(GW) Bezpańskie pociągi wracają na tory

Na trasę Sędziszów - Katowice wraca sześć z dziesięciu zlikwidowanych połączeń kolejowych. Tę decyzję ogłosił Roman Ciepiela pełniący obowiązki marszałka Małopolski.

PKP w Krakowie W grudniu ubiegłego roku po wycofaniu się Ministerstwa Infrastruktury z dofinansowywania międzywojewódzkich połączeń osobowych mieszkańcy północnej Małopolski zostali pozbawieni połowy połączeń kolejowych. To wywołało protesty podróżnych (w Kozłowie) oraz kolejarzy (w Krakowie).

Na poniedziałkowej konferencji marszałek Roman Ciepiela ogłosił, że sześć z dziesięciu zlikwidowanych połączeń zostanie przywróconych.

- Wraz z marszałkami województw świętokrzyskiego i śląskiego podjęliśmy decyzję o dofinansowywaniu połączeń na trasie Katowice - Sędziszów, choć nadal będziemy ubiegać się o zwrot kosztów z ministerstwa. Ostateczne godziny odjazdu poszczególnych pociągów ustali przewoźnik, jednak zostaną one dobrane do potrzeb ludzi, a nie kolei - zapewnił Ciepiela. Według urzędu marszałkowskiego nowe połączenia powinny obowiązywać już od 1 kwietnia, wszystko jednak zależy od możliwości technicznych PKP.

Dofinansowanie przywróconych połączeń będzie kosztować samorząd wojewódzki około 900 tys. zł rocznie; województwa śląskie i świętokrzyskie dały w sumie 800 tys. Ciepiela zapowiedział, że z decyzji urząd marszałkowski nie wycofa się w kolejnych latach, choć z pewnością pociągi będą oceniane pod względem rentowności.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License