Umowy pomiędzy UMWŚ a ŚZPR

Poniżej znajdują się pliki umów do których udało nam się dotrzeć - zachęcamy do przejrzenia ich podzielenia się wrażeniami.

W drugiej z umów (rocznej) znajduję się część danych dotyczących finansowania ŚZPR, przewidywanych wpływów z biletów, ilości przejechanych kilometrów… Ciekawi podział kosztów na bezpośrednie (87 mln), pośrednie (69 mln) i inne (33 mln zł). Można też wyliczyć koszt jednego pockm w ŚZPR, który wynosi około 25zł (średnio). Podobny koszt można wyliczyć dla pociągów jeżdżących trasą Tychy Miasto-Katowice (mimo, że ŚZPR nie jest obarczone np. kosztami remontów tych pociągów - gwarancja). Koszt uruchomienia przewozów lekkim taborem (szynobusami) w innych województwach to około 17zł/pockm - czyli zmniejszenie kosztów na wprowadzeniu szynobusów wynosiłoby około 30%. To dużo! Dotyczyłoby to jednak niektórych linii z mniejszą liczbą pasażerów.

Przewidywany dochód z biletów (+ dofinansowanie ulg ustawowych oraz z wykupionych komercyjnych ulg) wynosi 88 mln zł a liczba pasażerów 27 mln. Z prostego dzielenia wynika, że średni przychód z jednego przewiezionego pasażera wynosi 3,2 zł. Czy to nie za mało? Proszę wziąć pod uwagę, że to przychód, a nie dochód (ale szczegóły, czyli na przykład ilość sprzedanych rodzajów biletów, to tajemnica, więc nie mamy z czym porównać). Warto dodać, że najtańszy bilet jednorazowy to 3zł, a miesięczny 78zł (można przyjąć, że zwykły pasażer z takiego biletu korzysta 40 razy w miesiącu - czyli min. 2 zł za przejazd w przypadku przejazdów na takich biletach).

Ma ktoś jeszcze jakieś wnioski?

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License