Forum dyskusyjne
Forum dyskusyjne
Nazwa kategoriiWątkiWypowiedziOstatnia wypowiedź
Masz jakiś pomysł co można zrobić i w jaki sposób? Poinformuj nas o tym tutaj
23215przez (account deleted)
03 Aug 2009 19:22Skocz!
Ta kategoria zawiera dyskusje związane z poszczególnymi stronami w tym sajcie. Wątki są tutaj tworzone automatycznie (proszę samodzielnie nie tworzyć)
3952560przez Marek (gość)
19 Oct 2019 05:52Skocz!
Propozycje zmian, projekty rozkładów...
17215przez adasadas
17 Jan 2010 19:12Skocz!
Dyskusje nie związane z żadnym z artykułów na tej stronie
1994przez Lowca2Lowca2
27 Mar 2010 23:41Skocz!

Pokaż ukryte

rss icon RSS: Nowe wątki | Nowe wypowiedzi

Ostatnie posty

Z kategorii:
strona 1123...następna »

Skrajnia UIC 505-1 i GA to dwie różne skrajnie. Pierwsza ma 4,28 m, druga 4,32 m. 505-1 jest w zasadzie historyczna - ma ją kilkadziesiąt stacyjek we Francji i kilka w Belgii. Skrajnia GA to usankcjonowanie skrajni francuskiej (oczywiście linii lokalnych), wegetuje jeszcze w paru miejscach typu Grecja, Bułgaria. Francja działa, by ją zwiększyć, bo kupili "za szerokie" szynobusy (a może już to zrobili?). GB jest bardziej kanciasta u góry. W Polsce mamy G2 jako minimum obowiązujące od 1945 - to umożliwia ruch "piętrusów", oraz "poradziecką" 1-VM na głównych liniach (3,35 m na wysokości peronu, reszta 3,4 m) - bardzo futurystyczną, bo niemal zawierającą w sobie docelową GC (ma tylko mniej kanciastą górę). Wszystkie: G2, 1-VM, GC mają 4,65 m wysokości. Mała skrajnia jest bardzo nieekonomiczna - pojazd kosztuje tyle samo, a wiezie mniej pasażerów. Do tego jest klaustrofobiczny. Pomysły typu metro w rurze fi 3,34 m (jak w Glasgow) to był wiek XIX, nawet w Londynie rozpruwano tubingi w tunelach dawnej linii C&SRL, by powiększyć je z fi 3,1 i fi 3,2 m do fi 3,56 m. To było przed wojną. A współczesne przepisy nie dopuszczą w ogóle tunelu, gdzie pojazd jest ciasno wpasowany "jak tłok w cylindrze" - po bokach musi być co najmniej po 0,7 m. Dlatego "metro dla chomików" jest najbardziej nieekonomicznym rozwiązaniem. Kto może (technicznie) - POWIĘKSZA skrajnie. Kopenhaga na swojej S-tog ma beczkowate pojazdy, które na wysokości toru są "normalne", a powyżej mają 3,66 m - pasażerowie siedzą po 3+3 w rzędzie. Dzięki temu nie musieli wydłużać stacji. Japonia, Chiny i Koree mają 3,4 m (tzw. skrajnia Shinkansen - bliska 1-VM) - 3,25 m na wysokości peronu, reszta 3,4 m - w najtańszych klasach na górnym pokładzie mają układy 2+3 i 3+3 (bez podłokietników). Szwecja ma skrajnie 3,4 i 3,6 m, a ichnie "Reginy" dodatkowo są beczkowate. Komfort. Rosja ma od kilku lat już 3,75 m na całej wysokości. Eurotunel Anglia-Francja ma skrajnię 4,1 m szerokości - mieści autokary i ciężarówki, w których można otwierać drzwi i spacerować obok w czasie jazdy. To samo linia Betuwe w Holandii.
Kolejna kwestia - lekka kolej jest nie szybsza, a WOLNIEJSZA. Prędkość maksymalna (wynikająca z kryterium bezpieczeństwa przed wykolejeniem) rośnie mniej więcej proporcjonalnie do pierwiastka kwadratowego z nacisku osiowego. Jeśli teraz na Górnym Śląsku (szkody górnicze !) udaje się wysokimi nasypami doprowadzić do 80-100 km/h, to zmniejszenie tej prędkości do 40-60 km/h uczyni transport szynowy niekonkurencyjnym i drogim (bo tabor mnie razy obróci w ciągu dnia - mniej zarobi).
Trwałość konstrukcji inżynieryjnych typu wiadukty / mosty gwałtownie rośnie ze wzrostem nadmiaru jej nośności nad obciążenie. Można zrobić lekki, tani mostek, który przy przejeździe tramwaju będzie trząsł się jak osika na wietrze, ale po kilkunastu latach zostanie wyłączony jako zagrażający bezpieczeństwu.
Tramwaj dwusystemowy to droga zabawa. Z powodu skomplikowania części elektrycznej jest o 30% droższy od zwykłego (tak podają Niemcy). Opłaca się tylko i wyłącznie, gdy linie kolejowe wykorzystywane są jako "tramwajowe autostrady" formujące 80% długości relacji, a jedynie na ostatnie kilometry wjeżdża się w osiedla, przysiółki i miasteczka. W tym modelu stacji kolejowych odwiedza się mało - na tych nie ma problemu wykonać odrębne perony o dedykowanej wysokości. I problem wysokości peronów znika. Natomiast kolosalnym problemem jest część mechaniczna. To, że i tu i tu 1435 mm, to tylko złudzenie. Nie tylko głębsze rowki, ale inny profil szyn, profil kół. Tramwajom robi się specjalne koła o poszerzonych obręczach i specjalnym, dobranym do miejscowej sieci (bo poszczególne sieci tramwajowe się różnią) profilu.Wbrew pozorom zgranie tego wszystkiego jest trudne (w Krakowie pracowano na takim projektem kilka lat).
Współcześnie bardzo potaniały superkondensatory, każda szanująca się firma tramwajowa robi typy jeżdżące bez sieci, ładowane na przystankach - tak byłoby prościej. Pojazd pozostaje jednosystemowy, a odcinki o innym zasilaniu pokonuje korzystając z energii zawartej w superkondensatorze. Do wyboru - czy ma się ładować z 600 V, czy z 3 kV. Można też tak, jak w Chemnitz - spalinowy szynobus jedzie po ulicach miasta razem z tramwajami. I nie ma problemu z napięciem (i prądami błądzącymi). Skrajnia kolejowa jedzie po ulicy. Jak widać - można.
Głównym problemem będą polskie realia ludziki od jednej szyny nie będą się chciały dogadać z ludzikami od drugiej szyny. Dlatego w Warszawie przystanki metro POWIŚLE i PKP POWIŚLE są od siebie oddalone niemal pół km.

