(RK) Pociąg Papieski przestanie być papieski?

Pociąg Papieski prawdopodobnie przestanie kursować do Wadowic - podaje "Dziennik Polski". Skład ma jeździć do Zakopanego jako interREGIO. Ma także zniknąć jego wyjątkowy charakter.

Józef Dąbrowski, dyrektor projektów ds. specjalnych PKP, odpowiedzialny za Pociąg Papieski, ubolewa nad tym faktem. - Jeżeli samorząd województwa czegoś nie zrobi, to od czerwca zniknie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych naszego regionu - mówi Dąbrowski, cytowany przez "Dziennik Polski".

Kursowanie Pociągu Papieskiego było systematycznie ograniczane - od 2008 r. jeździ jedynie od maja do października. Po przejęciu PKP PR przez samorządy wygląda na to, że nie będzie jeździł w ogóle, ponieważ stale należy do niego dopłacać. Dąbrowski zwraca uwagę, że pociąg był z założenia przedsięwzięciem deficytowym. - Dlaczego samorząd Małopolski, który zaraz po śmierci Jana Pawła II deklarował wolę dołożenia wszelkich starań, by zachować dla potomnych postać papieża Polaka i jego dzieło, podkreślając także jego związki z Małopolską i Krakowem, nie robi nic, aby przynajmniej w okresie letnim zapewnić stałe kursowanie Pociągu Papieskiego? - pyta Dąbrowski, cytowany przez "Dziennik Polski".

Władze wojewódzkie twierdzą, że w razie zainteresowania przejazdem do Wadowic większej zorganizowanej grupy pielgrzymów, pojawi się możliwość jego wynajmowania. Jednak zamówienie pociągu specjalnego to konieczność zapłaty przez uczestników pełnych kosztów jego uruchomienia. Koszt przewozu ucznia tam i z powrotem zamiast 10,06 zł wyniesie 24 zł i to pod warunkiem wykorzystania wszystkich 152 miejsc, jakimi dysponuje pociąg - przypomina "Dziennik Polski".

Na oficjalnej stronie Pociągu Papieskiego pojawiła się ankieta. "W związku z propozycją kierownictwa Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie aby Pociąg Papieski od 11 czerwca 2009 do końca obecnego rozkładu jazdy jeździł tylko do Zakopanego, chcemy poprzez bezpośredni sondaż poznać Państwa opinię w tej sprawie. Czy Pociąg Papieski w okresie letnim maj - wrzesień powinien jeździć na stałe:

a) do Wadowic a ewentualnie w wybrane dni tygodnia jako InterRegio do Zakopanego
b) do Zakopanego a tylko na zamówienie grup, jako pociąg specjalny za podwyższoną opłatą, do Wadowic"

Jak na razie zdecydowana większość respondentów (ponad 70 proc.) opowiada się za opcją a).

Źródło: Rynek Kolejowy

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License