Wystosowaliśmy pismo dotyczące linii Cieszyn - Bielsko-Biała, którym domagamy się remontu tej trasy, dopasowania oferty przewozowej do potrzeb pasażerów, ogłoszenia przetargu oraz wykonywania kursów lekkim taborem.
Wyślij przykładowy list do UM, PR i PLK - pamiętaj o podpisie i dodaj ewentualnie coś od sobie.
Jeżeli zgadzasz się z naszymi postulatami napisz list do marszałka województwa, Przewozów Regionalnych oraz Polskich Linii Kolejowej w sprawie tej linii:
- lp.noiger-aiselis|airalecnak#lp.noiger-aiselis|airalecnak
- lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp
- lp.as-klp|eciwotak.ri#lp.as-klp|eciwotak.ri
Treść listu otwartego oraz jego adresaci
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Śląski Zakład Przewozów Regionalnych w Katowicach
PKP Polskie Linie Kolejowe, Oddział w Katowicach
Władze gmin i miast Cieszyn, Skoczów, Goleszów, Jaworze, Jasienica, Bielsko-Biała
Starostwa powiatowe w Cieszynie i Bielsku-Białej
lokalne i regionalne media
Szanowni Państwo!
Decyzja o likwidacji pociągów osobowych kursujących w relacji Bielsko-Biała Główna – Cieszyn (Czeski Cieszyn), która weszła w życie 10 stycznia 2009 roku, spowodowała praktyczne zlikwidowanie ruchu pasażerskiego na głównej linii kolejowej Śląska Cieszyńskiego. Co gorsza decyzja o zawieszeniu uruchomiła bardzo szkodliwy i niełatwy do odwrócenia proces odzwyczajenia pasażerów od podróżowania koleją w regionie. Należy jak najszybciej podjąć kroki mające na celu skonstruowanie oferty przewozowej, która przyciągnie pasażerów.
Działania te powinny polegać między innymi na dążeniu do:
- wyremontowania w pierwszej kolejności odcinków linii Bielsko-Biała Główna – Cieszyn (Czeski Cieszyn), gdzie obecnie prędkość jazdy wynosi 30 km/h. Są to odcinki:
- Bielsko-Biała Główna – Bielsko-Biała Wapienica
- oraz Goleszów – Cieszyn.
- W dalszej perspektywie podniesienie prędkości na całej linii. Powinno zależeć na tym właścicielowi infrastruktury – PKP-PLK, który dzięki tym inwestycjom mógłby liczyć na większe zainteresowanie ze strony przewoźników. Należy również pamiętać, że odcinek Bielsko-Biała – Skoczów stanowi alternatywną trasę w kierunku Katowic w przypadku nagłego zablokowania lub uszkodzenia na trasie Bielsko-Biała – Czechowice-Dziedzice. Tym bardziej powinien on być utrzymywany w należytym stanie. Interes w przeprowadzeniu tego remontu leży również po stronie PKP Przewozów Regionalnych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
- prowadzenia ruchu pociągów lekkim taborem (tzw. szynobusami), którego koszty eksploatacyjne są o wiele niższe w porównaniu z kursującymi dotychczas ciężkimi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (w tej sprawie powinien działać Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego),
- stworzenia dobrej oferty przewozowej, która zachęci do podróżowania pociągami a nie, tak jak to miało miejsce do tej pory, skutecznie odstraszy pasażerów oferując ośmiogodzinne dziury w rozkładzie czy też ostatni pociąg wyjeżdżający z Cieszyna po godzinie 14:00,
- rozpisania przetargu na obsługę przewozów pasażerskich na tej linii, tak aby wyłonić podmiot, który będzie świadczył usługi na najkorzystniejszych warunkach – zarówno dla pasażerów jak i Urzędu Marszałkowskiego. Przykłady wprowadzania przetargów na obsługę linii w innych województwach pokazały, że nagle znajdowali się przewoźnicy, mogący zaproponować niższe koszty uruchamiania pociągów. Skutkiem było stworzenie bardziej atrakcyjnej oferty przyciągającej pasażerów dzięki czemu czyniło to opłacalnym wznowienie ruchu na zawieszonych wcześniej liniach. Nie jesteśmy skazani na utrzymywanie monopolu w przewozach pasażerskich!,
Linia kolejowa z Bielska-Białej do Cieszyna łączy ze sobą 180 tys. Bielsko-Białą, 15 tys. Skoczów oraz 36 tys. Cieszyn. Po drodze przebiega przez liczne miejscowości w regionie, łączy dwie stolice powiatów, przecina wiele szlaków turystycznych. Niewątpliwym atutem linii jest jej połączenie z siecią kolei czeskich. W dobie Schengen, kiedy podróżowanie do krajów wspólnoty europejskiej odbywa się bez żadnych formalności, tym bardziej powinno dążyć się do stworzenia możliwości wygodnego podróżowania koleją dla mieszkańców po obu stronach Olzy.
Czy naprawdę mieszkańcy regionu i turyści mają być skazani na podróż autobusami po zakorkowanych w godzinach szczytu drogach lub w przeładowanych pasażerami busach?
jeżeli to pismo nie zostało jeszcze wysłane to dodajcie do niego ten oto cytat z gazety wyborczej :"Zakład Linii Kolejowych przekonuje, że remont to nie jest żaden problem. Najpierw trzeba jednak ostatecznie wyjaśnić, czy pociągi będą kursowały i ile ich będzie. - Nam jest wszystko jedno, czy to będzie PKP, czy też jakiś inny przewoźnik - zapewnia Żmuda". Ten gościu stwierdza po prostu będą pociągi będzie remont !!!
bez remontu żadne pociągi pasażerskie na tej linii nie mają sensu.
Aron: to mejla w sprawie remontu wyślesz? ;)
no nie wiem czy ta linia powinna być pierwsza w kolejności do remontu, ja bym jednak zastanowił się czy nie lepiej najpierw wyremontować linię Katowice - Kraków czy Katowice - Rybnik. Linia Bielsko - Cieszyn jest jednak linią marginalną.
A napisałeś mejla o remont tamtych linii?
Zawsze na takie listy odpowiada pani Joanna Sz. i zawsze odp jest taka sama.
1.Ze względu na za małą dotację pociągów nie będzie (ale tu tak napisać się nie da)
2. PKP PLK - nie jest zainteresowane remontem (tak mi napisała!!!)
3. A gdzie mamy szukać tego prywatnego przewoźnika??? :-)
4. Wolimy Flirty niż szynobusy, właśnie ogłosiliśmy przetarg i jesteśmy z siebie dumni jak talala
Jedno wiążące słowo, a osobiście do niego pojadę i go wynajdę. Nie oczekuję nawet zwrotu kosztów podróży.
Moge zostac tym przewoznikiem, jak beda tego chcieli. Byle wojewodztwo chcialo.
myślę, że dopóki PO rządz państwem to nie ma takiej opcji, żeby wróciły pociągi na tę trasę. Taka prawda….
Ja tam na polityce się nie znam, zresztą irytuje mnie to już lekko. Wiem tylko tyle: pociągi powinny jeździć niezależnie od tego, jaka opcja jest przy władzy.
A co ma PO do tej linii kolejowej? I co, niby jak PiS wroci, to beda jezdzily? Przeciez obecna ustawa o usamorzadowieniu PKP PR to wlasnie robota PiSuarow.
Podgląd wiadomości:
Zamknij podgląd