przez Marek (gość), 19 Oct 2019 05:52

Hello. excellent job. I did not expect this. This is a great story. Thanks! faeefgbkcfaaegbd

przez Smithe127 (gość), 12 Dec 2015 18:26

Prawie na każdym? Litości, czysta erystyka..

przez krej (gość), 09 May 2014 14:57

A ty skąd wiesz że woj. podkarpackiemu i śląskiemu nie powinno zależeć na tych pociągach?

przez antykrakofil (gość), 09 May 2014 14:55
Gość (gość) 05 Nov 2013 13:57
w dyskusji Forum dyskusyjne / Dyskusje poszczególnych stron » Linia kolejowa na Pyrzowice

Jesteś głupi i nie masz pojęcia o czym mówisz. A z Ciebie taki kolejarz jak z kozi d..y trąba.

przez Gość (gość), 05 Nov 2013 13:57

Czy w tej sprawie są dostępne jakieś nowe wiadomości? Od marca 2013 roku, kiedy to odbyło się ostatnie spotkanie na ten temat w tyskim magistracie, nie ma żadnych nowych wiadomości w temacie.

przez Robert (gość), 10 Oct 2013 19:04
gość (gość) 05 Aug 2013 10:41
w dyskusji Forum dyskusyjne / Dyskusje poszczególnych stron » Linia kolejowa na Pyrzowice

Oczywiście ja także jestem za tym aby odbudować zlikwidowaną linie nr (8) w Piekarach Śląskich oraz Linie (25) w Wojkowicach, obie te linie można w łatwy sposób połączyć, wtedy i Piekary i Wojkowice będą miały swoją kolej!

przez gość (gość), 05 Aug 2013 10:41
Rafał (gość) 25 Jan 2013 14:01
w dyskusji Forum dyskusyjne / Dyskusje poszczególnych stron » Linia kolejowa na Pyrzowice

