(RK) Przewoźnicy kolejowi powinni inwestować w biletomaty

W tym tygodniu na ręce ministra infrastruktury ma trafić interpelacja posła Jacka Osucha dotycząca „przygotowania dworców kolejowych do przyjęcia dużej ilości podróżnych podczas odbywających się w Polsce Mistrzostw Europy w piłkę nożną „Euro 2012””. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że już teraz przewoźnicy kolejowi nie radzą sobie ze sprawną sprzedażą biletów, co generuje na dworcach długie kolejki do kas. Poseł Osuch proponuje więc powszechne wprowadzenie biletomatów.

- Od kilku lat szczególnie w okresach wakacyjnych i świątecznych znacząco zwiększa się liczba pasażerów korzystających z transportu kolejowego, organizowanego m.in. przez PKP Intercity, PKP Przewozy Regionalne oraz inne spółki kolejowe. Jednak pasażerowie, aby zakupić bilet muszą oczekiwać w kolejce nawet 30 minut. Taka sytuacja ma miejsce na największych dworcach kolejowych w Polsce m.in. w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie – zauważa Jacek Osuch, poseł PiS z Olkusza. Jak dodaje kolejowe spółki już teraz nie są w stanie poradzić sobie z obsługą podróżnego, który, aby kupić bilet musi poświęcić na tą czynność znaczną ilość czasu.

Zdaniem Osucha sytuacje poprawiła nieco podjęta przez „PKP Intercity” inicjatywa stworzenia w kilku dużych miastach nowoczesnych Centrów Obsługi Klienta (COK), w których pasażerowie mogą nabyć stosowne bilety na przejazd w bardziej komfortowych warunkach. – Pomysł stworzenia COK-ów, choć bardzo potrzebny i pozytywnie zmieniający oblicze części polskich dworców i kas biletowych, nie rozwiązuje jednak do końca problemu kolejek na dworcach – dodaje parlamentarzysta. Jacek Osuch w swojej interpelacji do Ministra Infrastruktury zauważa, że dobrym rozwiązaniem szczególnie w perspektywie zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku - wydaje się wprowadzenie na dworcach kolejowych tzw. biletomatów. - Dzięki powszechnemu wprowadzeniu takich urządzeń, można by skutecznie zwiększyć komfort i szybkość obsługi części pasażerów, którzy zamiast stać w długiej kolejce do tradycyjnej kasy mogliby wybrać zakup biletu w automacie. Automaty mogłyby sprzedawać bilety zarówno na trasy lokalne i regionalne - obsługiwane przez m.in. PKP Przewozy Regionalne, SMK, Koleje Mazowieckie, jak również na trasy dalekobieżne gdzie kursują pociągi PKP Intercity, a także dokonywać rezerwacji miejsc w pociągach objętych takim systemem – twierdzi poseł PiS Jacek Osuch.

Jak dodaje parlamentarzysta, taki system zakupów biletów z powodzeniem występuje w wielu krajach zachodniej Europy, gdy tymczasem w Polsce praktycznie nie jest powszechnie stosowany.

Źródło: Rynek Kolejowy

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License