Miasto Tychy ogłosiło przetarg na wykonanie projektów budowlanych dla 4 stacji SKR na terenie miasta. Proponujemy zapoznanie się z projektem oraz przesłanie do urzędu swoich uwag. Propozycje uwag poniżej.
Wg projektu powstaną 2 nowe stacje/przystanki: Tychy Bielska (pod aleją Bielską), Tychy Lodowisko (w okolicy Lodowiska). Stacja Tychy Miasto zostanie przeniesiona pod ulicę Grota Roweckiego, a stacja Tychy Zachodnie zostanie zmodernizowana. Projekt (z pozwoleniami) ma być gotowy do końca roku - czyli prace budowlane rozpoczną się w 2010. Projekt finansowany w dużej części przez UE - szkoda, że inne miasta nie postarały się o dofinansowanie budowy nowych stacji (Zabrze, Gliwice, Katowice…).
Więcej informacji poniżej oraz w opisie z SIWZ.
Schematy przystanków
List do władz Tychów
Działaj!
Kliknij i wyślij list do Urzędu Miejskiego.
Wyślij poniższy list do władz Tychów - może dzięki twojemu głosowi wprowadzone zostaną zmiany w projekcie. Pamiętaj o podaniu swojego adresu domowego. Mile widziane dodanie własnych sugestii.
Do: lp.yhcytmu|atzcop#lp.yhcytmu|atzcop
Witam,Mam uwagi co do założeń do projektu dotyczącego budowy przystanków kolei SKR w Tychach.
- czy warto instalować przy każdej stacji 4 windy? Może wystarczą 2 windy i 2 pochylnie na stację? Warto pomyśleć o tym, że winda może być obiektem niszczonym przez wandali… No i nie do każdej windy można wejść z rowerem… a znoszenie go po schodach niektórym osobom może sprawiać problemy… Pewnie znajdą się ludzie przewożący w SKR rower.
- czy projektowane parkingi P&R będą miały jakieś miejsce na pozostawienie rowerów (z wiatą, kamerami). Na stacji Tychy Zachodnich jest zaznaczony parking dla rowerów, ale na innych już takich parkingów brak.
- czy istnieje możliwość przesunięcie projektowanych zatok autobusowych bliżej schodów na stacje? Im przystanki będą bliżej tym krótszy czas potrzebny na przesiadkę - a także mniejsza uciążliwość dla pasażerów.
Proszę o wzięcie moich sugestii pod uwagę.
Proszę o odpowiedź w trybie informacji publicznej.
Imię Nazwisko
Adres domowy….
Wyciąg ze specyfikacji
Zakres robót budowlano –montażowych na projektowanych przystankach:
- Przystanek Tychy Lodowisko – nowopowstały
- budowa 1 nowego peronu o wymiarach: 220 m długości, 4 m szerokości oraz wysokości 0,55 m zlokalizowanego przy wiadukcie przy ul. Wyszyńskiego, wraz z doprowadzeniem zasilania do oświetlenia peronów, automatów biletowych i systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz usunięcie kolizji sieci trakcyjnej i urządzeń SRK (urządzeń sterowania ruchem kolejowym),
- budowa 4 zejść na perony – schody (stopnie betonowe, konstrukcja stalowa),
- montaż 2 nowych wind (dźwigów pionowych), wyposażonych w kabiny do pionowego przemieszczania osób niepełnosprawnych,
- montaż 2 nowych wiat peronowych, zadaszonych wraz z siedziskami,
- montaż koszy na śmieci.
- Wskazana jest lokalizacja peronu przy torze szlakowym w kierunku Lędzin tak, aby w przypadku wydłużenia SKR przystanek Tychy Lodowisko mógł nadal funkcjonować. Lokalizacja przystanku przy torze bocznicowym uniemożliwiłaby obsługę przystanku w przypadku jej wydłużenia. Lokalizację zejścia dla pieszych w rejonie projektowanego wielopoziomowego parkingu dla samochodów osobowych należy uzgodnić z Wydziałem Realizacji Inwestycji przy Urzędzie Miasta Tychy.
