(TVS) Szybka Kolej Regionalna już działa

Dowiedz się więcej o Szybkiej Kolei Regionalnej

Na tę chwilę mieszkańcy Tychów czekali osiem lat. Właśnie tyle minęło od czasu, kiedy po raz ostatni mogli pociągiem dojechać z centrum miasta do Katowic. Dzisiaj historia zatoczyła koło. Na trasie Tychy Miasto-Katowice ruszyła szybka kolej regionalna. Kursy co 25 minut, taki sam czas przejazdu, tanie bilety i nowoczesne pociągi. To wszystko ma sprawić, że odrodzone połączenie będzie pierwszym, ale ważnym krokiem na drodze do stworzenia Szybkiej Kolei Regionalnej.

Trudno się dziwić zainteresowaniu mieszkańców, skoro po raz ostatni mogli odjechać ze stacji w centrum miasta osiem lat temu.

Dla Joanny Brylak nowy pociąg oznacza jedno - łatwiejszy dojazd do pracy: Autobusy są bardzo przepełnione i dużo czasu się spędza w autobusie. Natomiast myślę, że to wyjdzie i bardziej ekonomicznie i szybciej, no i komfort jazdy na pewno jest większy niż w autobusie. Bo niewiele autobusów wyposażeniem może się równać z Flirtem. Jeżdził pan syrenką? Nie. No to inaczej. Przeskok z epoki kamienia łupanego a dzisiejszy - dodaje Krystian Blaszczok, maszynista. Ten przeskok dosrzegają również pasażerowie. Jest to wygodne, szybkie, bezpieczne. Nc tylko korzystać. - chwali Tomasz Naskręcki. Korzystanie będzie łatwiejsze dzięki "pomarańczowemu biletowi". Obowiązuje on zarówno w autobusach i trolejbusach MZK, jak i w pociagu.

Na duże zainteresowanie pasażerów liczą władze Tychów, dla których start nowego połączenia to dopiero początek kilkuletnich inwestycji. Nie ma wind, nie ma podjazdów dla niepełnosprawnych, nie ma wózków. To jest wszystko w planach, w projektach. Chcemy rozpocząć dzisiaj dużą pracę. To jest tak jak pan powiedział, praca na kilka najbliźszych lat - tłumaczy Elżbieta Kania wiceprezydent Tychów. Do 2012 roku miasto wybuduje nowe przystanki Tychy-Lodowisko, Bielska i Miasto przy ul. Grota Roweckiego. Zmodernizowany też zostanie przystanek Tychy Zachodnie.

To wszystko ma sprawić, że nowa linia z każdym rokiem będzie bardziej popularna. Na ten rok są finanse na to polączenie. Myślę, że około roku trzeba badać i będziemy badali, zreszta te składy liczą podróżnych. I będziemy wiedzieli ile osób jeździ - mówi Jarosław Kołodziejczyk PKP Przewozy Regionalne. Kolej liczy podróżnych, a Ci minuty, które będą spędzać w pociągu. Przejazd z Tychów do Katowic zajmie 26 minut. Specjaliści wolą więc mówić raczej o lekkiej, a nie szybkiej kolei. Gęstość przystanków nie pozwala większej szybkości rozwinąć, bo droga hamowania przy predkości 160 km wynosi 1,6 tys. metrów - tłumaczy Karol Trzoński PKP Polskie Linie Kolejowe. Dlatego chociaż pociągi mogą jeździć nawet 120 km/h, to średnio pojadą około 90. Tyle samo, ale milonów złotych wydał na zakup nowoczesnych pociagów Urząd Marszałkowski. Urzędnicy liczą, że w ciagu kilku lat Flirty pojadą z Tychów nie tylko do Katowic, ale przez Sosnowiec do Dąbrowy Górniczej. Mamy nadzieję, ze dla pozostałych samorządów skupionych w KZK GOP powodzenie tej linii będzie tym impulsem do współdziałania - mówi Piotr Spyra członek zarządu województwa śląskiego.

Uruchomione dzisiaj połączenie to na razie mały Flirt Tychów z PKP i Urzędem Marszałkowskim. Żeby można było mówić o naprawdę gorącym romansie, do tego trójkąta muszą jeszcze dołączyć Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza.

Artykuł ze strony tvs.pl, autor Grzegorz Żądło.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License