Linia Katowice - Rybnik - Chałupki

Linia Katowice - Rybnik - Chałupki (w Sieciowym Rozkładzie Jazdy Pociągów tabela o numerze 155) składa się 2 odcinków. Odcinek Rybnik - Katowice został wybudowany w 1856 roku, a linia Rybnik Towarowy - Chałupki w 1882 roku. Całość zelektryfikowano w latach 1977-84.

Charakterystyka linii Katowice - Rybnik

Do końca lat 90 na odcinku Katowice - Rybnik - ruch pasażerski był bardzo duży. W 2003 roku na odcinku Rybnik - Katowice ograniczono ilość par pociągów do 14, w 2006 roku już było 13 i 10 stycznia br. zrobiło się 12. Znacząco na spadek przewozów wpłynęło ograniczenie stałe prędkości pociągów na odcinku Leszczyny - Orzesze Jaśkowice do 30 km/h.

Na przełomie 2006/07 roku, głównie dzięki Panu Senatorowi Motyczce wyremontowano wyżej wymieniony odcinek, oraz kontynuowano dalszy remont torów w kierunku Katowic.

Niestety to tyle dobrego ze strony infrastruktury. Pod koniec zeszłego roku na odcinku Leszczyny - Czerwionka Dębieńsko wprowadzono 3 ograniczenia prędkości do 20 km/h na przejazdach! (Z powodu przekroczonego iloczynu ruchu, bez komentarza!), na dodatek na odcinku Orzesze - Łaziska Górne Brada ostatnio pojawiły się szkody górnicze, wywołane przez Kopalnię Węgla Kamiennego "Bolesław Śmiały".

Rybnik - Chałupki

Natomiast linia Rybnik - Chałupki to oddzielna bajka. W ostatnim czasie wyremontowano w całości tor nr 1 na odcinku Rybnik Towarowy - Wodzisław Śląski oraz tor 2 na odcinku Rybnik Towarowy - Radlin Obszary. Do Wodzisławia sensowne są jedynie połączenia do Katowic, ponieważ linia Wodzisław - Rybnik zdominowana jest przez komunikację miejską. Połączenia do Chałupek nie mają obecnie większego sensu, jeżdżą tylko z powodu osiedla kolejarzy przy tej stacji. Kończą bieg 3 km od Czeskiego Bohumina, tam gdzie jest wiele połączeń na południe Europy. Widać że mimo wejścia do strefy Schengen, granica wciąż jest dla PKP murem nie do przebicia.

Co jest dobrze

 • Pociąg 3351 relacji Katowice - Ostrava hl.n
 • W większości wyremontowana infrastruktura

Co należy poprawić

 • Aby zachęcić ludzi do jeżdżenia pociągami, należałoby wprowadzić strefę D, dla biletu strefowego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Obecnie bilet z Wodzisławia do Katowic kosztuje 10 zł, a gdyby strefowy kosztowałby 6 zł, ludzie bez problemu przesiedliby się z samochodów, autobusów do pociągów.
 • wydłużyć wszystkie pociągi kończące w Chałupkach do Czeskiego Bohumina, w zamian za to czeskie "motoriczki" rel. Detmarovice - Petrovice u Karvine należałoby przedłużyć do Polskich Zebrzydowic. Nie należy jednak przedłużać wszystkich połączeń do samej Ostravy - z Bohumina jest bardzo dużo ogólnodostępnych połączeń do Ostravy jak i na południe Europy.
 • proponowane zmiany kursowania pociągów
  • Przywrócić skasowane pociągi R-831 i R-828
  • Ułożyć tak rozkład aby była możliwość wygodnego dojazdu i wyjazdu do/z Rybnika w godzinach 6-8, 14-16 oraz wieczornych (godziny zmian w zakładach pracy, zajeć studentów)
  • Pociąg R-829 przesunąć 10 minut wcześniej, aby uczniowie nie mieli problemów zdążyć na 8.00 do szkoły
  • Wykasować pociąg R-88311 rel Rybnik - Chałupki (wyjazd z Rybnika o 4:51). Służy on tylko i wyłącznie kolejarzom dojeżdżającym do pracy.
  • Wykasować pociąg R-44218 rel. Chałupki - Pszczyna na odcinku Chałupki - Rybnik. (Chałupki odjazd 4:00)
  • Wprowadzić nowe pociągi przyspieszone np. Regio+, których obecnie jest brak
  • Ostatni pociąg z Katowic o Rybnika R-849 przesunąć na godzinę 23:40 (rozkomunikowanie z Przemyślaninem i Gwarkiem)
  • Pierwszy pociąg z Wodzisławia do Katowic R-829 przesunąć tak aby dojechać do Katowic na 5:00 (obecnie jest rozkomunikowany z Kordeckim, Przemyślaninem i Vltavą)
 • poprawa skomunikowań
  • Skomunikować pociągi w Chałupkach nr R-833 rel. Katowice - Chałupki i R-3353 rel. Kędzierzyn Koźle - Ostrava hl.n. (obecnie 3353 odjeżdża 8 minut przed 833!)
  • Skomunikować pociągi w Rybniku nr R-88312 rel. Chałupki - Rybnik i R-806 rel. Racibórz - Katowice (obecnie 806 odjeżdża 4 minuty przed przyjazdem 88312!)

Więcej informacji

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License