Linia Jaworzno Szczakowa Bukowno

Charakterystyka

Krótka linia łącząca Jaworzno-Szczakowę z Bukownem. Linia została owarta w 1939r., w tym samym roku również dobudowano drugi tor. W 1966r. odcinek ten zelektryfikowano. W 2002r. zawieszono ruch pasażerski. W grudniu 2007r. na trasę powrócił pociąg pasażerski w osobie TLK Augustyn Kordecki relacji Gliwice-Warszawa. Obecnie kursuje on jako pośpieszny z Gliwic aż do Białegostoku.
Na trasie są 3 stacje: Szczakowa, Knieje i Bukowno. Ostatnio dramatycznie wręcz pogorszyły się parametry techniczne linii. Przykładowo na początku 2007r. na odcinku Bukowno-Knieje obowiązywała prędkość 90 km/h, pod koniec 2007r. było to już tylko 50 km/h. Obecnie jest to zaledwie 30 km/h.

Perspektywy

Powrót pociągów pasażerskich na tą trasę wydaje się być uzasadniony. Oczywiście linia musi być obsługiwana taborem niskopojemnym (szynobusy). Dobrym pomysłem byłoby także wyłonienie w drodze przetargu prywatnego operatora, alternatywnego wobec PKP PR. Przy konstruowaniu rozkładu jazdy należy pomyśleć nad stworzeniem dłuższych relacji: przykładowo z Bukowna do Trzebini, z Bukowna przez Sosnowiec Maczki i stację Sosnowiec Kazimierz (zmiana czoła) do Sosnowca Głównego itp.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License