Linia Dąbrowa Górnicza Ząbkowice-Jaworzno Szczakowa

Linia z Dąbrowy Górczniej Ząbkowic do Jaworzna Szczakowej to 16 kilometrowy odcinek o niezwykle pięknej historii i tradycji. Patrząc na to, co z tą spuścizną w stosunkowo krótkim czasie dokonano, trzeba postawić sobie zasadnicze pytanie: dokąd zmierzamy na kolejowej mapie Europy? Czy naprawdę chcemy być kolejową pustynią?

Ruch pasażerski na interesującej nas trasie praktycznie zamiera (po 10 stycznia 2009r. w weekendy nie kursują tu żadne pociągi osobowe, poza przyśpieszonym "Orlikiem" relacji Częstochowa-Kraków,grupą wagonów ze "Stoczniowca", "Reymontem" i jednym sezonowcem kursującym w wakacje, w dni robocze mamy jeszcze 3 pary pociagów obługiwanych 1 jednostką EN57). Za to duży ruch jest generowany przez składy towarowe (zarówno PKP Cargo, jak i licznych przewoźników prywatnych).

Pierwszym przystankiem od strony Szczakowej jest Jaworzno Szczakowa Lokomotywownia: przystanek wykorzystywany przede wszystkim przez pracowników pobliskiego Zakładu Taboru. Następnie mamy stację Sosnowiec Maczki: niegdyś była to stacja graniczna Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Z bagatej historii niewiele dziś pozostało, wspaniałby budynek stacyjny, w którym były nawet apartamenty cesarskie, jest dziś obrazem nędzy i upadku, w jakim znalazło się PKP. Kolejna stacja to Dąbrowa Górnicza Południowa, następnie Dąbrowa Górnicza Huta Katowice i wreszcie Ząbkowice.

Listy

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License