Linia Katowice-Kluczbork/Wieluń

Ciąg transportowy określany jako Katowice-Kluczbork/Wieluń, w ruchu pasażerskim uzupełniający się nawzajem, biegnie w śladzie kilku linii kolejowych:

  • Katowice-Chorzów Batory i Chorzów Batory-Herby Nowe (odcinek C-E 65, tzw. magistrala węglowa, prowadząca z Górnego Śląska do Trójmiasta)
  • Kalety (odgałęzienie od ww.)-Kluczbork (i dalej do Poznania przez Kępno oraz do Wrocławia)
  • Herby Nowe-Wieluń (i dalej do Kępna)

Ten ciąg łączy GOP z północną częścią województwa śląskiego, przy czym ostatnie stacje biegu pociągów pasażerskich znajdują się już w innych województwach (Kluczbork w opolskim, Wieluń w łódzkim). W ruchu osobowym kursują tu wyłącznie pociągi PKP-Przewozy Regionalne Sp. z o.o.

Główne grupy pasażerów korzystających regularnie z przewozów na tym ciągu to:

  • uczniowie z Kalet (pow. tarnogórski) i Lublińca oraz większości wsi powiatu lublinieckiego dojeżdżający do szkół ponadgimnazjalnych w Tarnowskich Górach, w znacznie mniejszym stopniu do Lublińca
  • studenci z ww. oraz z Olesna i okolic dojeżdżający na uczelnie w GOP-ie, głównie do Katowic, w mniejszym stopniu do Gliwic, Bytomia, Tarnowskich Gór, Opola
  • pracownicy dojeżdżający z ww. do firm w GOP-ie, głównie w Tarnowskich Górach (największa część pasażerów), następnie w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, w mniejszym stopniu do dalszych miast GOP-u, sporadycznie do Lublińca
  • kolejarze zamieszkali w rejonie odcinka Herby Nowe-Wieluń, zatrudnieni we wszelkich spółkach wyodrębnionych z PKP, istniejących w obszarze węzła tarnogórskiego

Warto zauważyć, że jak w przypadku Kalet - miasta, w którym po całkowitym upadku przemysłu brak jakichkolwiek widocznych perspektyw rozwoju, kolej regionalna jest jedyną szansą dla mieszkańców - spełnienie elementarnych funkcji egzystencjalnych (edukacja, praca, ochrona zdrowia) jest możliwe najbliżej w Tarnowskich Górach.

Co jest/będzie zrobione

  • Odcinek Katowice-Herby Nowe stanowi fragment międzynarodowego korytarza transportowego o symbolu C-E 65, wyznaczonego głównie dla przewozów towarowych. PKP-Polskie Linie Kolejowe SA planują jego modernizację, której głównym celem jest zwiększenie prędkości pociągów towarowych do 120 km/h a pasażerskich do 160-200 km/h. W lipcu 2008 r. PKP-PLK SA podpisała umowę na opracowanie studium wykonalności obejmującego trasę Pszczyna-Tarnowskie Góry-Tczew(-Gdynia), które ma być gotowe na początku 2010. Nie wiadomo kiedy i na jakich odcinkach rozpoczną się roboty. Więcej informacji na stronie PKP-PLK SA.
  • Powstał projekt dworca zintegrowanego w Bytomiu.
  • Odcinek Katowice-Tarnowskie Góry został objęty w ruchu pasażerskim biletem strefowym.
  • Znasz więcej dobrych rzeczy? Poinformuj w komentarzach!

Co należy poprawić/zrobić

  • Największym problemem, wynikłym nieoczekiwanie 14.XII.2008, jest wdrożony z tym dniem, obowiązujący aktualnie rozkład jazdy pociągów osobowych. Zdaniem ogółu pasażerów, jest to najgorszy rozkład jazdy w historii kolei w rejonie węzła tarnogórskiego. Codzienne obserwacje, porównania do stanu poprzedniego i sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu lat, potwierdzają ten fakt.

