(GW) Kołodziejczyk: powołać spółkę Dworzec Katowice SA

Kołodziejczyk: Powołać spółkę Dworzec Katowice SA

- Schowanie torów pod ziemią zmieniłoby oblicze Katowic i dlatego warto to zrobić - przekonuje Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor PKP Przewozy Regionalne w Katowicach.
Przemysław Jedlecki, Gazeta Wyborcza: Architekt Robert Konieczny uważa, że modernizacja katowickiego dworca PKP powinna się wiązać ze schowaniem torów pod ziemią. Czy to jest możliwe?

Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor PKP Przewozy Regionalne w Katowicach: Schowanie torów zmieniłoby oblicze Katowic i dlatego warto to zrobić. Oczywiście, projektanci musieliby wszystko przeliczyć, ale również kolei to opłacałoby się. Ukryte tory byłyby tańsze w utrzymaniu, np. latem nie wykrzywiałyby się od upałów. Włodarze miasta powinni lobbować za tym rozwiązaniem. Tak się jednak nie stało.

P.J.: Co mogłoby zyskać na tym miasto?

J.K.: Dostałoby przestrzeń w samym środku Katowic o szerokości od trzystu do stu metrów. Można by tu zrobić zieleń, ulice. Dworzec nie mógłby jednak być wtedy stacją końcową, na której przetacza się lokomotywy i wagony, tak jak nie jest nią również Warszawa Centralna. U nas stacja końcowa powinna być w Załężu albo na Zawodziu.

P.J.: Nie jest już za późno, by marzyć o schowaniu torów w tunelu? Dobiegają końca rozmowy z inwestorami, są gotowe wstępne projekty.

J.K.: Szansa nie jest jeszcze zmarnowana. Miasto musi powiedzieć PKP, że chce coś takiego zrobić, i kolej nie będzie miała wielkiego pola manewru. Będzie musiała się dostosować.

P.J.: Problemem jest także dworzec i jego otoczenie. Należy zabudować plac Szewczyka handlowym molochem czy może inaczej wykorzystać tę przestrzeń?

J.K.: Należy powołać spółkę Dworzec Katowice SA - to żaden problem, kolej ma wiele spółek. Dworzec będzie mógł się wtedy utrzymywać z samych czynszów, bo pieniądze zostaną tutaj, a nie pójdą do Warszawy. Dzięki nim będzie można doprowadzić dworzec do przyzwoitego stanu. Zresztą na początek wystarczy go po prostu porządnie umyć. To nie jest najgorszy dworzec w Polsce. To jest tylko najgorzej utrzymany dworzec, i to można zmienić.

Autor: Przemysław Jedlecki
Źródło: Gazeta Wyborcza, 17 grudnia 2008r.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License