- Przystanek Tychy Miasto przy ul. Grota Roweckiego – nowopowstały
- budowa 2 nowych peronów o wymiarach: 150 m długości, 4 m szerokości oraz wysokości 0,55 m zlokalizowanych przy wiadukcie przy ul. Grota Roweckiego, wraz z doprowadzeniem zasilania do oświetlenia peronów, automatów biletowych i systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz usunięcie kolizji sieci trakcyjnej i urządzeń SRK (urządzeń sterowania ruchem kolejowym),
- budowa 4 zejść na perony – schody (stopnie betonowe, konstrukcja stalowa),
- montaż 4 nowych wind (dźwigów pionowych), wyposażonych w kabiny do pionowego przemieszczania osób niepełnosprawnych,
- montaż 2 nowych wiat peronowych, zadaszonych wraz z siedziskami,
- montaż koszy na śmieci.
- Przystanek Tychy Bielska – nowopowstały
- budowa 2 nowych peronów o wymiarach: 150 m długości, 4 m szerokości oraz wysokości 0,55 m każdy, zlokalizowanych przy wiadukcie przy Al. Bielskiej, wraz z doprowadzeniem zasilania do oświetlenia peronów, automatów biletowych i systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz usunięcie kolizji sieci trakcyjnej i urządzeń SRK (urządzeń sterowania ruchem kolejowym),
- budowa 4 zejść na perony – schody (stopnie betonowe, konstrukcja stalowa),
- montaż 4 nowych wind (dźwigów pionowych), wyposażonych w kabiny do pionowego przemieszczania osób niepełnosprawnych,
- montaż 2 nowych wiat peronowych, zadaszonych wraz z siedziskami,
- montaż koszy na śmieci.
- Przystanek Tychy Zachodnie – istniejący
- przebudowa istniejących peronów (1 i 2) i dostosowanie ich do wymiarów: 110 m długości, 4 m szerokości, 0,76 m wysokości wraz z doprowadzeniem zasilania do oświetlenia peronów, automatów biletowych i systemu dynamicznej informacji pasażerskiej,
- remont istniejącej kładki dla pieszych, naprawa i wymiana pomostów, podpór stalowych, fundamentów betonowych oraz wymiana siatek bocznych,
- przebudowa istniejących 2 zejść na perony i budowa 2 nowych zejść na perony – schody (stopnie betonowe, konstrukcja stalowa),
- montaż 2 nowych wind (dźwigów pionowych), wyposażonych w kabiny do pionowego przemieszczania osób niepełnosprawnych,
- montaż 2 nowych wiat peronowych, zadaszonych wraz z siedziskami,
- budowa parkingu dla rowerów o powierzchni 1 000 m2 w miejscu pozostałych części istniejących peronów wraz z pochylniami dla rowerów.
- Wyposażenie parkingu dla rowerów:
-
- wiaty zadaszone
- stojaki dla rowerów ze stali nierdzewnej
-
- montaż koszy na śmieci.
Wytyczne w zakresie robót budowlano-montażowych
Perony
Zakłada się, że powierzchnia peronów powinna być dostosowana do:
- spodziewanej wielkości wymiany podróżnych,
- miejscowych uwarunkowań przestrzennych (nowopowstałe przystanki),
- istniejącej infrastruktury (przystanki modernizowane).
Szerokość peronów nie powinna być mniejsza niż 4 m. Zarówno krawędzie peronowe, jak i nawierzchnie peronów powinny być wykonane z prefabrykatów betonowych, zapewniających odpowiedni poziom jakości tych elementów, dostosowanych do warunków atmosferycznych i technicznych. Istotne jest, by cała nawierzchnia peronu była antypoślizgowa, a pas szerokości ok. 70 cm od krawędzi peronu był wykonany z prefabrykatów w jaskrawym kolorze, widocznym dla osób niedowidzących. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dn. 10.09.1998 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie wysokość peronów zasadniczo powinna wynosić, dla peronów budowanych i modernizowanych – 0,55 m; za zgodą zarządu kolei dopuszczalna jest inna wysokość na liniach z ruchem podmiejskim – 0,76 m. Konieczne jest jednak uzyskanie takiej zgody na etapie projektowym.
