(GW) Kraków-Wrocław: problem z szybkim połączeniem

Połączenie kolejowe stolic Małopolski i Dolnego Śląska pozostawia wiele do życzenia. Pociąg wlecze się prawie pięć godzin i choć mógłby jechać co najmniej godzinę szybciej - PKP InterCity nie chce uruchomić ekspresu na tej trasie. - Nie opłaca się - twierdzą kolejarze.

Gdyby patrzeć tylko na rozkłady jazdy, wyszłoby nam, że Wrocław jest położony prawie dwa razy dalej od Krakowa niż Warszawa. W rzeczywistości, by dojechać do stolicy Dolnego Śląska, trzeba pokonać niespełna 260 km, zaś do Warszawy jest prawie 300. Tyle że pociągiem do Wrocławia podróżuje się bez mała pięć godzin, a do stolicy tylko trzy. Skąd tak kolosalne różnice?

- Wynika to z kiepskiego stanu torów pomiędzy Krakowem a Wrocławiem - tłumaczy Paweł Ney, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Do Warszawy pociąg większą część trasy może mknąć 160 km na godz. Do Wrocławia - maksymalna prędkość nie może przekroczyć 120. A są odcinki, np. na Górnym Śląsku, gdzie ze względu na szkody górnicze składy poruszają się bardzo wolno. Dopóki infrastruktura nie będzie nam pozwalać na szybką jazdę, to nie wprowadzimy na tej trasie ekspresów InterCity.

Podróżnym pozostaje więc do wyboru: albo tłuc się pięć godzin, albo tak zaplanować wyjazd, by przesiąść się w Katowicach na… ekspres do Wrocławia, który nie zatrzymuje się na wszystkich stacjach i trasę do dolnośląskiej stolicy pokonuje prawie pół godziny szybciej. Czy nie można przyspieszyć podróży przez likwidację niektórych stacji? - Taki eksperyment przeprowadziliśmy trzy lata temu. Wtedy do Wrocławia regularnie jeździły dwa ekspresy, jednak nie cieszyły się one zbytnią popularnością wśród naszych klientów. Gdy przemianowaliśmy je na Tanie Linie Kolejowe i dodaliśmy dodatkowe stacje, podróżni wrócili - mówi Ney, który jednak nie potrafił określić, kiedy ostatnio kolejarze sprawdzali, ilu ludzi jeździ na trasie Kraków - Wrocław.

Zdaniem PKP IC wszystko zmieni się, gdy zostanie zmodernizowana magistrala kolejowa E30, która łączy Medykę ze Zgorzelcem. - Wtedy przejazd przez Dolny Śląsk będzie dużo sprawniejszy. Na trasy wyjadą pewnie także ekspresy InterCity - zapewnia rzecznik. Problem w tym, że dokładnie nie wiadomo, kiedy to się stanie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License