Przepełnione pociągi w kierunku Bielska

W ostatnich tygodniach spora część pociągów kursujących na trasie Katowice - Bielsko-Biała jeździ na pojedynczych EN57 (elektrycznych zespołach trakcyjnych). Co dziwi najbardziej, skrócenie składów dotyka pociągów, które jeżdżą w najatrakcyjniejszych porach i relacjach.

W sprawie przepełnionych pociągów w naszym województwie pisz do:
Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach: lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego: lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak

Na przykład pociąg przyspieszony regioplus "Częstochowianin" relacji Bielsko-Biała - Częstochowa - Bielsko-Biała, od kilku dni jeździ jako pojedynczy skład, w dodatku posiadający pierwszą klasę w jednym z członów. Biorąc pod uwagę fakt, że 99% pasażerów tego pociągu (uczniowie, studenci, osoby dojeżdżające do pracy) korzysta z klasy 2, oznacza to oddanie do dyspozycji podróżnych tylko dwóch członów pojedynczej jednostki. S

kutkiem tego jest spory ścisk panujący w przedziałach a co za tym idzie odstraszanie pasażerów, którzy skorzystali z takiej "oferty". Podobnie sytuacja wygląda w popołudniowych pociągach z Katowic do Bielska, Żywca czy Zwardonia.

Pociągi, które w tygodniu notorycznie jeżdżą przepełnione

Na podstawie własnych obserwacji wynikających z jeżdżenia tymi pociągami w różne dni od poniedziałku do piątku:

  • 70018 "Częstochowianin" do Częstochowy. Jeżeli jedzie na pojedynczej jednostce to już w Pszczynie ludzie stoją w przedsionkach
  • pociąg nr 717 z Katowic do Żywca (odjazd 14:45). Puszczenie tego pociągu na pojedynczej jednostce to murowany tłok już w Katowicach
  • pociąg nr 719 z Katowic do Żywca (odjazd 16:15). W przypadku pojedynczej jednostki wszystkie miejsca siedzące + kilka stojących zajęte już w Katowicach.
  • 70023 "Częstochowianin" do Bielska-Białej
  • pociąg nr 419 z Katowic do Zwardonia (odjazd 17:30). 13 marca już w Katowicach wszystkie miejsca były zajęte. W każdym przedsionku stłoczonych po kilkanaście osób, szczęściarze załapali się na nieliczne wolne miejsca stojące w przedziałach. W Tychach część osób została na peronie.

Jechałeś kilkakrotnie przepełnionym pociągiem? Sytuacja ta powtarzała się dla danego pociągu? Uzupełnij listę!

Pamiętaj! Zgodnie z rozdziałem 2. artykułem 14. punktem 1. Ustawy "Prawo Przewozowe" z dnia 15 listopada 1984 roku (z późniejszymi zmianami): "Przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi"

Działania

  • 9 marca wysłałem pismo do Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych następującej treści:

Szanowni Państwo!

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji publicznej w zakresie wyjaśnienia celowości drastycznego skrócenia składu pociągu 70018 „Częstochowianin” relacji Bielsko-Biała Główna – Częstochowa, które nastąpiło z dniem 5 marca br. Fakt ten jest o tyle kuriozalny, że z dniem 1 marca przywrócono kursowanie tego pociągu w pełnej relacji (do Częstochowy) w dni robocze. Czym w takim razie uzasadniają Państwo obsługę składu tego pociągu, pojedynczym EZT, jaka ma miejsce od 5 marca br? Co gorsza 5. oraz 9. marca br. jednostka ta dodatkowo miała 1. klasę w jednym z członów, wskutek czego do dyspozycji 99% podróżnych były tylko dwa człony EZT (niewiele bowiem osób korzysta z pierwszej klasy w tym pociągu, głównie są to pracownicy PKP). Bo chyba nie wszystko jest tak jak być powinno, skoro ponad 90% miejsc w takiej krótkiej „jednostce” jest już zajętych w Bielsku, pozostałe zapełniają się z nawiązką w Czechowicach, natomiast tłumy pasażerów czekające na ten pociąg w Pszczynie mogą liczyć tylko na stanie w zatłoczonych przejściach i przedsionkach.
Czy Państwa zdaniem jest to oferta dostosowana do potrzeb przewozowych pociągu klasy „Regio Plus” (który wg Państwa definicji jest pociągiem: „zestawionym z taboru o podwyższonym standardzie”) łączącego ze sobą trzy dawne stolice województw?

