(RK) Arriva wjeżdża do Malborka!

Otrzymaliśmy od Arriva PCC rozkład jazdy pociągów na trasie Malbork-Kwidzyn-Grudziądz. 1 marca ten prywatny przewoźnik przejmuje od PKP Przewozów Regionalnych przewozy na trasie Malbork-Kwidzyn, rozpoczyna też działalność na odcinku Kwidzyn-Grudziądz, gdzie przewozy pasażerskie zawieszono 1 lutego 2008 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Arrivy, uruchomione będą bezpośrednie pociągi w relacji Malbork-Grudziądz-Toruń (w kierunku do Torunia trzy pociągi dziennie, w przeciwnym - też trzy, a czwarty dodatkowo w niedziele). Na reaktywowanej trasie pomiędzy Kwidzynem i Grudziądzem kursować będą w sumie cztery pary pociągów; w kierunku Kwidzyna w dni robocze pojedzie jeszcze piąty skład. Ofertę na odcinku Malbork-Kwidzyn będzie jeszcze uzupełniać pociąg Toruń-Kwidzyn, kursujący w piątkowe wieczory (w pozostałe dni skończy bieg w Grudziądzu) oraz dwie pary pociągów w nietypowej relacji Toruń - Sadlinki (druga stacja za Kwidzynem w kierunku Grudziądza), jedna kursująca w dni robocze, druga w dni nauki szkolnej.

Do końca lutego na trasie pomiędzy Malborkiem i Kwidzynem kursują pociągi PKP PR. Jeździ ich siedem par, w tym jedna nie kursuje w sobotę (do Kwidzyna) i niedzielę (do Malborka). Od 1 marca Arriva będzie prowadzić na tej trasie w dni robocze ruch dziewięciu pociągów w kierunku Kwidzyna i ośmiu w przeciwną. W soboty i niedziele w obu kierunkach kursować będzie po pięć pociągów.

W związku z tym, że do obsługi linii Malbork-Grudziądz zostaną wykorzystane obiegi szynobusów jeżdżących na trasie Grudziądz-Toruń, na trasie do Malborka pojawiać się będzie w sumie pięć szynobusów: cztery duńskie MR/MRD oraz jeden skład SA 134 z Pesy.

Arriva nie przejęła linii do Malborka dzięki wygraniu przetargu - umowa została podpisana w trybie zaproszenia do negocjacji (Arriva była jedynym przewoźnikiem, który był w stanie zapewnić ruch na tej linii swoimi szynobusami). Władze województwa pomorskiego nie ukrywają jednak, że wejście Arrivy i pojawienie się na pomorskich torach nowego przewoźnika pasażerskiego ma zmotywować zarówno PKP PR, jak i SKM do podniesienia standardu usług i obniżenia kosztów pracy.

Umowa z Arrivą na obsługę połączeń do Malborka obowiązuje do 10 grudnia br.

Źródło: Rynek Kolejowy

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License