(GW) Gliwice: autobus za tramwaj tylko do granicy

Autobusy, które zastąpią połączenia tramwajowe w Gliwicach, będą jeździły tylko do granicy z Zabrzem. Wyjadą na ulice najpewniej z początkiem września.

- Procedury przetargowe mają swoje rygory i terminy. Do tego dochodzi głos dotychczasowego przewoźnika. Ten też ma swoje prawa i trudno oczekiwać, że z nich zrezygnuje. Najprawdopodobniej autobusy zastąpią tramwaje pod koniec sierpnia - podkreśla Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego magistratu.

W Tramwajach Śląskich zgadzają się na 30 sierpnia lub 1 września. Wtedy tramwaje nr 1 i 4, zamiast pokonywać całą trasę od Wójtowej Wsi przez centrum Gliwic, będą od razu skręcały w stronę Zabrza i Rudy Śląskiej. - To najwcześniejszy termin zgodny z opinią prawną dotyczącą naszej umowy z KZK GOP - mówi Bolesław Knapik, dyrektor wykonawczy Tramwajów Śląskich.

Gliwice postanowiły zrezygnować z tramwajów, bo były zbyt drogie. Miasto tłumaczyło, że nie będzie wydawało dziesiątków milionów złotych na remonty przestarzałych wagonów i naprawę zaniedbanych torowisk. Tramwaje zastąpią autobusy, które mają kursować z tą samą częstotliwością. Nowa linia A4 będzie jednak jeździć tylko do zajezdni przy ul. Chorzowskiej, tuż przy granicy z Zabrzem. Tam trzeba będzie przesiąść się na tramwaj albo inny autobus.

- Jest tu sporo miejsca, a przystanek autobusowy i tramwajowy sąsiadują ze sobą. Nic szczególnego w związku z przygotowywaną zmianą nie trzeba więc robić - mówi Jarzębowski.

Planowana trasa autobusowa na odcinku od zajezdni przy ul. Chorzowskiej do pętli tramwajowej na Wójtowej Wsi będzie pokrywała się dokładnie z trasą tramwaju. Przystanki mają być dokładnie w tych samych miejscach. Dalej autobus będzie wjeżdżał w ul. Dolnej Wsi, zakręcał na skrzyżowaniu z ul. Słowackiego, Kosów, Zygmunta Starego i wracał ul. Słowackiego w kierunku ul. Daszyńskiego. Na ul. Dolnych Wałów tor jazdy pod prąd zostanie wydzielony wyłącznie dla autobusów i oznakowany. W drugą stronę ruch autobusów będzie się odbywał tak jak pozostałych pojazdów. Ul. Dolnych Wałów zostanie ulicą jednokierunkową.

Według wstępnych wyliczeń oszczędności ze zamiany tramwajów na autobusy mają przynieść minimum 2 mln zł rocznie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License