Wiaty peronowe
Zaplanowano zakup nowych wiat peronowych. Wstępna analiza ekonomiczno–techniczna wykazała, że koszt remontu dotychczasowych wiat oraz zakup nowych jest zbliżony. W związku z tym zdecydowano się na zakup nowych wiat, które spełniają warunki wymagane dla obiektów do obsługi podróżnych (Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, Dz.U. 1998, nr 151, poz.987, w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie). Nowe wiaty są estetyczne i zintegrowane razem z ławkami. Chronią przed deszczem i wiatrem. Część ścian wiat powinna pełnić funkcje informacyjne, z zamieszczonymi rozkładami, schematami, planami. Wiaty mogą mieć zintegrowany punkt sprzedaży biletów, prasy i napojów.
Windy
Na peronach, na których nie istnieje możliwość zaprojektowania pochylni występuje konieczność zakupu i montażu wind (dźwigów szybowych) w celu zapewnienia komunikacji dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób z dziećmi w wózkach. Urządzenie dźwigowe powinno gwarantować komfortową i bezpieczną jazdę oraz winno być zaopatrzone w automatyczne otwieranie drzwi oraz sygnał akustyczny dojazdu na poziomy. Urządzenie powinno być obudowane szybem w konstrukcji murowanej lub stalowej, przeszklonym lub obudowanym poliwęglanem lub innym materiałem odpornym na działanie warunków atmosferycznych.
3.2.4.System informacji pasażerskiej ON-LINE
Zakres prac:
- montaż słupa przystankowego z nadajnikiem GPS na każdym przystanku,
- montaż tablic LED, 5-wierszowych , dwustronnych (jeden wiersz wysokości 6-10 cm),
- montaż okablowania.
System winien działać na zasadzie lokalizacji satelitarnej GPS, w którą wyposażony będzie każdy pojazd. Informacja o bieżącym położeniu pojazdu jest przekazywana do centrum dyspozytorskiego drogą radiową, gdzie porównywana jest z położeniem rozkładowym i również drogą radiową wysyłane są informacje do wyświetlaczy na poszczególnych przystankach. Informacja w systemie informuje pasażera o rzeczywistej porze odjazdu pociągu, a nie planowanej, eliminując podstawową uciążliwość opóźnionych połączeń .
Dyspozytor z siedzibą w Budynku Centrum Dyspozycyjnego w ramach systemu miałby także możliwość generowania komunikatów na wyświetlaczach, informujących oczekujących pasażerów o sytuacjach nietypowych, czy przypominających o planowanych zmianach w organizacji ruchu.
Monitoring
Przewiduje się zainstalowanie 2-ch kamer na jednym przystanku (łącznie 6 kamer). Proponuje się zainstalowanie kamer szybkoobrotowych współpracujących z istniejącym systemem monitoringu na przystanku Tychy Miasto i Tychy Zachodnie. Istniejący monitoring podłączony jest światłowodem do centrum dyspozytorskiego, które zlokalizowane jest w budynku nastawni w rejonie przystanku Tychy Miasto.
Automaty biletowe
Na peronach przewiduje się zamontowanie nowoczesnych automatów biletowych. Pojazdy Flirt/Tilo będą oryginalnie wyposażone w automaty biletowe. Na przystankach automaty biletowe winny być zainstalowane w dogodnym dla podróżnych miejscu. Urządzenie powinno być wykonane z blachy stalowej, lakierowanej, odpornej na zmienne warunki atmosferyczne i różnice temperatur. Aparat winien być czytelny w obsłudze dla pasażerów. Automat powinien służyć do sprzedaży biletów papierowych i opcjonalnie do obsługi elektronicznej karty bezstykowej (pełniącej również funkcję elektronicznej portmonetki z możliwością doładowania karty), przyjmować wszystkie monety i wydawać resztę.
