Linia Katowice-Zwardoń

Strona w trakcie tworzenia - prosimy o wyrozumiałość.

Linia Katowice-Zwardoń jest linią o dużym znaczeniu w ruchu zarówno pasażerskim, jak i towarowym. Przebiega ona przez Tychy, Pszczynę, Bielsko-Białą oraz Żywiec. Jest to linia o dużych walorach krajobrazowych i turystycznych. Linia jest drugą, najbardziej obleganą linią w woj. śląskim.

Linia łączy aglomerację katowicką z Beskidami.

Co jest dobrze

  • na początkowej części tej linii poruszają się pociągi SKR oraz obowiazuje taryfa strefowa
  • wprowadzenie biletów relacyjnych na trasie Czechowice-Dziedzice - Bielsko Biała oraz Bielsko Biała - Żywiec.
  • Na części trasy wykonano sterowanie linią z Żywca.

Co należy poprawić

  • czas przejazdu - mimo prowadzonych remontów czas przejazdu powinien zostać poprawiony. Możliwe, że będzie to zrobione w ramach modernizacji linii E-65 (studium wykonalności do końca 2010). W ramach tej modernizacji powinna zostać wykonana budowa drugiego toru na trasie Wilkowice-Żywiec - pozwoli to na większą przepustowość linii. Można też zbudować przystanek Bielsko Biała-Centrum. (Więcej informacji o modernizacji linii E-65).
  • integracja taryfowa z przewoźnikami autobusowymi - na terenach górskich dojazd mógłby być prowadzony autobusami do stacji kolejowej i w ramach jednego biletu można byłoby skorzystać z pociągu. Pewnie jest to ciężkie do zrealizowania - musi być wola PR, a także przewoźników autobusowych. Można próbować zachęcać władze gmin i miast do promowania takiej integracji.
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License