(GW) Śląskie kupi nowoczesne pociągi. Gdzie pojadą?

Prawdopodobnie bydgoska Pesa dostarczy osiem nowoczesnych pociągów dla naszego województwa. Decyzja zapadnie pod koniec lipca.

80 metrów długości, klimatyzacja, monitoring, 160 km/godz. maksymalnej prędkości oraz 450 miejsc dla pasażerów - takie warunki postawiło województwo śląskie producentom, którzy byli zainteresowani dostawą ośmiu nowoczesnych pociągów dla naszego regionu.

Choć urzędnicy zapewniają, że specyfikacja przetargowa była na tyle uniwersalna, że o zamówienie mogli starać się wszyscy najwięksi gracze na rynku, to ostateczną ofertę złożyła tylko bydgoska Pesa. I to prawdopodobnie ona dostarczy pociągi dla naszego województwa.

Składy mają kosztować 187 mln zł, z czego 85 proc. ma pochodzić z unijnej dotacji. Umowa zostanie podpisana dopiero pod koniec lipca, i to pod warunkiem, że zastrzeżeń nie będzie miał ani Urząd Zamówień Publicznych, sprawdzający wszystkie większe przetargi, w które zaangażowane są unijne pieniądze, ani wynajęci przez samorząd biegli. Według naszych informacji mają przyjrzeć się m.in. drodze hamowania pociągów, zbadać ich odporność na zmiany napięcia czy tzw. prądów wirowych. - Specyfikacja jest tak skomplikowana i szczegółowa, że musieliśmy zwrócić się do specjalistów z zewnątrz - przyznaje Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka marszałka województwa śląskiego.

Jeżeli umowa z Pesą zostanie podpisana, dostaniemy osiem nowych maszyn zbudowanych na bazie pociągu ED 74. To sztandarowy produkt bydgoskiej fabryki, który zadebiutował w 2005 roku na trasie Warszawa - Łódź.

Nie wiadomo jeszcze, na jakich trasach będą kursowały nowe pociągi. Bardzo możliwe, że dołączą do czterech flirtów, które od grudnia zeszłego roku jeżdżą na trasie Tychy Miasto - Katowice. O przynajmniej kilka maszyn dopominają się władze Częstochowy. Tamtejsi samorządowcy nie ukrywali rozczarowania, że żaden z flirtów nie trafił pod Jasną Górę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License