Linia Pszczyna - Rybnik - Racibórz

strona w trakcie tworzenia - prosimy o wyrozumiałość

Linia łącząca Pszczynę z Rybnikiem (nr 148) ma 36,612 km. Od Pszczyny do Żor jest to linia jednotorowa, a od Żor do Rybnika dwutorowa. Od Rybnika linia (za nr kolejowym 140) prowadzi przez Rydułtowy, Nędzę (od tej stacji jako linia kolejowa nr…) do Raciborza - długość linii od Rybnika do Raciborza to w sumie 36,650 km. Linia jest w całości zelektryfikowana.

Na odcinku Rybnik - Pszczyna jest to linia nie dla śpiochów - oficjalnych zakazów nie ma, ale jak w Rybniku nie zdążysz rozpocząć podróży do godz. 6:22 to już właściwie nie masz się po co wybierać się pociągiem w stronę Pszczyny, bo najbliższy pociąg odjedzie dopiero o godz. 13:40. Ponad 5 godzinna przerwa w rozkładzie uniemożliwia właściwie korzystanie z tej linii w celach turystyczno - krajoznawczych, a szkoda.

Dużo lepsza wydaje się być sytuacja na odcinku Rybnik – Racibórz. Aktualnie kursuje tu 12 par pociągów osobowych i 1 para poc. pośpieszny „Hutnik” z Raciborza do Olsztyna (w sezonie letnim do Ełku). W sezonie letnim kursować będzie pociąg pośpieszny z Raciborza do Kołobrzegu, przez Rybnik, Katowice (gdzie będzie łączony z pociągiem pospiesznym z Bielska Białej), przypuszczam jednak, że ten pociąg będzie kursował tylko przez 1 sezon, a związane jest to remontem linii kolejowej Wrocław – Poznań i zmianą trasy pociągu do Kołobrzegu (kursuje przez Ostrów Wlkp.)

Co dzisiaj tu jeździ?

W dni robocze 7 par pociągów relacji Rybnik - Pszczyna - Rybnik, w tym jeden (o 6:22 z Rybnika) kursujący bezpośrednio do Bielska Białej, 1 para pociągów pośpiesznych całorocznych relacji Bielsko Biała - Wrocław Główny - Bielsko Biała oraz dodatkowo w sezonie letnim poc. pośpieszny relacji Bielsko Biała - Świnoujście. Niestety pociągi pośpieszne omijają stacje Pszczyna kursując przez Chybie. Żeby być w zgodzie z prawdą należy wspomniec jeszcze o pociągu weekendowym (kursującym w soboty, niedziele i święta) relacji Kędzierzyn Koźle – Bielsko Biała odjeżdżającym z Rybnika o godz. 10:07.

Uwaga! - Działania PKP PR !

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że z dniem 1 marca 2009:

  • zostaną zlikwidowane pociągi Rybnik - Pszczyna nr 44214 (odjazd z Rybnika 4:03) i Pszczyna - Rybnik nr 88217 (Rybnik przyjazd 6:15)
  • literkę D (tylko w dni robocze) dostaną pociągi 44218 (Rybnik 4:50 - Pszczyna 5:55) i 44216 (Racibórz - Rybnik odj. 6:22 - Pszczyna przyj. 7:22)

Likwidacja pary 44214/88217 wydaje się być słuszna, ale za likwidację tego pociągu klienci nie dostają niczego w zamian!

Dzięki powyższym zmianom pierwszy pociąg z Pszczyny do Rybnik w dni wolne od pracy będzie odjeżdżał o godzinie 10:07! Pociąg 44218 (skomunikowany w Pszczynie z pociągiem do Wisły) jest wykorzystywany przez turystów z regionu Rybnickiego do dojazdu w Beskidy. Od usług kolei na tej linii odejdą kolejni pasażerowie!

Natomiast nie ruszono pociągu nr 88233 (Pszczyna odj. 17.19), który w dni wolne dalej będzie się dublował z pociągiem 4423 (Pszczyna odj. 17:32)!

Plusy w rozkładzie

Największy plus to jest to, że jeszcze na tej linii obsługiwany jest ruch pasażerski. Ale uczciwie mówiąc dużo więcej plusów nie znajduję. Dużą frekwencją cieszy się pociąg pospieszny "Szyndzielnia" z Bielska B do Wrocławia Głównego, oraz osobowy o 6:22 Z Rybnika do Bielska Białej, z którego w stacji Pszczyna jest połączenie do Wisły Głębce. Pociąg ten jest także "zapełniany" przez młodzież dojeżdżającą do szkół. Troszkę mało tych plusów, ale myślę, że jak wszyscy zaczniemy działać w kierunku "ożywienia" tej linii, to może w przyszłości będzie lepiej - musi być lepiej.

