(Rybnik) Nowy rozkład - to będzie rewolucja!

Po trwającym prawie rok remoncie czas jazdy pociągu z Wodzislawia do Rybnika wyniesie 16-20 minut czyli krócej od pospiesznego autobusu E-3 (zakładając że autobus nie stoi w korkach na Wodzisławskiej).

Protesty społeczne rybniczan i akcje medialne przyniosły efekt. Pierwszy raz od wielu lat PKP zamierza poważnie potraktować pasażerów naszego regionu.

Ostatnie lata były pasmem fatalnych decyzji spółek PKP. Po pierwsze, odpowiadające za lokalne połączenia PKP Przewozy Regionalne, konstruowało nieżyciowe rozkłady jazdy. O niektórych pociągach mówiło się, że „wożą powietrze i kolejarzy”. Po drugie, PKP Intercity zlikwidowało bardzo popularne połączenia z Wrocławiem i Warszawą („Hutnik” i „Szyndzielnia”).

Postępowanie przewoźników nie pozostało bez echa. Ostatnie miesiące to fala protestów społecznych. Przeciwko degradacji transportu zbiorowego w regionie protestowali samorządowcy, parlamentarzyści oraz sami pasażerowie. Powstał Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Śląsku i specjalne strony internetowe, które pomagały we współdziałaniu ludzi z całego regionu. W pamięci rybniczan pozostanie też happening, jakim był pogrzeb pociągu „Szyndzielnia”.

Pierwszymi symptomami zmian w zarządzaniu transportem zbiorowym, była dymisja dyrektora PKP PR w Katowicach i zmiany personalne w wydziale transportu urzędu marszałkowskiego, który odpowiada za kolej w naszym województwie.

Teraz poważne zmiany mają nastąpić w rozkładzie jazdy, który obowiązywał będzie od 13 grudnia. Według naszych informatorów, jeśli przygotowane propozycje zostaną zaaprobowane, to pasażerów czeka prawdziwa rewolucja! Przede wszystkim ma przybyć pociągów do Katowic i Wodzisławia Śląskiego. W porannym szczycie w dni robocze, pociągi do Katowic będą jeździć co 20 minut, a ciągu dnia co godzinę w regularnych odstępach minutowych! W rozkładzie pojawi się pośpieszny pociąg Interregio z Bielska do Wrocławia przez Rybnik (w dni robocze odjazd 8:06, przyjazd do Wrocławia – 10:40). Prócz tego do Bielska jeździć będzie 6 par pociągów (obecnie jedna).

Nowy projekt rozkładu jazdy ma być zatwierdzony w najbliższych dniach. O ostatecznym kształcie rozkładu będziemy informować.

autor: Wacław Wrana, rybnik.com.pl

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License