(GW) Tramwaj kiedyś jednak pojedzie na Błeszno!

Projekt jest, a do wniosku o pozwolenie na budowę linii tramwajowej na Błeszno brakuje tylko uwarunkowań środowiskowych. Ale i tak wszystko będzie zależało od Unii Europejskiej.

Ale rozpoczęcie budowy zależy tak naprawdę od dofinansowania jej przez Unię Europejską. W czerwcu urząd marszałkowski rozpisze konkurs, który zostanie rozstrzygnięty jesienią.

- Nasze szanse są duże: mam pisemną deklarację związku miast górnośląskich, że nie przystąpią one do konkursu. Jako aglomeracja mają odrębną ścieżkę finansowania - powiedział wczoraj podczas sesji rady miasta prezydent Tadeusz Wrona.

Nie wszyscy cieszą się z planów tramwajowych: przeciw inwestycji zorganizowały się dwie grupy mieszkańców z rejonu ul. Jesiennej i Limanowskiego, obawiające się hałasu, wstrząsów i spadku wartości nieruchomości.

- Czy wywłaszczone grunty zostaną zwrócone, jeśli miasto nie dostanie unijnych funduszy na budowę linii tramwajowej? - pytali na sesji. - Częstochowa nie kończy rozwoju w układzie kadencyjnym - przekonywał prezydent. - Ta inwestycja prędzej czy później powstanie, bo jest potrzebna. Wystarczy spojrzeć na miasta zachodnie, które rozwijają metro i tramwaje. Gdybyśmy mieli odstąpić od budowy, byłoby to podporządkowaniem się partykularnym interesom mniejszości. Bo wg sondaży, przeciw jest tylko 7 proc mieszkańców. Tramwaj to duża szansa dla dzielnicy, a nie utrapienie. Technologia budowy torów jest dziś zupełnie inna niż 25 lat temu. Podobnie - taboru.

Przeciwnicy nowej linii wskazują, że autobusy jeżdżą ul. Jesienną puste, więc tramwaj tam niepotrzebny. Zwolennicy przekonują, że tramwajem szybciej się dojedzie do centrum: korków na Jesiennej oczywiście nie ma i nie będzie, ale autobus prędzej czy później utknie w sznurze aut w al. Wojska Polskiego albo w Alejach. Z tramwajem do takich problemów nie dojdzie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License