Linia Częstochowa - Gliwice

Informacje o linii

Najnowsze artykuły:
Pomysł dla Gliwic - kolej miejska w Gliwicach
Obserwacje pasażera na trasie Sosnowiec-Katowice

Linia Częstochowa Osobowa - Katowice liczy 86 kilometrów (odcinek Katowice - Gliwice, to dodatkowe 28 kilometrów). Linia stanowi część historycznej już trasy kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Na całym odcinku znajduje się trakcja elektryczna. Czas przejazdu wynosi obecnie ok. 100 minut na odcinku Częstochowa - Katowice + 35 minut na odcinku Katowice - Gliwice (jest to czas jazdy dla pociągów osobowych). Trasa wiedzie od Częstochowy przez Myszków, Zawiercie, Dąbrowę Górniczą, Będzin, Sosnowiec do Katowic i dalej przez Chorzów, Rudę Śląską, Zabrze do Gliwic. Łączy więc region częstochowski (ale też Łódź i Warszawę) przez całe praktycznie Zagłębie ze Śląskiem. W roku 2008 trasą Częstochowa-Katowice-Gliwice podróżowało 12 439 551 osób na 27 919 680 podróżujących w całym regionie (dane ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego). Trasa ta jest pod tym względem na pierwszym miejscu w województwie śląskim.

Podczas styczniowej korekty znacząco ograniczono (zwłaszcza w dni wolne) częstość kursowania na tej trasie. Na szczęście 1 marca br. doszło do ponownej korekty rozkładu jazdy i ostatecznie pozostało w każdym kierunku 19 pociągów osobowych (w tym 2 kursujące tylko w dni robocze) + 1 pociąg osobowy relacji Częstochowa-Łazy, 4 pociągi przyspieszone (w tym 3 kursujące tylko w dni robocze) oraz 8 dalekobieżnych pociągów pospiesznych spółki PKP IC (w tym 1 kursujący 6 dni w tygodniu). Dodatkowo na odcinku Zawiercie-Katowice-Gliwice w godzinach szczytu uzupełnia ten stan kilka pociągów (większość z nich kursuje tylko w dni robocze).

Co jest dobrze

  • ceny biletów w GOP-ie są atrakcyjne w porównaniu z komunikacją autobusową (bilety strefowe)
  • czas przejazdu np. z Sosnowca do Katowic jest ogromnie konkurencyjny wobec autobusów, tramwajów i samochodów;

Co jest źle, co należy poprawić

  • Nie jest wprowadzony stały takt - jest to główna linia w województwie i pociągi osobowe powinny jeździć jak najczęściej w takich samych odstępach czasu - najlepiej, co godzinę dokładnie o tej samej porze, oraz dodatkowo w godzinach szczytu w z odpowiednią większą częstotliwością.
  • stworzenie systemu SKM (ale na to potrzeba dłuższego czasu - budowa osobnej linii wzdłuż obecnej, budowa nowych przystanków). Pewnym światełkiem w tunelu jest projekt przedłużenia linii SKR Katowice - Tychy Miasto do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
  • wprowadzenie kasowników oraz biletów strefowych do kasowania. Więcej informacji: bilety strefowe
  • obecny rozkład jazdy nie uwzględnia potrzeb osób, które studiują w systemie zaocznym (za mało kursów w weekendy)
  • po 14 grudnia wiele pociągów, które były prowadzone dwoma jednostkami EN57 jeździ na jednej, co skutkuje czasami bardzo dużym tłokiem w pociągach

Zmiany wprowadzone 10 stycznia 2009 r.

  • kilka lat temu wprowadzono na tej trasie pociągi przyspieszone relacji Częstochowa-Katowice-Bielsko Biała, które miały scalać województwo i cieszyły się bardzo dużą popularnością - 2 pary takich pociągów od 10 stycznia 2009 zlikwidowano, co znacznie zubożyło sieć połączeń na odcinku Częstochowa-Katowice;
  • w weekendy wyjazd z Częstochowy w kierunku Katowic od godz. 13.30 do 15.50 od 10 stycznia stał się niemożliwy. W tych godzinach wyjeżdża z Częstochowy najwięcej uczniów i studentów (w weekendy studiów niestacjonarnych), a także sporo pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę;
  • dojazd do Częstochowy w dni wolne między godziną 9.15 a 11.15 od 10 stycznia stał się niemożliwy - zlikwidowano w tym czasie aż 2 pociągi - przyspieszony z Bielska Białej i w dni wolne pociąg osobowy z Gliwic przyjeżdżający do Częstochowy o 10.14;
  • także przed godz. 8 przyjazd do Częstochowy stał się utrudniony przez likwidację pociągu przyspieszonego nr 44126 (przyjazd do Częstochowy o godz. 7.41).

A oto wszystkie zmiany od 10 stycznia:

  • Likwidacja: godz. 8.15 do Bielska-Białej (przyspieszony), 10.50 do Gliwic, 14.30 do Zawiercia, 15.20 do Bielska-Białej (przyspieszony). W kierunku przeciwnym nie ma pociągów docierających do Częstochowy o godz. 6.32 z Zawiercia, oraz o 7.41 z Gliwic, 9.31 i 19.41 z Bielska-Białej (przyspieszone).
  • Ponadto w soboty i niedziele nie kursują pociągi do Gliwic o godz. 5.40, 12.50, 14.50 i 16.52 oraz z Gliwic przyjeżdżające do Częstochowy o 8.20, 10.14, 12.17 i 17.14.

Od dnia 1 marca 2009 r. przywrócono do kursowania część zlikwidowanych lub zawieszonych w dni świąteczne pociągów:

  • do codziennego kursowania pociągi relacji Częstochowa-Gliwice odjeżdżające z Częstochowy o godz. 5.40 i 16.52;
  • do codziennego kursowania pociągi relacji Gliwice-Częstochowa przyjeżdżające do Częstochowy o godz. 8.17, 10.14 i 17.14;
  • do kursowania w dni robocze pociąg relacji Częstochowa-Gliwice odjeżdżający z Częstochowy o godz. 10.50, pociąg relacji Gliwice-Częstochowa przyjeżdżający do Częstochowy o godz. 7.41 (przyspieszony) oraz bardzo popularny pociąg przyspieszony RegioPlus "Częstochowianin" relacji Częstochowa-Bielsko Biała odjeżdżający z Częstochowy o godz. 15.20 i w relacji powrotnej przyjeżdżający do Częstochowy o godz. 9.31 - niestety pociąg ten na odcinku Częstochowa-Katowice i Katowice-Częstochowa ma jeździć tylko w dni robocze, ale miejmy nadzieję, że to też zostanie poprawione!

Działaj!

Pisz listy do Marszałka oraz PKP PR:

  • lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak
  • lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp

Zobacz też wzory pism.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License