Rozkłady jazdy - stacyjne i Hafas

Rozkład jazdy - najważniejszy dla pasażera

Rozkład jazdy pociągów to najważniejszy i najłatwiejszy sposób komunikacji i informacji pomiędzy klientem (pasażerem), a przewoźnikiem (np. Przewozami Regionalnymi).

Niestety PKP nie potrafi albo nie chce wykorzystać w pełni tego źródła informacji. Często rozkłady wiszące na stacjach tylko dezinformują pasażerów, nie pokazując czasem docelowych stacji, tylko np. do granic województwa, gdzie pociąg zmienia tylko numer i jedzie dalej i nie trzeba się nawet przesiadać. Taka sytuacja jest np.na linii 181, gdzie pociągi według niektórych rozkładów kończą bieg w Janinowie, a przecież jadą dalej do Wielunia Dąbrowy.

Rozkład internetowy

Nowoczesny pasażer doby internetu może jeszcze skorzystać z internetowej wyszukiwarki połączeń (systemu Hafas), ale spotka go jeszcze większa niespodzianka, bo wpisując jakieś połączenie dla linii 181 dowie się, że pojedzie 15 godzin do tego okrężną drogą i z kilkoma przesiadkami.

Pasażerowi pozostaje jeszcze wyszukanie połączeń dla danej stacji, niestety dowie się tylko, że np. ze stacji Krzepice można dojechać jedynie do Janinowa. Oczywiście zawsze można zadzwonić na informacje kolejową, ale w takim razie po co rozkład w internecie, czy na stacji. Na stronie rozkład-pkp.pl można znaleźć ofertę dla potencjalnych reklamodawców, w której napisano, że ta strona ma ponad 45 milionów odsłon miesięcznie- niezły wynik, który można by wykorzystać do promocji połączeń i kolei. Szkoda,że choć minął ponad miesiąc od wprowadzenia nowego rozkładu, to strona ta ciągle dezinformuje pasażerów, co na pewno wpłynęło na stratę przez kolej wielu klientów. Ale czy PKP na pewno na nich zależy?

Dla przykładu, na stronach Niemieckich Kolei nowy rozkład jazdy pojawia się dużo wcześniej, tak żeby pasażerowie mogli się z nim zapoznać, u nas to raczej nie do pomyślenia. Internetowy rozkład jazdy kolei czeskich pokazuje też rozkład jazdy autobusów. Wszystko w jednym miejscu. Obecnie trwają pracę nad zintegrowanym rozkładem jazdy rozklad.sitkol.pl - obecnie dostępna wersja jest serwisem testowym.

Rozkłady na stacjach

Nawet zwykły plakat stacyjny, taka żółto-biała tabelka, w której wypisane są godziny odjazdów i przyjazdów pociągów wiszący na stacji może często wprowadzić w błąd lub zmusić pasażera do doinformowania się w kolejowej informacji lub kasie. Przykład z Tarnowskich Gór: na wiszących na peronach plakatach stacyjnych naklejono paski papieru z nowymi lub zmienionymi połączeniami,czy z nową godziną odjazdu. Paski te pod wpływem warunków atmosferycznych niestety odklejają się, a czasem odpadają co nie dość, że może zmylić pasażera co do godziny odjazdu to jeszcze mało estetycznie wygląda.
Inny przykład to rozkłady jazdy wiszące gdzieś wysoko pod sufitem, na których szczególnie osoby starsze czy słabiej widzące nie mogą wszystkiego odczytać.

Strona internetowa PKP Przewozy Regionalne

Strona internetowa Przewozów Regionalnych dla regionu śląskiego to kolejne miejsce, które powinno informować pasażerów, a niestety jest zupełnie inaczej. Wchodząc w zakładkę liniowe rozkłady jazdy [http://www.pr.pkp.pl/w-regionach,slaskie,liniowe-rozklady-jazdy.html] - naszym oczom ukazuje się pusta strona chociaż od wprowadzenia nowego rozkładu mija drugi miesiąc. Obecnie (8 marca) pod podanym linkiem pojawia się komunikat o umieszczeniu liniowych rozkładów dopiero po korekcie z 1 marca- niestety po tygodniu od korekty nadal nic nie ma. Podobna pustka jest w zakładce plakaty stacyjne- na dzień 8 marca zakładka ta w ogóle zniknęła ze strony- wygląda na to,że chyba ktoś z PKP czyta co tutaj wpisujemy- miło Nam.
To kolejny przykład na zupełny brak profesjonalizmu w kontakcie z klientem oraz niekompetencji osób, które są odpowiedzialne za aktualizację stron internetowych.

Podsumowanie

Powyższe spostrzeżenia były przykładem niedociągnięć w internetowym rozkładzie jazdy - na szczęście można napisać, że "były", bo w końcu wprowadzono poprawki. Szkoda, że dopiero po kilku mejlach i po ponad miesiącu od wprowadzenia nowego rozkładu. Pewnie przy najbliższej korekcie rozkładu jazdy znów okaże się, że jakieś połączenia nie są wprowadzone i rozkład jazdy znów będzie dezinformował pasażerów.

Listy

  • Listy z błędami w rozkładzie internetowych należy słać do przewoźników np. lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp
  • Można też wysyłać listy na adres administratora rozkładu: lp.mokeletkt|mokeletkt#lp.mokeletkt|mokeletkt

Linki

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License