(UM) Pomarańczowa taryfa w Tychach

Już wkrótce za jeden bilet będzie można dojechać autobusem lub trolejbusem do dworca kolejowego w Tychach, wsiąść do pociągu Flirt i dojechać do Katowic.

14 grudnia wyruszą na trasę Tychy Miasto – Katowice cztery zespoły trakcyjne Flirt, zakupione przez Samorząd Województwa Śląskiego za 88 mln zł. Jednocześnie wejdzie w życie tzw. „taryfa pomarańczowa”, która za jeden bilet umożliwi dojazd do dworca i przystanków kolejowych oraz podróż pociągiem tej relacji.

Jest to wynik porozumienia zawartego między Województwem Śląskim i Miastem Tychy o wspólnej realizacji połączenia pomiędzy Tychami i Katowicami i dostosowania połączeń autobusowo-trolejbusowych do rozkładu jazdy pociągów.

Wprowadzenie „pomarańczowej taryfy” – wygodniejszej dla pasażerów niż oddzielny bilet kolejowy i autobusowy - służy promocji podróży koleją regionalną. Ma odciążyć ruch drogowy, który staje się coraz dłuższy i bardziej uciążliwy dla podróżnych. Województwo Śląskie zwiększyło dofinansowanie do pociągów tej relacji. Przychody ze sprzedaży wspólnych biletów będą rozliczane pomiędzy Miastem Tychy i Województwem Śląskim, lecz – według prognoz – w nieznacznym tylko stopniu pokryją koszty połączenia.

Prace nad takim połączeniem autobusowo-kolejowym między Tychami i Katowicami rozpoczęły się w 2006 roku. Wówczas to na zlecenie Województwa Śląskiego zostało wykonane opracowanie „Analiza uwarunkowań uruchomienia równoodstępowej kolejowej komunikacji pasażerskiej na linii Tychy Miasto – Katowice – Sosnowiec”.

Artykuł ze strony silesia-region.pl. Zachęcamy też do przyjrzenia się stronie wyliczającej wady i zalety tego połączenia.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License