11 stycznia 2009 r. w Katowicach odbyło się spotkanie Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Śląsku i w Małopolsce. Poza określeniem kierunku naszych działań, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu walki o przywrócenie rozkładu jazdy pociągów do stanu z 14.12.2008r. (plus 28 pociągów zlikwodowanch już w dniu wejścia w życie nowego rozkładu
Było to już drugie nasze spotkanie. Jak zwykle, nie wszyscy dopisali. Z różnych powodów nie mogli się pojawić, jednak mimo to zjawiło się spore grono członków naszego komitetu, by podjąć merytoryczną rozmowę na trudny temat fatalnego stanu połączeń kolejowych na Śląsku, gdzie od 14 grudnia 2008 r. do 10.01.2009 r. zlikwidowano łącznie 80 pociągów, a wielu pozostałym znacznie ograniczono terminy kursowania. Dyskutowaliśmy również na temat problemów małopolskich pasażerów na linii Katowice - Olkusz - Tunel - Kozłów/Sędziszów oraz Zakopane - Kraków, którzy niedawno protestowali w Skawie przeciwko likwidacji ich jedynego porannego pociągu w kierunku Suchej Beskidzkiej i Krakowa - przyśpieszonego pociągu osobowego Regio Plus GIEWONT.
Na spotkaniu oprócz członków z centralnej części województwa śląskiego, pojawili się również nasi koledzy ze Śląska Cieszyńskiego, okolic Rybnika oraz reprezentacja z Małopolski, a dokładniej z powiatów olkuskiego i miechowskiego.
Oprócz podziału bieżących zadań, zdecydowaliśmy o podjęciu walki o przywrócenie rozkładu jazdy pociągów do stanu z 14.12.2008r (uwzględniając 28 zlikwidowanych wtedy pociągów). Zmiany wprowadzone 10.01.2009 r., oprócz całkowitego zawieszenia kursowania pociągów na linii Bielsko Biała - Cieszyn, doprowadziły do załamania ruchu na najważniejszej trasie kolejowej województwa śląskiego Częstochowa - Katowice - Gliwice, gdzie zniesiono godzinny takt kursowania pociągów, a w dni wolne w godzinach popołudniowych przerwa w kursowaniu pociągów pomiędzy Katowicami a Gliwicami wynosi aż 2 godziny.
Pozostałe ustalenia ujawnimy poprzez nasze działania skoncentrowane w odniesieniu do poszczególnych linii kolejowych.
Podgląd wiadomości:
Zamknij podgląd