Ufam, iż taka sytuacja ma charakter przejściowy i niezwłocznie przywrócą Państwo należytą (a więc dostosowaną do potrzeb podróżnych) obsługę taborową dla tego pociągu.

  • 10 marca PKP PR w poprawce do rozkładu jazdy, nr 61 z dnia 10 marca 2009, nakazuje wykreślenie 1. klasy w pociągu Regio Plus "Częstochowianin
  • 14 marca wysłałem kolejne pismo do Śląskiego ZPR oraz Urzędu Marszałkowskiego

Szanowni Państwo!
Chciałem złożyć skargę na niedostosowanie do potrzeb przewozowych składu pociągu nr 419 relacji Katowice – Zwardoń jakie miało miejsce w dniu wczorajszym (tj. 13 marca).
Pomimo faktu, iż był piątek, czas powrotów ogromnej liczby studentów studiujących w aglomeracji górnośląskiej na weekend do domów, oraz turystów z plecakami i nartami, Państwa Spółka przygotowała pasażerom „atrakcje”, które w wielu wypadkach na pewno odstraszyły od skorzystania w przyszłości z tego pociągu. Jak bowiem inaczej można określić sytuację, w której pociąg stojący jeszcze w peronach stacji Katowice jest zapełniony do granic możliwości? Nie chodzi mi o to, że kilka osób stało. Chodzi mi o sytuację, w której w każdym przedsionku stało stłoczonych po kilkanaście osób, jak również w przejściach wewnątrz przedziałów wszystkie miejsca stojące były zajęte. (…)
Proszę zauważyć: taki tłok był już w Katowicach. A co z pasażerami wsiadającymi w Tychach czy Pszczynie? Czy tak rażące przekraczanie zapełnienia pociągów nie jest łamaniem przepisów związanych z bezpieczeństwem przewozów pasażerskich? Co jeśli ktoś nagle zasłabnie w takim tłumie w pociągu pędzącym 100 km/h gdzieś między Tychami a Kobiórem?

Dodatkowo chciałem też zwrócić Państwa uwagę na fakt, iż w związku ze zmianami czasowymi w kursowaniu pociągów z powodu prac torowych na odcinku Tychy – Kobiór w dniach 13 – 17 marca, m.in. odwołano na odcinku Czechowice-Dziedzice – Katowice pociąg przyspieszony nr 3050. W dostępnym na Państwa stronie wykazie, umieścili Państwo informację iż: „możliwy podjazd w kierunku Katowic pociągiem 70018 relacji Bielsko-Biała Główna – Częstochowa”. Dlaczego więc, skoro pociąg 70018 „Częstochowianin” ma w tych dniach przejmować pasażerów z pociągu nr 3050, jako skład pociągu 70018 uruchamiacie Państwo pojedynczy EN57 i to w dodatku posiadającego w całym pierwszym członie pierwszą klasę, z której w tym pociągu korzysta znikoma ilość pasażerów. Zatem do dyspozycji pasażerów pozostają tylko dwa człony. Nie muszę chyba pisać, że w związku z tym posunięciem z Państwa strony, od stacji Pszczyna panował spory ścisk.
Czy jako spółka prawa handlowego nie przejmują się Państwo faktem, że regularne fundowanie pasażerom takich „atrakcji” zniechęci ich skutecznie do korzystania z Państwa usług?

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License