Pomysł dla Gliwic

Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz w kilku artykułach prasowych podaje argumenty za likwidacją linii tramwajowych w swoim mieście.

Taka likwidacja byłaby błędem — odsyłamy na stronę ratujmytramwaje.pl. Przy okazji tej propozycji pojawia się inny pomysł, któremu przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Pojazdem szynowym z Sośnicy do Łabęd?

Najpierw cytat z artykułu z serwisu rynkowy.pl.

Zdaniem prezydenta „uzasadniona ekonomicznie” będzie budowa nowej linii szybkiego pojazdu szynowego, który kursowałby na trasie Łabędy – centrum miasta – Sośnica i obsługiwał duże skupiska mieszkańców.

Nie jest sprecyzowane, czym dla prezydenta Frankiewicza jest "pojazd szynowym" - czy chodzi tu o tramwaj, szynobus czy też o elektryczny zespół trakcyjny. Jest tylko podana informacja, że będzie to budowa nowej linii. A budowa nowej linii jest kosztowna. Możliwe, że ta nowa linia ma prowadzić w okolicy projektowanej hali "Podium". Brak jednak szczegółów.

Postawmy na istniejącą infrastrukturę

Do takiego celu (linia dla szybkiego pojazdu szynowego) można wykorzystać obecnie istniejącą infrastrukturę kolejową. Od Łabęd do Sośnicy przebiega główna linia kolejowa. Polskie Linie Kolejowe zamierzają budować linię kolejową przez Piekary Śląskie do Pyrzowic — część pociągów na tej trasie ma rozpoczynać bieg w Gliwicach. W dalszej perspektywie są plany częstych kursów (co kilkanaście minut) na trasie Katowice-Gliwice. Można te połączenia wykorzystać także dla komunikacji wewnątrzmiejskiej.

Aby jednak wykorzystać tę szansę powinno się:

  • myśleć o zintegrowanej komunikacja w mieście - głównie zabiegać o jak najszybszą integrację taryfową (a także rozkładową) KZK GOP z koleją;
  • aktywnie zabiegać o uwzględnienie w planach modernizacji budowy przystanków kolejowych w Gliwicach;
  • zabiegać o zwiększenie częstotliwości pociągów na obecnie wykorzystywanych liniach (Gliwice-Katowice, Gliwice-Bytom) oraz o reaktywacje kolejnych (Gliwice-Katowice Ligota, Gliwice-Rybnik). Część kursów może zostać przedłużona do Łabęd;
  • zabiegać o budowę przystanków: Osiedle Mikołaja Kopernika, Gliwice ul. Zabrska (w okolicy wiaduktu - miejsce przesiadkowe na tramwaj), Gliwice Sośnica (okolice ulicy Bema). Powyżej wymienione przystanki mogą zostać uzupełnione jednak o inne miejsca (np. okolicę ulicy Śliwki). Należy też motywować inne miasta do budowy takich przystanków na swoim terenie (np. Maciejów, Osiedle Curie czy też Zabrze Północ w Zabrzu);
  • zmianę układu torowego w taki sposób, aby była możliwość uruchomienia połączeń typu SKM — głównie chodzi o oddzielenie ruchu dalekobieżnego od ruchu miejskiego, a także o takie umiejscowienie przystanków, aby były w jak najlepszych miejscach z punktu widzenia przyszłych pasażerów;
  • poprawę dostępności do tych przystanków (komunikacja autobusowa, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe);

Wady?

Ten pomysł ma jednak wadę — nie będzie obsługiwać całych "głównych skupisk ludności". Ale pozwoli na przejęcię dużej części ruchu aglomeracyjnego (do/z Zabrza, Katowic itp.) oraz części ruchu wewnątrz samych Gliwic (w kierunku wschód-zachód). Można jednak pomyśleć nad ewentualnymi odnogami do centrum dzielnic lub też na odpowiednim skomunikowaniu autobusami (integracja taryfowa!).

Wadą dla pasażerów może być też system przesiadkowy - jednak dobrze wykonany może być zaletą. W taki sposób wygląda komunikacja aglomeracyjna w dużych europejskich metropoliach. A taką przecież aglomeracja górnośląska chciałaby się stać…

Działania

W trakcie przygotowania (wybierania wykonawcy?) jest "Studium Realizacji Modernizacji Górnośląskiego Węzła Kolejowego". W ramach tego projektu prezydent Gliwic powinien zabiegać o uwzględnienie budowy nowych przystanków dla kolei miejskiej w Gliwicach. Tp będzie tańsze niż samodzielna budowa linii "pojazdu szynowego". Przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej jako dowozu do przystanków można w miarę dobrze zintegrować komunikację w mieście, a jeszcze lepiej — w całej aglomeracji śląskiej. Obecnie istniejąca w Gliwicach linia tramwajowa byłaby jedną z głównych osi takiej integracji. Być może należy rozważyć w tej perspektywie koncepcję "tramwajów dwusystemowych". Tego typu rozwiązania funkcjonują z powodzeniem np. w Niemczech.

Listy

Wyślij listy:

  • lp.eciwilg.mu|mp#lp.eciwilg.mu|mp (prezydent Gliwic) - napisz m.in. aby kolej miejska nie ograniczała się tylko do Gliwic, aby Gliwice próbowały przekonać KZK GOP oraz PR do wprowadzanie wspólnego biletu…
  • lp.moc.pogkzk|pogkzk#lp.moc.pogkzk|pogkzk - KZK GOP - napisz o jak najszybsze wprowadzenie wspólnego biletu
  • lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp - Przewozy Regionalne - napisz m.in. o jak najszybszym wprowadzenie wspólnego biletu a także o zwiększeniu liczby kursów
  • lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak - Urząd Marszałkowski - napisz o działania zmierzające do wprowadzenia wspólnego biletu na Śląsku

Im więcej listów dostaną wyżej wymienione istutucje

Więcej informacji

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License