Linia Bytom-Gliwice

Historia połączenia

Do jesieni 2001 kursowały pociągi relacji Bytom-Kędzierzyn Koźle, Opole, Nysa, Brzeg a nawet Dzierżoniów Śląski. Niestety ówczesne władze PKP uznały, że połączenie jest deficytowe i nie przynosi dochodów. Wszystkie kursy zostały zlikwidowane, a liczne protesty pasażerów, którzy od tego czasu zostali skazani na dojazd do Gliwic autobusami, nie pomogły. Przystanki w Zabrzu Biskupicach i w Zabrzu Północnym zostały kompletnie zdewastowane.

Pomysł reaktywacji

Jednak w 2006 roku w Urzędzie Marszałkowskim zrodził się pomysł przywrócenia pociągów z Bytomia do Gliwic. Głównym argumentem za przewróceniem połączenia stały się liczne hipermarkety, które w ostatnich latach zostały wybudowane wzdłuż linii. Zostały rozpisane 2 przetargi, ale ani w pierwszym, ani w drugim nie udało się wyłonić przewoźnika, organizującego przewozy na tej linii. Przyczyny były różne, m.in. brak zainteresowania obsługą trasy Bytom-Gliwice, bądź też składane przez przewoźników dokumenty były niekompletne. Urzędnicy uznali więc, że jeżeli prywatni przewoźnicy nie są zainteresowani linią Bytom-Gliwice, to podpiszą umowę z PKP PR (PKP Przewozy Regionalne). Wystarczyło rozszerzyć umowę o jeszcze jedno połączenie, jednak w październiku 2007 roku nadal nie było do końca pewne, czy wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy w połowie grudnia pociągi wyruszą w trasę.

Mimo wielu obaw, PKP PR i Urząd Marszałkowski województwa śląskiego doszli do porozumienia i przy pomocy specjalistów z Politechniki Śląskiej opracowali rozkład jazdy dla pociągów relacji Bytom-Gliwice. Wcześniej podpisali 5-letnią umowę ramową na organizowanie przewozów w województwie śląskim (w tym także na linii Bytom-Gliwice).

Pierwsze kursy

Po długich oczekiwaniach, pociągi z Bytomia do Gliwic ruszyły z dniem 31 stycznia 2008 roku. Oferta dla pasażerów wydawała się bardzo kusząca, ponieważ czas przejazdu wynosił zaledwie 20 minut, a bilet kosztował 3 zł (1,89 przy zniżce studenckiej 37%). Dla porównania ceny biletów KZK GOP po kwietniowej podwyżce wzrosły z 3 do 4 złotych. Rozkład jazdy również wydawał się atrakcyjny, ponieważ z Bytomia do Gliwic w ciągu tygodnia wyruszało 21 pociągów a w weekendy 16, w drogę powrotną również tyle samo. Ponadto w Bytomiu zostały stworzone dogodne skomunikowania z pociągami jadącymi w stronę Tarnowskich Gór, Lublińca i Herbów Nowych, a w Gliwicach w stronę Kędzierzyna Koźla i Opola.

Minusem pociągu był niestety tylko jeden przystanek na trasie zlokalizowany w Bytomiu Bobrku. Przywrócenie do życia ruchu pasażerskiego na linii zamkniętej 7 lat temu kosztowało UM 4 miliony złotych. 1/4 tych kosztów miała się zwrócić ze sprzedaży biletów. W założeniach UM, aby połączenie okazało się opłacalne to z każdego pociągu musi skorzystać 30 pasażerów. PKP PR szacowały jednak, że każdym pociągiem będzie podróżować od 15 do 20 pasażerów.

Początki były trudne, ponieważ w pierwszych dniach kursowania z każdego pociągu korzystało od 5 do 15 pasażerów. Było to spowodowane słabą reklamą linii, zawężającej się do plakatów w pociągach oraz niewielkich banerów reklamowych na dworcach w Bytomiu i Gliwicach. Mimo tego, z każdym dniem pasażerów przybywało.

