Linia Katowice - Olkusz - Tunel - Kozłów/Sędziszów

Więcej informacji o linii oraz o walce w celu przywróceniu pociągów znajdziesz na stronie:
nasze-pociagi.wikidot.com

Tam też najnowsze informacje na temat tej linii.

Linia Katowice - Tunel - Sędziszów - to na niej Urzędy Marszałkowskie wraz z PKP PR zlikwidowały połowę połączeń na tej linii w rozkładzie 2008/2009, wystawiając tym samym na pastwę losu tysiące pasażerów.

Charakterystyka linii

Linia z Katowic do Sędziszowa przebiega na terenie trzech województw: śląskiego (na odcinku Katowice - Sławków), małopolskiego (na odcinku Bukowno - Kozłów) i świętokrzyskiego (na odcinku Klimontów-Sędziszów). Pociągi osobowe na tej linii stanowią dla wielu mieszkańców miejscowości, przez które ona przebiega, podstawowy środek komunikacji z aglomeracją katowicką.

Nowy rozkład jazdy pociągów jednoznacznie wskazuje na fakt, że zadania finansowania pociągów osobowych, dotychczas dotowanych przez Ministerstwo Infrastruktury środkami z budżetu państwa podjął się jedynie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki temu obejmuje 3 pary pociągów w relacji Katowice - Kielce - Katowice i 1 para pociągów w relacji Sędziszów - Katowice - Sędziszów. Niestety, brak woli finansowania połączeń na tej linii w trakcie ustalania nowego rozkładu jazdy pociągów przez Śląsk i Małopolskę, a także nieracjonalne żądania finansowe ze strony PKP PR, doprowadziły do zlikwidowania połowy pociągów na tej linii, dotychczas kursujących głównie w relacji Katowice - Kozłów - Katowice, czyli pociągów, których trasy obejmują tereny województw śląskiego i małopolskiego.

Likwidacja pociągów to brak możliwości dojazdu w kierunku Katowic na godzinę 6.00 do pracy. Pierwszy pociąg z Sędziszowa dociera do Katowic na 6.30, a kolejny dopiero na 9.02. Zlikwidowanie pociągu przyjeżdżającego do Katowic na 7.30 dodatkowo uderza w studentów, którzy najczęściej rozpoczynają zajęcia około godziny 8.00. Duży problem również stanowi powrót z Katowic. Ostatni pociąg z Katowic odjeżdża obecnie o 18.45. Warto również wspomnieć, że owa likwidacja jest bardzo dotkliwa dla powiatu olkuskiego, gdzie pociąg dodatkowo stanowi środek transportu uczniów i dojeżdżających do pracy podróżujących w obrębie powiatu.

Co jest dobrze

  • choć w okrojonym wymiarze, to pociągi jeszcze jeżdżą;
  • po części trasy kursuje poicąg pośpieszny "Augustyn Kordecki";

Co należy poprawić

  • przywrócić zlikwidowane 14 grudnia 2008r. pociągi (minimum);
  • wprowadzić na linię pociąg przyśpieszony relacji Katowice-Olkusz;
  • pomyśleć o wykorzystaniu odcinka Bukowno-Szczakowa (zobacz też tutaj Linia Szczakowa-Bukowno );
  • uruchomić linię szynobusową z Sosnowca Głównego do Sosnowca Kazimierza (po zmianie kierunku jazdy przez Maczki do Szczakowej, a nawet Bukowna), pojawiały się także godne rozważenia propozycje włączenia części linii Katowice-Kozłow w system SKM dla aglomeracji śląskiej (szczegóły patrz tutaj: Lekka Kolej Miejska na Śląsku — projekt Politechniki Krakowskiej oraz stowarzyszenia Zielone Mazowsze;
  • poprawić stan infrastruktury na linii (na odcinku Sosnowiec Południowy-Sosnowiec Kazimierz jest on po prostu tragiczny);
  • pomyśleć o wprowadzeniu na trasę konkurencyjnego wobec PKP PR przewoźnika;

Co możesz zrobić?

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56
30-017 Kraków
lp.vog.wm.akslopolam|dazru#lp.vog.wm.akslopolam|dazru

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak

Ministerstwo Infrastruktury
ul. Chałbińskiego 4/6
00-928 Warszawa
lp.vog.im|ofni#lp.vog.im|ofni

Śląski Zakład Przewozów Regionalnych
ul. Dworcowa 8
40-012 Katowice
lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp

Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych
Plac Kolejowy 1
31-154 Kraków
lp.pkp.rp|wokark.rp#lp.pkp.rp|wokark.rp


Napisz list lub mail do ludzi (adresy po prawej), od których zależy kursowanie pociągów na linii Katowice - Olkusz - Tunel - Kozłów/Sędziszów, czyli przede wszystkim do Marszałków Województw Śląskiego i Małopolskiego oraz do Ministerstwa Infrastruktury, które wycofało się z finansowania międzywojewódzkich pociągów osobowych (po to, by dowiedziało o zaistnieniu naszego problemu i starało się monitorować całą sprawę). Napisz także do PKP PR. Opisz, w jaki sposób dotyka Cię bezpośrednio decyzja marszałków o niedofinansowaniu połowy pociągów na w/w linii kolejowej.

Zobacz też: wzory listów.

Zainteresuj problemem swoje lokalne władze, czyli radnych, wójtów, prezydentów miast i zachęć ich do działania sposobami administracyjnymi. Linia kolejowa Katowice - Olkusz - Tunel - Kozłów/Sędziszów przebiega na terenie następujących miast i gmin: Kozłów, Charsznica, Wolbrom, Olkusz, Bukowno, Sławków, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec. To właśnie władze tych miast i gmin należy zachęcić do zainteresowania się sprawą likwidowanych pociągów.

Otrzymane listy

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License