Zintegrowany bilet - czy w końcu zostanie wprowadzony?

Urząd Marszałkowski oraz  KZK GOP informują o planach wprowadzenia biletu zintegrowanego w aglomeracji śląskiej. Jakie są założenia tego rozwiązania taryfowego, które wynikają z otrzymanych listów? I czy będzie to korzystne dla pasażerów?

Pomóż w walce o wspólny bilet dla aglomeracji górnośląskiej! Wyślij list (treść na dole strony). Pamiętaj o podpisie oraz ewentualnie swoich uwagach. Kliknij w następujący link.

KZK GOP informuje, że bilet zintegrowany będzie oparty na:

 • bilecie miesięcznym na jedno miasto oraz całą sieć KZK GOP – kolejowym bilecie miesięcznym odcinkowym.
 • Brak wymienionego w liście biletu strefowego można odczytać jako nieuwzględnienie go przy wprowadzeniu biletu zintegrowanego.

Propozycja na przykładach

Przyjrzyjmy się, jakim osobom bilety zintegrowane będą się opłacać (i kogo mogą zachęcić do podróży komunikacją zbiorową). Przyjmiemy zniżkę wymienianą we wcześniejszych pismach z PR i KZK GOP -  20%. Koszt biletu KZK GOP na jedno miasto to 88zł, na całą sieć 104 zł. Bilety kolejowe kosztują odpowiednio:

List z KZK GOP:

kzkgop1.jpg

Oraz druga część listu:

kzkgop2.jpg
 • do 5 km - 80zł
 • 5 - 10 km - 90 zł
 • 11 - 15 km - 125 zł
 • 16 - 20 km - 140 zł
 • 21 - 25 km - 160 zł
 • 26 - 30 km - 175 zł

Przykład 1:

Pasażer dojeżdżający z Zabrza do Katowic (19 km). Obecnie kupuje bilet strefowy PR na 2 strefy (100 zł) lub bilet KZK GOP (za 104 zł). Razem 204 zł (jednak niewiele jest osób korzystających z dwóch biletów na raz).

W przypadku wprowadzenia biletu zintegrowanego zapłaciłby:

 • (140 zł + 88zł) - 20% = 182,4 zł (lub 195,2 w przypadku biletu na całą sieć KZK GOP).

Opłaci się to tylko osobom obecnie korzystającym z dwóch biletów (pasażerów korzystających tylko autobusów i tramwajów nie zainteresuje). Różnica kilku złotych jest mało przekonywująca. Jeżeli dana osoba jeździłaby z Gliwic do Katowice (czyli jedną stację dalej) to bilet zintegrowany wyjdzie ją 223 zł (czyli 20 zł więcej niż w przypadku biletu strefowego PR i KZK GOP).

Przykład 2:

Świętochłowice - Katowice lub Zabrze - Gliwice (9 km). Bilet na KZK GOP - ponownie 104 zł (na jedną strefę PR - 80 zł). Bilet zintegrowany:

 • (90 zł + 88 zł) - 20% = 142,4 zł.

Jeżeli pasażer korzystałby tylko z komunikacji w jednym mieście (np. Katowicach) to może być zainteresowany. Bilet zintegrowany z biletem na całą sieć KZK GOP wyniesie 155 zł.

List z PR:

odpowiedz_z_pr.pdf

Komu to się opłaci? I dlaczego nie mieszkańcom GOP-u?

Komu będzie się opłacało najbardziej? Osobom dojeżdżającym z poza obszaru obowiązywania biletu strefowego (czyli np. Rybnika, Pszczyny, Lublińca itp.). Np. pasażer z Lublińca dojeżdżając do Tarnowskich Gór dopłaci około 30zł i będzie miał możliwość jazdy komunikacją po Tarnowskich Górach.

Z tym, że osoba spoza GOP-u nie ma wyjścia – jeżeli chce korzystać z komunikacji zbiorowej to musi kupić dwa bilety. Pasażerowie w GOP-ie mogą jeździć KZK GOP przez całą aglomerację (tracąc przy tym jednak dużo czasu). Jeżeli nie zaproponuje im się sensownej oferty to nieliczni skorzystają z tzw. biletu aglomeracyjnego. Na takiej ofercie powinno zależeć wszystkim – w końcu komunikacja miejska i kolejowa jest dofinansowywana z publicznych pieniędzy. A często kolej jest dublowana przez identyczne połączenia autobusowe…

Wartość obniżki jest nieznana – w niniejszym artykule przyjęte zostało 20% . Taka informacja była umieszczona w pierwszych propozycjach KZK GOP-u. Jaka wielkość obniżki została ustalona – tego żadna ze stron nie precyzuje (PR w piśmie informują, że przed opublikowaniem tego jest to tajemnica handlowa). Brak jest także informacji o terminie wprowadzenie takiego biletu.

