(RK) "Augustyn Kordecki" do wycięcia!

Tylko do 12 grudnia 2009 roku będzie kursował pociąg pospieszny TLK „Augustyn Kordecki” z Gliwic do Warszawy Wschodniej. Po tym terminie pociąg łączący powiat olkuski ze stolicą zostanie zawieszony – takie złe informacje uzyskał poseł Jacek Osuch, w odpowiedzi na swoją interpelację złożoną jeszcze pod koniec kwietnia 2009 r.

Uruchomienie przez spółkę PKP Intercity w 2006 roku połączenia w ramach oferty ,,Tanich Linii Kolejowych” z Gliwic do Warszawy było przełomem dla mieszkańców powiatu olkuskiego. Po kilku latach nieobecności pociągów pospiesznych na linii 62 przebiegającej przez Bukowno, Olkusz, Wolbrom, mieszkańcy powiatu mogli bezpośrednio dojechać „pośpiechem” do stolicy Polski. Dzięki wygodnemu skomunikowaniu w Kozłowie, pasażerowie mogli także szybko dotrzeć do Kielc i Lublina.

Po dwóch latach okazuje się jednak, że pociąg „A.Kordecki” nie jest dochodowy, a Intercity musiała dokładać środki do jego funkcjonowania. Postanowiono więc zlikwidować to połączenie. – Po dwóch latach eksploatacji, pomimo modyfikacji trasy przejazdu dla zwiększenia dostępności do usługi oraz przeprowadzanych akcji marketingowych, pociąg wykazywał nadal znaczny deficyt. W związku z brakiem możliwości utrzymywania tego połączenia na wyłączne ryzyko handlowe PKP Intercity kursowanie tego pociągu zostanie ostatecznie zawieszone w dniu 12 grudnia 2009 roku – stwierdził Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiadając na interpelację posła Jacka Osucha.

Tymczasem szczególnie w poniedziałki i piątki to połączenie cieszyło się ogromną popularnością. Jak piszą internauci na portalu www.infokolej.pl w te dni frekwencja w „Kordeckim” przekracza nieraz 100 proc. – Dlatego postanowiliśmy wystąpić do kolejowych spółek, aby nie rezygnowały z tego połączenia, a uruchomiły pociągu przynajmniej w wybrane dni tygodnia, kiedy frekwencja jest większa i przejazd staje się dla PKP Intercity opłacalny.

W poniedziałki w samym Olkuszu do „Kordeckiego” wsiada kilkadziesiąt osób. Likwidacja tego połączenia byłaby dla nich sporym utrudnieniem – uważa poseł Jacek Osuch.

Nie ma także szans na to, żeby w nowym rozkładzie od grudnia 2009 r. pojawiły się nowe pociągi pospieszne z Katowic do Lublina przez Olkusz.

– Pragnę wyjaśnić, że kursowanie pociągów PKP Intercity na trasie Katowice-Kielce/Lublin, przez Sosnowiec Płd. Sławków może być brane pod uwagę jedynie pod warunkiem znacznego podwyższenia parametrów infrastruktury, umożliwiającego wprowadzenie konkurencyjnego czasu przejazdu w stosunku do tras obecnie eksploatowanych – dodał minister Jarmuziewicz.

Rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie remontu odcinka ze Sławkowa do Sosnowca Płd. Dzięki temu pociąg jechałby o prawie 15 minut krócej. Koszt modernizacji to 30 mln zł. Jednak władze PKP Polskich Linii Kolejowych z uwagi na brak środków nie zaplanowały remontu tej trasy ani w roku 2009 ani w 2010, pomimo, że wcześniej obiecywano przeprowadzenie modernizacji.

– Resort zdaje sobie sprawę ze złego stanu infrastruktury kolejowej, w tym na linii 62, jednakże z uwagi na wieloletnie zaniedbania w finansowaniu zadań z zakresu infrastruktury kolejowej, działania resortu skupiają się w ramach dostępnych środków na liniach kolejowych państwowego znaczenia, które służą największym potokom podróżnych – dodał minister Jarmuziewicz.

Obecnie ze stacji Olkusz odjeżdża 8 par pociągów osobowych do Katowic oraz Kozłowa, jeden TLK relacji Gliwice-Warszawa oraz jeden pospieszny w relacji Gliwice-Lublin. Ten ostatki kursuje jednak przez Olkusz tylko dla tego, że na dotychczasowej trasie, czyli przez Zawiercie prowadzone są prace remontowe. Pociąg więc do 30 października 2009 roku został skierowany na trasę przez Olkusz i Wolbrom.

Źródło: Rynek Kolejowy

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License