(GW) Sosnowiec: Dworzec PKP odżyje?

Jak poinformowała wczoraj Gazeta Wyborcza, sosnowiecki dworzec nie będzie już spełniał swojej roli. Wkrótce stanie się biblioteką. Zmieni się w nią z noclegowni dla bezdomnych, którą dotychczas był.

Nowe życie dworca?

Już wkrótce hol Dworca Głównego w Sosnowcu zamieni się w bibliotekę. Niestety miasto nie będzie miało dworca z prawdziwego zdarzenia, jednak należy się zastanowić czy dotychczas miało. Hol główny świeci pustkami. Brak informacji, brak kas, brak żywego ducha… poza oczywiście bezdomnymi, niejednokrotnie pijanymi osobami.

Piękny, neoklasycystyczny charakter dworca nie przyciągał, a wręcz ze względu na jego "mieszkańców" odstraszał. Teraz ma zmienić swój charakter.

Niedługo dworzec ma znów ożyć. Na swoje potrzeby zamierza zaadaptować go należąca do PKP spółka Polskie Linie Kolejowe. Biblioteka zajmie większą część holu, przestrzeń położoną najbliżej wejścia. Między drzwiami wejściowymi a biblioteką architekci chcą zostawić miejsce na przedsionek, otwierający się na reprezentacyjną przestrzeń wnętrza szklaną ścianą. W pozostałej części holu PLK zamierza urządzić sale konferencyjne. W planach jest też antresola.

Kolejowa dezinformacja

O braku jakiejkolwiek funkcjonalności może świadczyć dezinformacja, jaka panuje w Sosnowcu. Od tego roku na dworcu nie działa informacja. Pasażerowie są zdezorientowani. Na holu głównym spotykam dwie panie, które szukają informacji. - Tutaj nic nie ma, wszystkie okienka są zamknięte - mówi jedna z nich. Informuję je, że tego punktu nie ma już od dłuższego czasu. - Ale jak to, skoro kasjerka kazała nam iść na górę? - mówi zdziwiona kobieta. - Ja nie wracam na dół. Jestem zbyt schorowana - dodała.

Kasjerka na dole najwidoczniej się "pomyliła", gdyż po powrocie na dół stwierdziła, że informacja nie istnieje na dworcu od ubiegłego roku. - Dostałyśmy telefon do Katowic i Warszawy. Tam mamy dzwonić. Czy to jest normalne? A co jeśli nie mamy telefonu? - mówiły zdenerwowane klientki kolei. W ciągu zaledwie kwadransa, kilka kolejnych osób usilnie szukało informacji.

Niestety, ale taka sytuacja trwa od dłuższego czasu. Ofiarą tego padł piękny budynek, który mógł być wizytówką PKP w Sosnowcu. Jednak nadal pozostaje nadzieja, że PLK tchnie trochę życia w budynek, a ten narodzi się na nowo.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License