(GW) "Oleńką" znowu na Dolny Śląsk

Ostatni pociąg z Wrocławia do Częstochowy odjeżdża o godz. 10.05! Tę lukę wypełni reaktywowana 1 marca "Oleńka". Przywrócone będą też dwa pociągi do Katowic.

"Oleńka" od wielu lat jeździła na trasie Wrocław - Częstochowa - Warszawa, ale w grudniu jej stacją początkową stało się Opole. Spowodowało to liczne protesty, zwłaszcza studentów, którzy w piątkowe popołudnia nie mieli jak wrócić do Częstochowy. Protesty pisały władze miejskie oraz parlamentarzyści, np. Halina Rozpondek interweniowała w Ministerstwie Infrastruktury, jako że "Oleńka" objęta jest dofinansowaniem z budżetu państwa. "Jeśli nie wystąpią przeszkody natury technicznej, pociąg ponownie rozpocznie kursowanie w relacji Wrocław - Częstochowa - Warszawa od dnia 1 marca 2009 r." - odpowiedział kilka dni temu podsekretarz stanu Juliusz Engelhardt.

Również 1 marca reaktywowane będą dwa z czterech zlikwidowanych 10 stycznia pociągów do Katowic: o 10.50 i 15.20, oraz dwa powrotne: docierające do Częstochowy o godz. 7.41 i 9.31. Poza tym pociągi w kierunku Katowic o godz. 5.40, 14.50 i 16.52 oraz powracające o 8.17, 10.14 i 17.14 będą jeździć także w weekendy.

Wszystkie te połączenia finansuje Urząd Marszałkowski, który wysupłał pieniądze na pociągi dzięki oszczędnościom, np. skróceniu składów niektórych pociągów. Wśród nich są odjeżdżające do Gliwic o 4.40 i 6.31 do Gliwic oraz "Orlik" relacji Częstochowa - Kraków.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License