Co należy poprawić

  • Bezwzględnie należałoby zmniejszyć wielkość dziury w rozkładzie jazdy oraz poprawić skomunikowania z pociągami innych relacji, przede wszystkim w stacji Pszczyna z pociągami w kierunku Bielska Białej, oraz Żywca, Zwardonia, czy Wisły. Kursujący przed laty pociąg z Rybnika odjeżdżający po godzinie 7-mej był wręcz „etatowym dowozicielem" wycieczek szkolnych do Pszczyny (wręcz „kultowe” miejsce wycieczek szkół podstawowych – zamek w Pszczynie).
  • Należałoby przeprowadzić remont linii kolejowej, ponieważ dzisiejsza prędkość na odcinku od Rybnika do Żor (max. 50 km/h) pozwala na przejazd pociągu osobowego na tym odcinku w ciągu 24 minut, co żywo przypomina letni rozkład jazdy pociągów, ale z roku 1937, co nie znaczy, że przez 72 lata nic się nie zmieniło – jeszcze 15 lat temu obowiązująca prędkość pociągów wynosiła 100 km/h, ale ubiegający czas i brak prawidłowego utrzymania toru zrobił swoje. Odcinek od Żor do Pszczyny wcale nie jest w lepszym stanie, między Żorami, a Suszcem stale jedziemy z prędkością 30km/h (aż 7 kilometrów, co stanowi ponad 30% długości odcinka z Żor do Pszczyny!).
  • Od ładnych kilku lat wielu ludzi proponuje przywrócenie kursującego niegdyś pociągu weekendowego z Kędzierzyna Koźla do Wisły Uzdrowiska - jak na razie niestety bezskutecznie. Pociąg ten miał dość spore obłożenie i jestem przekonany, że wielu z kierowców ruszających w niedzielnie popołudnie z Wisły do miast ROW-u (a raczej usiłujących włączyć się do ruchu w zakorkowanej Wiśle) z chęcią wolałoby podróż swą odbyć spokojnie pociągiem. Nie wspomnę o tym, że kierowca rezygnujący z samochodu na rzecz pociągu ma dużo większe możliwości zorganizowania swojego wypoczynku – choćby o przysłowiowej góralskiej herbatce z prądem tu wspomnę.
  • Rozkład jazdy w jakimś czasowym takcie - to już marzenie typu sf, przynajmniej dla obecnych twórców rozkładu jazdy.
  • W zwiększeniu ilości podróżnych w pociągach na tej linii pomogłoby dopasowanie kursujących autobusów MZK z Jastrzębia (miasto bez kolei) z odjazdami pociągów w stacji Żory - wiem.
  • godziny odjazdów powinny bardziej uwzględniać potrzeby pasażerów, a nie kolejarzy. Oprócz rozkładu uwzględniającego dojazd do Pracy w Rybniku, Pszczynie, czy Żorach rozkład jazdy można skorelować ze zmianami w kopalni KWK "Krupiński" (w Suszcu) by zarówno przywieźć jak i odwieźć górników z tej kopalni, a dodać trzeba że przystanek Suszec Kopalnia jest bardzo blisko wcześniej wspomnianej kopalni KWK "Krupiński".
  • na tej linii idealnie sprawdziłyby się szynobusy;

Na odcinku Rybnik – Racibórz po ostatnich likwidacjach pociągów zrobiły się zbyt długie przerwy- szczególnie dotkliwa 4 godzinna przerwa z Raciborza do Rybnika (przyjazd do Rybnika 9:20, następny 13:25).

  • Minuty odjazdów na odcinku Rybnik – Racibórz to prawdziwy majstersztyk. Minut w godzinie 60, pociągów odjeżdżających z Rybnika w kierunku Raciborza 12 i konstruktorom rozkładu jazdy udało się ani raz powtórzyć minuty odjazdu. Może chodzi o to, że te same minuty odjazdów to byłoby zbyt proste?
  • Poprawić należy relacje pociągów – mam tu na myśli sytuacje takie jak ta – pociąg z Raciborza do Rybnika (przyjazd 17:53) to faktycznie pociąg do Pszczyny (odjazd z Rybnika 18:07), jednak w rozkładzie jazdy figurują jako odrębne pociągi.

Działania

wniosek_frekwencja-odpowiedz_UM.jpg

Został wysłany wniosek o wyniki badania frekwencji na linii Rybnik-Pszczyna. Odpowiedź przedstawiona została po prawej stronie.

Listy

Pisz listy do marszałka oraz PR PKP:

  • lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak
  • lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp

Więcej informacji

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License