Jurand " będę proponował " brzmi jakbyś był wysoko postawionym urzędnikiem o nie wiadomo jak dużych możliwościach.
Mieszkancy gminy Ozarowice i Bobrowniki, mieszkańcy powiatu tarnogórskiego i będzińskiego od dawna " proponują " zmianę przebiegu tylko …….. słuchać nie ma komu

przez Rafał (gość), 25 Jan 2013 14:01

[quote] Patrzysz na tą linię tylko z punktu widzenia własnego miejsca zamieszkania, jednak weź pod uwagę to, że czas przejazdu po remoncie linii 182 i odpowiednim skonstruowaniu rozkłady jazdy (postoje tylko w Sosnowcu, Będzinie Miasto, Dąbrowie Górniczej, Dąbrowie Górniczej Gołonóg, Dąbrowie Górniczej Ząbkowice, Łazach i (tu w zależności od relacji) Zawierciu (wymaga zmiany kierunku jazdy) Porębie i Siewierzu nie powinien przekroczyć 45 minut bez wjazdu do Zawiercia i 55 minut wliczając zmianę kierunku jazdy w Zawierciu. Z drugiej strony można puszczać pociągi z Częstochowy co daje połączenie również Radomska czy Piotrkowa Trybunalskiego (skomunikowanie w Częstochowie z tych pociągów). [/quote]

Dokładnie tak. Tymbardziej że jadąc od strony Katowic, pociąg nie musiałby wjeżdżać na stację Zawiercie i zmieniać kierunku jazdy bo przecież jest torowisko Łazy - Siewierz.

przez greg (gość), 21 Jan 2013 09:14
jurand (gość) 19 Jan 2013 08:55
w dyskusji Forum dyskusyjne / Dyskusje poszczególnych stron » Linia kolejowa na Pyrzowice

Po pierwsze chciałbym zobaczyć analizę ekonomiczną przedsięwzięcia w poszczególnych wariantach. Z analizy tej powinno wynikać, kiedy inwestycja się spłaci i czy w ogóle to nastąpi. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy torowisko zostanie wybudowane dla wygody kilku urzędników z aglomeracji, w przeciwieństwie do budowy połączeń regionalnych z uwzględnieniem skomunikowania trzech wielkich lotnisk. Z takiego rozwiązania mogłoby korzystać całe społeczeństwo. Jeżeli na te pytania nie znajdą się odpowiedzi, będę proponował zablokowanie tego karykaturalnego planu. W kraju i województwie jest całe mnóstwo innych pilnych potrzeb, na które można przesunąć środki. Przykładem może być potrzeba budowy obwodnicy drogowej w kierunku Kielc oraz modernizacja połączenia drogowego z Pyrzowic do Krakowa.

przez jurand (gość), 19 Jan 2013 08:55

Tak, specjalisci wykonali analize, ze lepiej pieniadze wpakowac na budowe linii przez Rozbark - Piekary - Bobrowniki Bedzinskie, po terenie albo zurbanizowanym, albo pagórkowatym, i po szkodach górniczych.

A co z linia przez Karb - Radzionków??? Albo smierc techniczna, albo likwidacja, albo … drugi raz wywalanie ogromnych pieniedzy podatników, tym razem na linię kolejową, omijającą Bytom, ale nie od wschodu, ale od zachodu.

Poza tym, na co komu dwa dworce w Bytomiu?? Co z kosztami utrzymania?? A którędy miały-mogłyby jezdzic pociągi Gliwice - Pyrzowice?? Przypomnij sobie nie tak dawny przykład Katowic, gdzie grudzien 2012 pokazal, że poddawano w wątpliwosc koniecznosc postoju pociagów na tylu dworcach w Katowicach, i postój wielu pociągów w Ligocie coniektórzy uznali za zbędny.

przez Kamil (gość), 04 Jan 2013 20:47
sympatyk (gość) 02 Jan 2013 12:50
w dyskusji Forum dyskusyjne / Dyskusje poszczególnych stron » Linia kolejowa na Pyrzowice

Należysz do osób prawdopodobnie mieszkających za wodą które zrobią wszostko aby zablokować przemyślany, przeanalizowany wariant najszbszy, najkrótszy i gwarantujący maksymalne wykorzystanie linii. Jeśli twoja propozyja jest taka idealna to dlaczego dzisiejszy mieskańy Radzionkowa i Bytomia nie korzystają z połączenia kolejowego z Katowicami? zastanów się. Próby zmiany trasy proponowane przez dyletantów mogą zablokować tą inwestycję z czego się tylko ucieszą w Warszawie, może Modlinie czy Lotnisku w Lublinie. Niech każdy robi to na czym się zna. To opracowanie wykonali specjaliści , więc przestańmy przeszkadzać

przez sympatyk (gość), 02 Jan 2013 12:50

Ciekawe jak jest dzisiaj po kilku latach. Coś się poprawiło czy nadal pociągi to ślimaki.

