Koncepcja kolei miejskiej w Gliwicach

Miasto Gliwice zamówiło wstępną koncepcję dotyczącą połączenia kolejowego "Gliwice Sośnica - Gliwice Łabęby - (Pyskowice)". Ze strony Urzędu Miasta można pobrać kilkudziesięciostronicowy dokument (4,5 MB).

Zobacz też: Pomysł dla Gliwic - czyli koncepcja kolei aglomeracyjnej w GOP-ie (a nie tylko Gliwicach)

Koncepcja tego połączenia została zamówiona przez UM Gliwice w ZDG TOR.

Analiza jest wstępna i ograniczona tylko do jednej części aglomeracji (a dokładniej tylko Gliwic oraz Pyskowic). Nie bierze się w niej pod uwagę możliwości przedłużenia proponowanego połączenia do Bytomia czy Katowic. Przez to koncepcja linii 15 km linii wydaje się mało sensowna biorąc pod uwagę:

  • odległości przystanków kolei od skupisk ludności w Pyskowicach, Osiedlu Kopernik czy też Sośnicy
  • proponowanej częstotliwości (60 minut, co 30 minut w szczycie).
  • dużej liczby przystanków kursujących na trasie autobusów

Miasto Gliwice powinno dążyć do wciągnięcia w projekt okolicznych miast (głównie Zabrza oraz Bytomia, Rudy Ślaskiej, Świętochłowic, Chorzowa i Katowic). W takim wypadku można by było pomyśleć o Kolei aglomeracyjnej w GOP-ie (mieszkańcy Gliwic też jeżdżą do innych miast, a do Gliwic przyjeżdżają ludzie także z Zabrza czy Katowic…)

Gliwice są częścią Aglomeracji Górnośląskiej. I powinny myśleć o połączeniach z resztą GOP-u (lub zachęcać inne miasta do takich działań).

Błędem jest także przyjęcie założenia, że przystanek Gliwice Sośnica zostanie zbudowany przy linii Gliwice-Katowice Ligota. Lepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie peronów przy linii Gliwice-Katowice oraz Gliwice-Bytom. Albo przeorganizowanie układu torowego aby z peronu mogły korzystać też obecnie jeżdżące pociągi (a nie tylko kolejka gliwicka).

W opracowaniu znajduje się też takie zdanie:

wspólny bilet autobus miejski – kolej (jeden z kluczowych warunków

powodzenia przedsięwzięcia)

Liczymy, że wprowadzenie wspólnego biletu zostanie to wzięte pod uwagę przez rządzących miastami w GOP-ie

Zachęcamy do przejrzenia wstępnej koncepcji kolei miejskiej w Gliwicach i przesłania swoich wniosków do UM Gliwice na adres: lp.eciwilg.mu|iob#lp.eciwilg.mu|iob

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License