W wakacje odbyło się liczenie frekwencji w pociągach zlecone przez Urząd Marszałkowski. Okazało się wtedy, że pociągi jeżdżą puste i trzeba myśleć nad ich likwidacją. Niestety nie pomyślano, że jest to okres wakacyjny, więc studentów z Bytomia do Gliwic jeździ o wiele mniej niż w ciągu roku szkolnego (z pociągów na tej trasie w większości korzystają właśnie studenci m.in. Politechniki Gliwickiej). Pojawiły się plany wycięcia kilku pociągów, bądź całkowita likwidacja linii. PKP PR jednak uspokajały twierdząc, że aby połączenie mogło się w pełni przyjąć, potrzeba przynajmniej 1 rok czasu. Ostateczną decyzję w tej sprawie przełożono na grudzień.

Nowy rozkład 2008/2009

W grudniu 2008 roku ze strony Urzędu Marszałkowskiego pojawiły się groźby zamknięcia linii wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy. Jednak pasażerowie zaprotestowali i do UM posypały się e-maile oraz telefony z prośbami, aby nie likwidować pociągów. W wyniku tych działań zlikwidowanych zostało 5 połączeń do Gliwic i 5 do Bytomia (1 pociąg w godzinach porannych, 1 pociąg w godzinach przedpołudniowych, 1 pociąg w godzinach szczytu, oraz 2 pociągi w godzinach wieczornych).

Dnia 10 stycznia 2009 roku na linii Bytom-Gliwice-Bytom zostały odwołane kolejne pociągi (8 par).
Pociągi, które zawieszono to:

Z Bytomia do Gliwic:
4:50, 6:50, 7:50, 12:50, 14:40, 16:10, 17:40, 20:40

Z Gliwic do Bytomia:
5:18, 6:18, 7:18, 10:58, 13:48, 15:28, 16:48, 19:58

Podsumowując:

Od 14 grudnia do 10 stycznia na linii Bytom-Gliwice-Bytom zlikwidowano łącznie 26 pociągów (po 13 w każdą stronę). Największym błędem jest likwidacja pociągu, który cieszył się największą frekwencją, tj. 7:45 z Bytomia do Gliwic.

Odjazdy pociągów z Bytomia do Gliwic (od 10 stycznia):
5:50, 7:20, 9:20, 10:50, 13:40, 15:40, 16:40, 18:40

Odjazdy pociągów z Gliwic do Bytomia (od 10 stycznia):
6:48, 7:48, 9:48, 12:58, 14:48, 16:08, 17:48, 21:48

Wydłużenie pociągów do Opola

Na pierwszy rzut oka połączenie pociągów Bytom-Gliwice z pociągami Gliwice-Opole wydaje się proste i ekonomicznie uzasadnione. Wystarczy stworzyć z tego jedną relację i dokonać drobnej korekty rozkładu jazdy (obecnie wyżej wymienione pociągi są ze sobą skomunikowane w Gliwicach). Po głębszej analizie dochodzimy do wniosku, że to nie jest takie proste jakby się mogło wydawać, sprawa przedstawia się w następujący sposób:

Gliwice-Opole, przez Strzelce Opolskie:
5:17, 6:17, 7:17, 9:17, 12:17, 14:17, 15:17, 16:17, 18:17,

Gliwice-Opole, przez Kędzierzyn Koźle:
5:48, 13:23, 16:23W, 21:23B,

w-pociąg osobowy z Gliwic do Wrocławia
b-pociąg osobowy z Gliwic do Brzegu

Pociągi z Gliwic do Opola przez Strzelce Opolskie, są finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Do pociągów relacji Gliwice-Opole, przez Kędzierzyn Koźle dopłaca Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W tym momencie należałoby się zastanowić, z którymi pociągami połączyć relację Bytom-Gliwice? Każdy stwierdzi, że z pociągami jadącymi przez Strzelce Opolskie, ponieważ tych pociągów jest więcej i kursują w godzinach, które odpowiadają potrzebom pasażerów. Z drugiej strony patrząc, pociągi te są finansowane przez woj. opolskie, dlatego też może być problem z wydłużeniem ich do Bytomia (UMWO może nie być zainteresowany finansowaniem linii Bytom-Gliwice). W takim wypadku UMWŚ w porozumieniu z PKP PR mógłby połączyć 4 pary pociągów Gliwice-Opole/Brzeg-Wrocław z pociągami Bytom-Gliwice.

Alternatywą w tej sytuacji mogą być również pociągi kursujące w relacji Gliwice-Kędzierzyn Koźle, które podobnie jak pociągi do Opola przez Strzelce Opolskie, kursują często i o dogodnych dla pasażerów godzinach. Ponadto są one finansowane z budżetu województwa śląskiego.