Do zadań pilnych należą w szczególności:

  1. Przywrócenie drugiej jednostki pociągu w kursach tzw. szkolnych, na odcinku Strzebiń-Tarnowskie Góry-Strzebiń (przyjazd do Tarnowskich Gór godz. 7.19, odjazd 14.52), jako odrębny kurs bisowy/dodatkowy (tak było m.in. w rozkładzie jazdy 1992/1993) lub jako jednostkę dopinaną na najbardziej obciążonym odcinku (podobne rozwiązanie funkcjonuje np. w woj. dolnośląskim) - od 14 grudnia 2008 uczniowie jeżdżą niemalże w warunkach kolei indyjskich.
    1. Osoby dysponujące materiałami dokumentującymi zapełnienie pociągu w dni nauki szkolnej (filmy, zdjęcia) prosimy o ich udostępnienie.
  2. Przywrócenie zlikwidowanego pociągu Wieluń-Tarnowskie Góry, przynajmniej na odcinku od Strzebinia, z ustanowieniem przyjazdu do Tarnowskich Gór w godz. 6.15-6.20, przede wszystkim w celu umożliwienia dojazdu dla studentów na godz. 8 do Katowic, Gliwic, itd. - od 14 grudnia 2008 studenci muszą wyjeżdżać godzinę wcześniej, tj. przed 5 rano.
  3. Przywrócenie realizacji przewozów zgodnie z rozkładem jazdy, a nie przy codziennych opóźnieniach, w szczególności pociągu Wieluń-Tarnowskie Góry przyjazd godz. 5.20 - od 14 grudnia 2008 pociąg ten przybywa regularnie z ok. 5-minutowym opóźnieniem, uniemożliwiając pasażerom przesiadkę na autobusy (w szczególności nr 820).
  4. Przywrócenie prędkości szlakowej dla odcinka i kierunku Tarnowskie Góry-Radzionków - od 14 grudnia 2008 pociąg pokonuje ten odcinek w 21 minut (gdy w stronę przeciwną połowę tego czasu), przez co pasażerowie, aby zdążyć na czas do szkoły, na uczelnie i do pracy, muszą wysiadać w Tarnowskich Górach, kupować drugi (odrębny) bilet i kontynuować podróż autobusem nr 820.
    1. Stan torowiska na odcinku Tarnowskie Góry-Chorzów Batory jest największym problemem. Tylko fragmentarycznie: od Radzionkowa do Tarnowskich Gór (w jedną stronę) i od Rozbarku do Żabich Dołów pociągi poruszają się z przyzwoitą prędkością. Do czasu gruntownej modernizacji minie jeszcze kilka, a może nawet kilkanaście lat. Należy w trybie doraźnym doprowadzić ten szlak do prędkości minimum 60-80km/h. Przejazd 34 km z Tarnowskich Gór do Katowic nie może trwać 72 minuty, podczas gdy autobus nr 820 na pokonanie przystanków Tarnowskie Góry Dworzec-Katowice Chorzowska potrzebuje tylko 51 minut, a wieczorem zaledwie 47 minut!
    2. Innym pomysłem jest wykorzystanie jednego toru na odcinku Tarnowskie Góry-Radzionków, tzw. szybkiego, do przejazdów w 2 strony. Obecnie tym torem pociągi poruszają się wyłącznie w kierunku Tarnowskich Gór.

