Prędkość na Tarnowskie Góry - Nakło Śląskie - odpowiedzi

Od dłuższego czasu pociągi osobowe na odcinku Tarnowskie Góry - Radzionków jeżdżą 20 km/h. W kwietniu maju tor był remontowany (TG - Nakło) i prędkość została zwiększona do 40km/h. Ale pociągi nie miały zmienionego rozkładu. Co dalej?

plk_z_06_10_2009_2.jpg
plk_z_06_10_2009_1.jpg

Można przeczytać 2 pisma z PKP PLK S. A. ZLK Tarnowskie Góry. W pierwszym liście z początku października czytamy:

W miesiącu październiku zostanie przeprowadzone ponowne badanie diagnostyczne blokady liniowej na szlaku Tarnowskie Góry - Nakło Śląskie w wyniku którego prawdopodobnie prędkość na tym szlaku zostanie jednak ograniczona do 20km/h i nie będzie możliwości jej podniesienia na rozkład jazdy 2009/2010.

W liście z listopada czytamy:

plk_z_16_11_2009.jpg

Prowadzone roboty w miesiącach kwietniu i maju br. na szlaku Tarnowskie Góry - Nakło Śląskie pozwoliły na utrzymanie infrastruktury na w stanie zapewniającym bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego oraz pozwoliły na podwyższenie prędkość do 40 km/h. Jednakże w związku ze stanem blokady liniowej grożącym ponownym wprowadzeniem ograniczenia prędkości do 20km/h na przedmiotowym szlaku odstąpiono od wprowadzenia prędkości do bazy POS. W miesiącu październiku zostało przeprowadzone badanie diagnostyczne blokady liniowej na szlaku Tarnowskie Góry - Nakło Śląskie w wyniku którego prędkość na tym szlaku pozostaje bez zmian. W związku z powyższym tutejszy Zakład wystąpi o zmianę w bazie POS, która zgodnie z obowiązującym pierwszym terminem aktualizacji rocznego rozkładu jazdy będzie możliwa od dnia 01. 03. 2010 r.

Co z tego wynika? Zakład Linii Kolejowych przewidywał, że prędkość i tak spadnie. Ale po badaniu diagnostycznym stwierdzono, że jednak może zostać 40 km/h. A zmiana rozkładu może nastąpić dopiero od marca przyszłego roku.

Teraz pytania: dlaczego na kilkukilometrowym odcinku magistrali węglowej od paru lat nie można zwiększyć prędkości pociągów (ważna magistrala towarowa). Dlaczego po remoncie prędkość nie została wpisana do bazy POS (albo dlaczego w porę nie naprawiono blokady liniowej powodującej zagrożenie zmniejszenia prędkości).

Straszne jest to, że pasażerowie walczą o zwiększenie prędkości o… 20km/h… Czyli o 100%! To jest o kilka (6?) minut krótszy czas przejazdu pociągu (na 3-kilometrowym odcinku linii).

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License