Parkingi rowerowe
Budowa zadaszeń ze stojakami na poziomie istniejącego peronu, pod dozorem obsługi przystanku kolejowego. Stojaki rowerowe powinny umożliwiać przypięcie ramy roweru i obu kół (ten warunek spełniają np. odpowiednio zabetonowane kształtowniki).
OK
Wszystko super. Wreszcie rusza do przodu.
Nie znam sie w szczegolach na topografii Tychow, ale chce zwrocic uwage na wazna rzecz.
Dobrym pomyslem jest przystanek przy Alei Bielskiej. Przystanki kolejowe maja byc tam, gdzie w najbliszej okolicy (maksymalnie kilka minut pieszego chodu) jest przystanek duzej ilosci linii autobusowych. Tylko taki pasazer zrezygnuje z jazdy samochodem, ktory bedzie mial mozliwosc podjechac pod dom, szkole czy miejsce pracy wygodnie, szybko i bez kupowania calego bukietu osobnych biletow na kazdy srodek transportu.
Tak wiec niemozliwe POWOLI staje sie mozliwe.
Mam nadzieje, ze kiedys jeszcze bedzie mi i uczestnikom tego forum dane spotkac sie na uroczystym otwarciu takich przystankow w innych miastach. Ma ma mysli np. Bytom-Szombierki.
Pytanie trochę nie związane bezpośrednio z budową nowych przystanków: czy wraz z budową nowych przystanków w Tychach zmodernizowane zostanie torowisko i sieć trakcyjna (do przystanku przy lodowisku wybudowana nowa bo od Tych Miasta w stronę Lędzin została zlikwidowana) na docelowej trasie Tychy Lodowisko-Tychy? I czy oprócz modernizacji trakcji na linii Tychy-Katowice zostanie zmodernizowane torowisko i rozjazdy? I jeszcze ostatnie pytanie dla znawców kolejowych tematów: czemu przy wymianie trakcji w okolicach Tychów nie została ona wymieniona na wszystkich torach tylko nad niektórymi (chodzi mi konkretnie o trzeci tor z Tychów w stronę Katowic)?
Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Gdzieś w wakacje mają być modernizowane tory od stacji Tychy do Tych Miasta (może do lodowiska dotrą też…). Ale to są plany na razie - co z nich wyniknie… Nie wiem.
Bardzo dobry pomysł z tymi przystankami pod wiaduktami - bardzo łatwo zapewnić przesiadki do/z autobusów/trolejbusów przejeżdżających przez wiadukt (czyli de facto większość autobusów/trolejbusów kursujacych po Tychach będzie mogła być skomunikowana z SKR).
W przyszłości widziałbym także dodatkowy przystanek przy Sublach (planowane jest bowiem połączenie ulicy Stoczniowców z Glińczańską) - pewnie po połączeniu dróg część autobusów zostanie przekierowana na tę nową, więc tam też mógłby powstać dodatkowy punkt przesiadkowy i jednocześnie obsługiwane byłyby sąsiadujące osiedla (część osiedla "H" oraz zachodnia część "Balbiny").
Jeśli chcemy iść do przodu, a nie stać w miejscu, to 4 windy na przystanek kolejowy jak najbardziej. Skasujcie to z uwag. Pochylnie o nachyleniu 6% (maksymalne dopuszczalne nachylenie) zajmują dużo miejsca i są długie, a ich pokonywanie nie jest komfortowe podczas opadów atmosferycznych (chyba, że zadaszone). Windy ułatwiają również poruszanie się osobom starszym (w przypadku długich pochylni mają do wyboru albo iść długi dystans, albo iść po schodach - i jedno i drugie może być męczące).
