(GW) Pyrzowice: Ponad 2,4 mln pasażerów w 2008 r.

Ponad 2 mln 426 tys. pasażerów odprawił w minionym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. To rekordowy wynik, choć mniej niż zakładane wcześniej ok. 2,6 mln osób.

Zobacz też:
Linia na Pyrzowice

Z danych przedstawionych w poniedziałek przez służby prasowe lotniska wynika, że port w Pyrzowicach jest obecnie drugim, po krakowskich Balicach, regionalnym lotniskiem w Polsce. Krakowski port, mimo spadku liczby pasażerów o 4,7 proc., obsłużył w minionym roku ponad 2 mln 923 tys. osób.

W Pyrzowicach liczba odprawianych pasażerów wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 21,6 proc. W ruchu regularnym pasażerów było więcej o 18 proc., w czarterowym - o 39 proc.

Z ponad 600 tys. pasażerami czarterowymi katowickie lotnisko potwierdziło swoją silną pozycję Centrum Czarterowego Polski Południowej i drugiego w kraju, po porcie lotniczym Warszawa, lotniska pod względem obsługi tego rodzaju ruchu - powiedział Cezary Orzech, rzecznik portu.

Najwięcej pasażerów w minionym roku (ponad 301 tys.) odprawiono w lipcu. W strukturze lotów dominuje ruch regularny (71,9 proc. pasażerów), czarterowy to 26,1 proc. Pozostałe 2 proc. to m.in. pasażerowie General Aviation, czyli np. prywatne samoloty.

W minionym roku podkatowickie lotnisko wzbogaciło się o sześć nowych tras regularnych i osiem czarterowych. Trzy połączenia regularne do Shannon, Birmingham i Londynu-Stansted otworzyła irlandzka linia lotnicza Ryanair. Wizz Air uruchomił regularne połączenie do Bolonii, a operująca z Pyrzowic od kwietnia 2008 linia Germanwings otworzyła trasy do Stuttgartu i Kolonii.

Lotnisko w Pyrzowicach, obok portów w Krakowie i Gdańsku, należy do największych i najszybciej rozwijających się portów regionalnych w Polsce. W ciągu najbliższych kilku lat władze lotniska planują inwestycje wartości ok. 0,5 mld zł, m.in. budowę drugiego pasa startowego i nowego terminalu. Ok. 40 proc. nakładów mają pokryć środki unijne. Niedawno na lotnisku zakończyła się rozbudowa płyt postojowych dla samolotów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License