Linia Bielsko-Biała - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona

Informacje ogólne

Odcinek Bielsko Biała - Wadowice wynosi 41 kilometrów, linia Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona 18 kilometrów, cały odcinek Bielsko Biała - Kalwaria to 59 kilometrów. Po całym odcinku biegnie trakcja elektryczna.

Odcinek jest jednotorowy z tzw. mijankami, i tak jadąc z Bielska-Białej pociągi mijają się na stacjach: Bielsko Biała - Wschód, Kozy, Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Dawniej stacja Wadowice była węzłem kolejowym, skąd pociągi kursowały w pięciu kierunkach, do Bielska Białej, Chrzanowa, Trzebinii, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony i Suchej Beskidzkiej. Obecnie kursują tylko w dwóch kierunkach.

Znaczną część ruchu na tej trasie zapewniają pociągi osobowe kursujące na trasie Bielsko Biała - Wadowice, jedna para dziennie kursuje w relacji Bielsko Biała - Kraków. Jedynym połączeniem dalekobieżnym kursującym tą linią, jest nocny pociąg pospieszny "Podhalanin" relacji Zakopane - Szczecin przez Bielsko, Katowice, Poznań. Niestety połączenie to nie jest całoroczne, pociąg kursuje jedynie w wakacje, święta oraz w ferie zimowe.

Dodatkowo na odcinku Wadowice-Kalwaria-Skawina-Kraków okresowo kursuje Pociąg Papieski "Totus Tuus" który jest darem polskich kolejarzy w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Niestety ze względu na bardzo drogi bilet, zainteresowanie tym pociągiem jest obecnie żadne i jego kursowanie zawieszono

Co jest dobrze

  • pociągi jeżdżą…

Co należy poprawić

  • wydłużenie kursowania pociągów do Kalwarii Zebrzydowskiej i skomunikowanie ich z pociągami na trasie Kraków-Zakopane (kursowanie pociągów tylko do Wadowic mija się z celem)
  • podniesienie prędkości szlakowej do minimum 50 km/h
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License