Dobry temat przez zakopianekzakopianek, 20 Nov 2012 10:45

Nie masz racji. Pociągi osobowe wjeżdżały na teren kopalni. Tam do dziś jest peron. Kawałek przed Górkami do dziś stoi nastawnia (Baraniec), która obsługiwała rozjazdy w tym kierunku. W tej chwili glajzy są już na prosto i po rozjazdach ani śladu ale widziałem oryginalny schemat układu torów dla tej nastawni.. Potwierdzenie znajdziesz w starych RRJP.

przez Marek_352 (gość), 19 Sep 2012 21:31

pociagi jezdzily przez Bierun Stary Gorki do Ledzin. Ale nigdy do Bierunia Nowego czy do Oswiecimia. Ale milo by bylo gdyby zaczely. Szczegolnie optymistyczna jest opcja polaczenia z Tychow do Krakowa

przez mix (gość), 07 Sep 2012 01:40

Poszukujemy starych ławek z peronów, poczekalni, korytarzy szkolnych do scenografii.
Spektakl będzie wystawiany na dworcu, dlatego potrzebujemy takich sprzętów.
Prosimy o pomoc. Gdzie my to już nie dzwoniliśmy. Ostatnia nadzieja w pospolitym ruszeniu.
Mogą być zniszczone. Ważne, że będą cuchnąć PRL.
kontakt na moc.liamg|acvvad#moc.liamg|acvvad
Z Góry dzięki :)

ŁAWKI PKP do SPEKTAKLU przez davvcadavvca, 04 Sep 2012 19:34

Autor chyba nie orientuje się zbytnio o czym pisze. Rekord prędkości na polskich torach został ustanowiony w latach 90. przez skład Pendolino - wówczas poprzestano na prędkości 250 km/h, to znacznie więcej niż wspomniane w artykule 160km/h!

przez jackii (gość), 16 Jul 2012 10:12

Noe przemyślany pomysł. Z Pyrzowic do Bytomia za taksówkę płacę 50 zł (zamówiona w Bytomiu) za bilet pkp bedę zapewne płacił więcej niż w Krakowie gdzie odcinek 11 km kosztuje 19 zł więc wydaje mi się, że bilet nie będzie tańszy niż 30 lub 40 zł dodatkowo w Bytomiu będę musiał wysiąść na jakimś zadupiu gdzie ponownie będę musiał zamówić taksówkę ok 15-20 zł Już bardziej opłaca mi się wziąć taksówkę z lotniska pod dom i nie bawić się w cyrk przesiadkowy na jednej z najbardziej niebez9ecznych dzielnic Bytomia

przez adam (gość), 09 Jun 2012 12:22

PROSZĘ tylko nie w godzinach szczytu na DRODZE krajowej 44. KONIECZNIE trzeba DOSTOSOWAĆ ruch pociągów na tej linii do GIGANTYCZNEGO ruchu w godzinach do..i od…jazdów pracowników KWK Piast. Przy zamkniętych rogatkach tworzą się WIELOKILOMETROWE korki w obu kierunkach, tzn. od Bierunia Starego aż do samego OŚWIĘCIMIA. Już dzisiaj jest ogromny problem bo jakoś nikt nie może wpaść na to aby właśnie w tych konkretnych godzinach po tej trasie nie jeździły nawet towarowe pociągi, które choć może nie wszyscy się orientują też jeżdżą według rozkładów jazdy - I TU WŁAŚNIE JEST POLE DO POPISU DLA RADNYCH - nie utrudniajcie już i tak ciężkiego dojazdu - wystarczy sprawdzić co dzieje się na DK44 jak zamknięte są rogatki za światłami na Chrzanów w Bieruniu - po zablokowaniu prawo- i lewo-skrętu stoimy wszyscy i czekamy jak na zmiłowanie - pomimo że przecież niby jedziemy RÓWNOLEGLE do linii kolejowej - problem naprawdę jest wkurzający - jeżdżę tam codziennie i ciągle się zastanawiam czy ktoś w końcu wpadnie na pomysł, że trzeba z tym coś sensownego zrobić - czy myślenie w tym kraju musi boleć? czy nikt poza kierowcami tego nie dostrzega? nie szkoda Wam włodarze nowej drogi? czy aż tak lubicie wdychać te spaliny? gdzie tu sens, gdzie logika?

przez petycja (gość), 17 Apr 2012 20:18

Czy ktoś wie, jak wygląda sprawa tego połączenia?
To naprawdę jest potrzebne - dojazd będzie szybszy, pociągi uczęszczane (przede wszystkim dzięki pracownikom Fiata), a ludzie wreszcie będą mogli jakoś dostać się z Tychów do Krakowa.

Swoją drogą trochę śmiech na sali, że Tychy mają raptem 1 albo 2 bezpośrednie połączenia z Krakowem, jeszcze w dość "nieprzystępnych" godzinach…

przez Brzeszczot (gość), 11 Mar 2012 22:22
strona 1123...następna »
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License