Pomysły na rozwój połączenia

Aby połączenie cieszyło się naprawdę wysoką frekwencją, konieczne/proponowane są następujące działania:

  • odbudowa przystanku Zabrze Północ (dogodny punkt przesiadkowy na tramwaj do Mikulczyc) oraz budowa nowego w pobliżu osiedla Curie, centrum handlowego M1 lub osiedla Waryńskiego w Zabrzu. Można też się zastanowić nad przystankiem w Zabrzu Maciejowie (kolejny punkt przesiadkowy na linię tramwajową Gliwice-Zabrze). Budową nowego przystanku powinien się zająć Urząd Miejski w Zabrzu
  • integracja biletowa, który umożliwiłaby dojazd z różnych dzielnic Bytomia, Zabrza czy Gliwic do dworców kolejowych, aby można było tam wygodnie przesiąść się na pociąg, korzystając z jednego biletu.
  • proponowane jest przedłużenie kilku par pociągów z Bytomia do Kędzierzyna Koźla i Opola (obecnie w Gliwicach te pociągi są skomunikowane ze sobą- można spróbować połączyć obie relacje).
  • proponowany jest też zakup mniejszych składów niż obecnie wykorzystywane EN57.
  • linia będzie miała większe znaczenie, gdy zostanie zbudowana linia z Bytomia do lotniska w Pyrzowicach.

Liczba pasażerów

Udało się zdobyć od UM informację dotyczącą ilości pasażerów w pociągach na tej linii:

Jeżeli we wrześniu średnia liczba osób na pociąg wynosi około 15 to w przypadku października jest już tych ludzi średnio 30. Jednak średnią w największym stopniu zaniżają kursy w dni wolne (zazwyczaj 5-15 pasażerów) oraz kursy:

  • z Bytomia o 14:45, 18:18, 19:19, 21:15 oraz 22:45.
  • z Gliwic o 5:18, 7:48, 21:18, 22:48

Najliczniejsze kursy to:

  • z Bytomia o 6:45, 7:15, 7:45, 9:15 - w niektóre dni ilość pasażerów przekracza 100 (głównie na kursie o 7:15 i 7:45).
  • z Gliwic o 12:28, 13:48, 15:18, 15:48, 17:18 - w przypadku kursów z Gliwic ilość pasażerów rozkada się w miarę równomiernie na pociągi w godzinach szczytu popołudniowego (więcej pociągów ma średnią ilość pasażerów około 40 (wliczając w to dni wolne).

Liczba pasażerów w październiku jest większa o około 50% niż we wrześniu. Prawdopodobnie spowodowane jest to rozpoczęciem zajęć na Politechnice Śląskiej (lub też - w mniejszym - stopniu pojawieniem się we wrześniu biletu strefowego - i informacji prasowych o nim). Dobrym pomysłem zamiast bardzo mocnego ograniczania liczby kursów na cały rok by było ewentualne ograniczenie liczby kursów poza czasem dojazdów studentów na uczelnie (czyli lipiec-wrzesień).

Odpowiedz_UM_frekwencja_plus_strefowe.jpg

Danych za listopad oraz początek grudnia UM nie udostępnił. W styczniu otrzymaliśmy informację od UM, że dane z frekwencją za listopad i grudzień otrzyma dopiero w marcu 2009 roku (3 miesiące po terminie!). W tej samej informacji zawarto informację, że UM nie ma wiedzy na temat planowania budowy przystanków na tej trasie, oraz informacji dotyczącej ilości sprzedanych biletów z podziałem na miesiące.

Działaj

Wysyłanie listów oraz mejli na adresy:

  • lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak - Urząd Marszałkowski - w celu utrzymania dotychczasowej liczby połączeń oraz stworzenia biletu aglomeracyjnego
  • lp.ezrbaz.mu|zmu#lp.ezrbaz.mu|zmu - Urząd Miejski w Zabrzu - w celu budowy przystanków na linii w Zabrzu
  • lp.moc.pogkzk|pogkzk#lp.moc.pogkzk|pogkzk - KZK GOP w celu jak najszybszych prac nad biletem aglomeracyjnym

Przykładowe listy

Wyślij list do marszałka - propozycja listu - pamiętaj o podpisie i ewentualnie dopisz coś od siebie.
Wyślij list do Urzędu Miejskiego w Zabrzu - w sprawie budowy przystanków w Zabrzu na linii Gliwice-Bytom.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License