(UM) Będzie korekta rozkładu

Marszałek Województwa Śląskiego obiecuje korektę rozkładu jazdy pociagów jeszcze za miesiąc. Zapowiedział też przeprowadzenie audytu finansowego w PKP PR w Katowicach.

Obrady Sejmiku zdominowała dyskusja o ograniczeniu liczby połączeń kolejowych w nowym rozkładzie jazdy dokonanej przez PKP Przewozy Regionalne. Marszałek Bogusław Śmigielski przypomniał, że 22 grudnia br. wszystkie udziały kolei regionalnych należące dotąd do PKP S.A. – w ramach rządowego programu usamorządowienia - przeniesione zostały na rzecz samorządów województw. Województwo Śląskie stało się właścicielem PKP Przewozy Regionalne dysponując ok. 117 tys. udziałów o wartości ok. 116 mln zł.

„Województwo Śląskie przeznaczyło 100 mln zł na dofinansowanie spółki w 2009 roku, tj. o blisko 20 % więcej niż w roku ubiegłym. Zarząd PKP Przewozy Regionalne domagał się 126 mln zł, a więc około 50 %. więcej niż 2008 r. Nie mogliśmy na to przystać, tym bardziej, że wzrost kosztów na kolei szacowany jest na około 12 proc. Ponadto, nie mieliśmy wiedzy, na co te pieniądze będą wydawane. Zgodziliśmy się na zmniejszenie liczby kursów pociągów o 6 %, zdając sobie sprawę, że niektóre z nich jeżdżą prawie puste. Nie możemy natomiast zgodzić się na likwidację połączeń cieszących się dużym zainteresowaniem mieszkańców, w godzinach rannych i popołudniowych, przy jednoczesnym zachowaniu kursów, którymi jeździ kilku pasażerów. ” – stwierdził marszałek.

Bogusław Śmigielski zapowiedział przeprowadzenie audytu w PKP Przewozy Regionalne, który pozwoli m.in. na ocenę ich sytuacji finansowej, jakości zarządzania, stanu taboru i będzie podstawą do przyszłej restrukturyzacji spółki. Powiedział także, że za miesiąc Zarząd Województwa przewiduje korektę obowiązującego obecnie rozkładu jazdy pociągów. „Będziemy kierowali się interesem społecznym, a nie niezrozumiałymi dla nas kalkulacjami kierownictwa spółki” – podsumował marszałek.

Wiadomość ze strony silesia-region.pl

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License