(GW) Część połączeń może wrócić!

Jest szansa, że część połączeń z Częstochowy do Katowic, Gliwic i Bielska-Białej wróci do rozkładu jazdy PKP. Protesty pasażerów i samorządów przyniosły efekty.

10 stycznia PKP Przewozy Regionalne, podlegające od początku roku urzędowi marszałkowskiemu, zlikwidowały aż cztery pociągi z Częstochowy w kierunku Katowic i cztery z powrotem. Cięcia dotyczyły także połączeń w godzinach szczytu, pozwalających na codzienne dojazdy do pracy i szkoły. Kolejne cztery połączenia (tam i z powrotem) przestały funkcjonować w weekendy, utrudniając życie np. zaocznym studentom.

Zaprotestowali samorządowcy, bo cięć dokonano bez konsultacji. Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona słał pisma do Katowic oraz na miejscu przekonywał do częstochowskich racji władze województwa. Pisma słali też wójtowie, np. Adam Markowski z Janowa. Protestowali pasażerowie, pojedynczo i organizując się w komitety. O sprawie pisała m.in. "Gazeta". Radio Katowice nadało audycję na żywo z częstochowskiego dworca.

W piątek sprawą zajął się także Klub Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Ziemi Częstochowskiej, bo likwidacja połączeń dotknęła mieszkańców całego regionu. W swoim stanowisku jednoznacznie opowiedzieli się za ich przywróceniem.

Jest nadzieja, że część połączeń zostanie przywrócona. Na spotkaniu Klubu pojawił się dyrektor wydziału komunikacji i transportu urzędu marszałkowskiego. Jacek Stumpf zapewnił, że będzie rekomendował zarządowi województwa przywrócenie 12 połączeń. - Zadeklarował też, że planowane zmiany w rozkładzie w największym stopniu dotyczyć będą właśnie naszej części województwa - podkreśla Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy częstochowskiego urzędu miasta.

Według Stumpfa przywrócone zostałyby dwa codzienne kursy na Śląsk oraz dwa z powrotem. Także przyspieszony pociąg z Gliwic, który w Częstochowie jest o godz. 7.36, ważny dla uczniów i studentów, oraz również przyspieszony pociąg do Bielska-Białej o 15.20, czyli w porze powrotów ze szkoły i pracy. Wrócić do rozkładu miałyby też trzy pary (tam i z powrotem) połączeń weekendowych.

Ostateczną decyzję podejmie zarząd województwa.

Te pociągi mają wrócić:

  • Częstochowa - Gliwice: godz. 5.40, 10.40, 14.50, 16.52
  • Gliwice - Częstochowa: u nas o godz. 7.36, 8.20, 10.17, 17.15
  • Częstochowa - Bielsko-Biała: godz. 15.20
  • Bielsko-Biała - Częstochowa: u nas o godz. 9.31

Autor: Dorota Steinhagen
Źródło: Gazeta Wyborcza, 23 stycznia 2009r.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License