Dalsze propozycje

  1. Objęcie miast: Kalety oraz Miasteczko Śląskie taryfą promocyjną PKP-Przewozy Regionane Sp. z o.o. w ramach strefy A. Władze samorządowe Miasteczka Śląskiego, leżącego pomiędzy Tarnowskimi Górami a Kaletami, wystąpiły w tej sprawie PKP-PR. Zobacz też: bilet strefowy
  2. Przy konstruowaniu każdego następnego rozkładu jazdy należy w pierwszej kolejności uwzględniać wnioski głównej grupy pasażerów, nabywających bilety pełnopłatne lub ze zniżką szkolną/studencką, a nie dopasowywać połączenia wyłącznie do potrzeb kolejarzy - to dotyczy zwłaszcza pociągów Wieluń-Tarnowskie Góry-Wieluń
  3. Na etapie przygotowań do modernizacji szlaku należy uwzględnić następujące aspekty, związane z obsługą podróżnych a stanowiące o możliwym przekształceniu odcinka Katowice-Tarnowskie Góry(-Kalety) w element zintegrowanego systemu transportu aglomeracyjnego województwa śląskiego, którego zaczątkiem jest reaktywowane połączenie do stacji Tychy Miasto, w charakterze szybkiej kolei miejskiej.
    1. Budowa przystanku Tarnowskie Góry Osada Jana. Jest to jedno z największych osiedli mieszkaniowych w Tarnowskich Górach - w promieniu kilometra mieszka około 5000 osób. Wiele z nich naturalnie dąży ku innym miastom GOP-u, w szczególności do Katowic, Gliwic, Bytomia. Należy spodziewać się, że przystanek w ramach szybkiej kolei miejskiej cieszyłby się dużym uznaniem pasażerów. nie jest problemem odległość taryfowa od stacji Tarnowskie Góry, wynosząca 1 km. Zobacz mapkę obok
    2. Zmiana położenia przystanku Bytom Północny, który obecnie znajduje się w znacznym oddaleniu od istotnych generatorów ruchu (centrum handlowe M1, osiedla mieszkaniowe na Stroszku), gdyż istniejące w okolicy zakłady pracy (w szczególności kopalnia) zostały zlikwidowane. Ponadto dojście do niego jest możliwe jedynie przy ziemi skutej lodem i za dnia, inaczej można utonąć w błocie bądź zostać napadniętym. Przystanek powinien zostać przeniesiony nad wiadukt w ciągu ul. Strzelców Bytomskich, co dodatkowo, z uwagi na bliskość przystanków transportu miejskiego, umożliwi dogodne przesiadki na tramwaje i autobusy.
  • Masz inne pomysły? Zaprezentuj je w komentarzach!

Działania

katowice-tg-odpowiedz_z_UM.jpg

Został m.in. wysłany list do Urzędu Marszałkowskie w sprawie kilku problemów na linii Tarnowskie Góry - Katowice. Odpowiedź Marszałka zaprezentowana jest po prawej stronie - marszałek zobowiązał się do wysłania pism do PLK oraz ŚZPR. Liczymy też na odpowiedź PLK oraz ŚZPR w przedstawionych wyżej sprawach.

Działaj - pisz listy!

Jeżeli jesteś pasażerem linii Katowice-Kluczbork/Wieluń i dotknęły Cię lub współpodróżnych jakiekolwiek wady i niuanse organizacji kolei regionalnej, nie wahaj się wystąpić o swoje racje do odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

  • Wyślij list protestacyjny na adres organizatora przewozów - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach: lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak. Zobacz: wzory pism. Pamiętaj, im więcej listów otrzyma Marszałek, tym większa szansa na pozytywne zalatwienie sprawy.
  • W sprawie rozszerzenia strefy biletowej należy pisać równocześnie do PKP-PR Sp. z o.o. - Śląski Zakład Przewozów Regionalnych w Katowicach: lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp
  • W sprawie modernizacji należy pisać dodatkowo do PKP-PLK SA: lp.as-klp|ipi#lp.as-klp|ipi - Biuro Planowania Inwestycji, lp.as-klp|eciwotak.ri#lp.as-klp|eciwotak.ri - Oddział Regionalny w Katowicach.
  • Kopie listów prześlij do wiadomości lokalnych mediów (telewizja, radio, prasa, portale internetowe), samorządów (władze powiatu, gminy).
  • Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, dokumentuj problemy podróżnych, np. tłok w pociągach, choćby amatorskimi zdjęciami z telefonu komórkowego.
  • Poinformuj nas o swoich działaniach na forum - pomożemy najlepiej, jak tylko będziemy potrafili i sami chętnie skorzystamy z Twoich doświadczeń.
  • Poinformuj znajomych o Twojej inicjatywie i działalności OKOKŚ!
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License