Poza tym windy znacznie skracają czas przesiadek. Sprawdziłem ile zajmuje podjazd przez osobę niepełnosprawną pochylniami pokonując różnicę jednego piętra. Wynik: około 7 minut. W przypadku windy to ok. 1 minuta. Przy ładnie skonstruowanych skomunikowaniach to ma duże znaczenie.
Jeszcze odnośnie dewastacji - dużo obecnie produkowanych wind jest wyposażanych w kamerę monitoringu, jeśli i te montowane na przystankach w Tychach takie będą, to problem rozwiązany.
A co do rowerów - większość wind odpowiadających wymaganiom współczesności jest na tyle duża, by pomieścić bez problemu rower.
Rozumiem, że windy są potrzebne. Ale troszkę się nie zgodzę z czasem zjazdu windą. Gdy na ten sam pociąg chce się dostać kilka osób na wózkach inwalidzkich/z rowerami to nie wszyscy się zmieszczą naraz w windzie… Zjazd/wjazd ich będzie trwał dłużej.
No i nie spotkałem się jeszcze w miejscu publicznym z windą, do której mógłbym wejść bez problemu z rowerem (nie podnosząc koła do góry). Jedynie kojarzę takie w szpitalach (ale to z innego powodu).
Proszę też przyjrzeć sie podobnemu postulatowi zgłaszanemu przez Zielone Mazowsze.
Wózków inwalidzkich jest co najwyżej 2 w całym pojeździe (drogowym/trakcyjnym). Dziecięcych jest trochę więcej. Ale windą i tak jest szybciej niż pochylniami, chyba, że będzie sporadyczny przypadek wycieczki niepełnosprawnych, albo wycieczki rowerowej, ale to inna bajka. Widziałem na starych i nieprzebudowanych stacjach w Berlinie (Wschodnim) pochylnie z poziomu peronu do poziomu wiaduktu lub przejścia nadziemnego. Niemcy z takich rozwiązań już od jakiegoś czasu nie stosują. Sprawdzałem - wjazd wózkiem inwalidzkim po takiej pochylni nie jest niczym przyjemnym.
Kraków Główny Osobowy, Poznań Główny (Most Dworcowy), Warszawa Centralna (od strony Złotych Tarasów), Metro Warszawskie - tyle z pamięci, chociaż rzeczywiście mogę się mylić.
Zielone Mazowsze opiera postulat na Integracji. Integracja nie jest rzetelnym źródłem informacji. Owszem, można rezygnować z wind na rzecz pochylni, ale gdy różnica poziomów jest nieduża, np. tutaj:Tam gdzie różnica jest większa (jak przystanki pod wiaduktami) nie należy oszczędzać na windach.
Wykonawcą została firma http://www.elkol.pl/ - to tak gwoli informacji…
dobrym pomysłem byłoby ulokowanie nowego przystanku pod ul. Glińczańską skomunikowałoby to całe osiedle B, sklep Eleclerc ul. Budowlanych, ul. Burchego
Likwidacja przystanku Tychy miasto i przeniesienie go pod grote roweckiego ma sens tylko wtedy gdy umieścimy nowy przystanek pod mostem na przeciwko ul. Damrota dokładnie w środku wtedy poszczególne przystanki odpowiadałby przystankom autobusowym lodowisko-os.O badź tęcza, miasto-urząd miasta, a grota roweckiego aptece
Damrota będzie obsługiwać Tychy - Lodowisko
Ty mnie dobrze nie zrozumiałeś ulica damrota znajduje się na przeciwko urzędu miasta i jest łącznikiem z ulicą Dąbrowskiego jej przedłuzeniem jest drewniany most pod obecną stacją tychy miasto pociągi obecnie stają zbyt daleko od mostu.
To jest moje zdanie
…
żeczywiście to jest ulica Darwina
rzeczywiście sorry za błąd ortograficzny
Podgląd wiadomości:
Zamknij podgląd