Dziwi trochę postawa Urzędu Marszałkowskiego - "wprowadzenie biletu zintegrowanego nie może zwiększyć deficytu Przewozów Regionalnych, których jesteśmy właścicielami".

Jeżeli jest potrzeba dofinansowania wprowadzenia biletu zintegrowanego to pewnym rozwiązaniem byłoby poszukiwanie funduszy np. w niektórych miastach (w Warszawie miasta dopłacają do wspólnego biletu). Jeżeli nie każde miasto by chciało to mogłoby to działać np. na zasadzie niższej ceny biletu na jedno miasto KZK GOP w przypadku miast, które zgłoszą chęć takiego dofinansowania. Czyli np. jeżeli Katowice dofinansowałyby to bilet PR+KZK GOP na Katowice mógłby być tańszy o x zł. A tym samym atrakcyjniejszy dla pasażerów (oraz osób obecnie podróżujących samochodami, którymi w Katowicach nie ma już gdzie zaparkować).

List z UM:

urzadmarszalkowski.jpg

Ścieżka już jest przetarta przez Tychy i tamtejszy pomarańczowy bilet (kosztujący na trasie kolejowej około 20 km - 95zł). Cena proponowanego biletu zintegrowanego wyniosłaby ok. 180zł.

Co dalej?

Teraz czekamy na:

 • jak najszybsze wprowadzenie zintegrowanego biletu (nawet w postaci tańszych biletów odcinkowych - oferty skierowanej dla osób dojeżdżających spoza GOP-u - mimo, że taka oferta dla mieszkańców GOP-u była nieaktrakcyjna)
 • przedstawienie konkurencyjnej oferty także dla mieszkańców GOP-u (połączenie taryfy strefowej PR z KZK GOP - oferta powinna zachęcać do korzystania z niej a nie odstraszać ceną)
 • poszukiwania dofinansowania do tego biletu (np. w miastach GOP-u)

A co na to Przewozy Regionalne?

Przewozy Regionalne informują, że na dzień dzisiejszy nie są prowadzone żadne rozmowy na ten temat. Wygląda to tak jakby KZK GOP informował o ustaleniach, które były już dawno przeprowadzone  i z niewyjaśnionych względów nie podane do publicznej wiadomości. Na pytania dotyczące powodu zawieszenia nikt odpowiedzi nie udzielił. Nie wiadomo kto wstrzymuje wprowadzenie zintegrowanego biletu lub rozmowy w tym temacie.

Może ktoś uznał, że w obecnie wynegocjowanych warunkach taki bilet nie wzbudziłby większego zainteresowania pasażerów (brak wzięcia pod uwagę taryfy strefowej PR, brak biletów na dwa miasta KZK, zbyt mała zniżka)? Może też oczekuje się na rozwiązanie kłopotów finansowych Przewozów Regionalnych? A może to tylko działania na pokaz?

W treści artykułu znajdują się trzy listy: z Urzędu Marszałkowskiego, PR oraz KZK GOP.

Propozycja listu.

Chcesz pomóc w walce o wspólny bilet dla aglomeracji górnośląskiej? Wyślij list na podane niżej adresy mejlowe. Pamiętaj o podpisie oraz ewentualnie swoich uwagach. Możesz też list wysłać szybko klikając w następujący link.

Do: lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak, lp.moc.pogkzk|pogkzk#lp.moc.pogkzk|pogkzk, lp.moc.r-p|eciwotak.rp#lp.moc.r-p|eciwotak.rp

Witam,
 
bardzo cieszy mnie fakt, że KZK GOP oraz PR podjęły trud wprowadzenia biletu zintegrowanego. Proszę o jak najszybsze zakończenie rozmów i wprowadzenie ww. biletu.
 
Proszę również o wzięcie pod uwagę pasażerów z GOP-u, dla których bilet zintegrowany w postaci zniżki na bilet odcinkowy PR oraz KZK GOP może być mało konkurencyjny w porównaniu z obecnie istniejącą taryfą strefową, czy też biletem na całą sieć KZK GOP.
Pewnym rozwiązaniem może być przekonanie władz miast GOP-u do zaangażowania się w ideę powstania biletu zintegrowanego. Brak jest informacji, czy były prowadzone rozmowy na ten temat z prezydentami miast zrzeszonymi w KZK GOP. W przypadku Tychów się udało uzyskać porozumienie i wprowadzony został bilet pomarańczowy. Proszę o odpowiedź czy KZK GOP, PR oraz UM wiedzą jakie jest zdanie władz miast na temat biletu zintegrowanego i czy wyrażały chęć lub niechęć jego dofinansowania?
 
Z wyrazami szacunku,
Imię i Nazwisko

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License