Linia kolejowa na Pyrzowice

Różne propozycje trasy

Lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z większych lotnisk w Polsce. Od pewnego czasu pojawiają się propozycje dotyczące budowy linii kolejowej łączącej Katowice z lotniskiem. Było kilka wariantów trasy:

  • przez Piekary Śląskie (wraz z budową nowej linii)
  • przez Będzin (wraz z budową nowej linii)
  • przez Siemianowice (wraz z budową nowej linii)
  • przez Dąbrowę Górniczą, Zawiercie (z wykorzystaniem istniejących linii)
  • przez Bytom, Tarnowskie Góry (z odbudowaniem linii Miasteczko Śląskie-Pyrzowice)

Która najlepsza?

Zobacz też:
Propozycja - łącznica Radzionków/Rojca - linia na Pyrzowice - luźna propozycja wykorzystania istniejącej linii z Rojcy do Chorzowa Starego

Każda ma swoje zalety oraz wady. Można wyróżnić dwie główne wady podzielić na dwa rodzaje:

  • długość trasy/czas przejazdu (tutaj wygrywają linie nowobudowane - mogą one być krótsze nawet o 30 km od biegnących istniejącym śladem).
  • koszt budowy (tutaj wygrywają linie istniejące)

Prowadzone prace

Prace nad tą linią są przez kilka podmiotów.

Bytom-Dworzec_zintegrowany3.png

Umiejscowienie dworca tej kolei w Bytomiu

Miasto Bytom zleciło przygotowanie projektu Zintegrowane połączenie Aglomeracji Górnośląskiej z MPL Katowice - głównym jego celem było ustalenie przebiegu linii oraz umiejscowienie przystanku na terenie miasta Bytomia. Wybrano wariant umiejscowienia przystanku w okolicy ulicy Chorzowskiej i Pszczyńskiej (dzielnica Rozbark). Dawniej po tym terenie przebiegała linia kolei wąskotorowej. Obecnie w okolicy tego miejsca przebiega linia tramwajowa Bytom-Gliwice oraz ulica Chorzowska (z dużą liczbą linii autobusowych). Miejsce wybrane w miarę optymalnie.

Mankamentem jest jednak zaproponowanie łącznicy kolejowej o małym promieniu łuku (180m). Powoduje to, że maksymalna prędkość może wynosić 60km/h (wg studium - w rzeczywistości może się okazać, że mniej…). Oraz brak bezpośredniego połączenie (przebiegającego przez Dworzec Zintegrowany) z Tarnowskich Gór do Katowic - potrzebna zmiana czoła lub przesiadka.

Propozycją do przedyskutowania może być takie zaprojektowanie stacji aby była możliwość nie wpływającej na przejazd innych pociągów zmiany czoła (np. dodatkowy tor przy jednym z peronów). Można też przedyskutować możliwość budowy łącznicy umożliwiającej przejazd bez zmiany kierunku z dworca głównego w Bytomiu do Katowic (teren przez, który taka łącznica mogłaby biec to była Kopalnia "Rozbark").

Prezentacja Studium Przedrealizacyjnego "Zintegrowane połączenie Aglomeracji Górnośląskiej z MPL Katowice"

Zobacz też: Zintegrowane połączenie Aglomeracji Górnośląskiej z MPL Katowice - studium wykonane na zlecenie Miasta Bytom - plik PDF 21MB. Zgodnie z ustaleniami to studium może zostać wykorzystane przez PLK SA.

Materiały uzyskane UM w Bytomiu na podstawie Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Działania PKP PLK

Polskie Linie Kolejowe mają zamiar zbudować tę linię na przełomie 2012/2013.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Urząd Marszałkowski w Katowicach zgłosił projekt zakupu 8 EZT do obsługi do RPO. Liczy na dofinansowanie takiego zakupu.

Co możemy zrobić?

Możemy promować ten projekt wśród osób mających wpływ na decyzje budżetowe - budowa linii jest droga, więc kierunek naszych działań to posłowie, członkowie rządu ewentualnie lokalni politycy.

Możemy też oceniać projekty - czy umiejscowienie przystanków jest dogodne, czy sam przebieg linii nie może być jeszcze lepszy…

Linki:

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License