(GW) Balkan reaktywacja? Jest już koncepcja wąskotorówki

Grupa pasjonatów opracowała jej szlak i, co najważniejsze, zgromadziła potrzebny tabor. - Mamy wszystko i żeby Balkan znowu mógł jeździć, trzeba położyć tylko tory - podkreślają miłośnicy kolei wąskotorowych.

Prawie dwa lata temu "Gazeta" zorganizowała spotkanie z mieszkańcami katowickiego Nikiszowca, na którym zapytaliśmy, jak zmienić wizerunek dzielnicy. Ryszard Springer, którego rodzina przed wojną mieszkała w Nikiszu, od razu zaproponował reaktywację kolejki Balkan.

Wąskotorówka została zlikwidowana w 1976 roku. W pierwszej połowie XX w. była jedną z najnowocześniejszych kolejek w Europie. Jeździła od Giszowca do dyrekcji dzisiejszej kopalni Wieczorek, trasa miała trzy kilometry, było sześć przystanków, a z kolejki korzystało się za darmo. Początkowo podróżowali nią tylko górnicy, a z czasem całe rodziny Giszowca i Nikiszowca.

- Dla mnie to jeden z symboli tego miejsca. Kiedy zaproponowałem, by Balkan został zrekonstruowany, usłyszałem, że to nierealne, za drogie, że jest za późno - mówi Springer.

O pomyśle przeczytali w "Gazecie" pasjonaci ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu. - Dzisiaj nie ma mowy o powrocie do dawnego szlaku. Trasę między dzielnicami rozcięła autostrada Katowice-Kraków. Wybudowanie nad nią wiaduktu to potężne koszty - mówi Bartosz Miłoszewski, który wraz z Bartoszem Urygą, przygotował koncepcję rekonstrukcji kolejki.

Jej trasa została skrócona, ale w taki sposób, że można ją później rozbudować. Pierwsza stacja znajdowałaby się przy Szybie Pułaskim kopalni Wieczorek. - Za kilka lat kopalnia kończy wydobycie. Zakładamy, że jej budynki zostaną zrewitalizowane. Być może pojawi się coś w rodzaju zabrzańskiego Guido - mówi Miłoszewski.

Linia biegłaby wzdłuż ul. Szopienickiej w kierunku północnym (obok drogi jest wolne miejsce po pierwotnej trasie Balkanu). Kolejka była dwutorowa. Teraz proponowany jest jeden tor z wykorzystaniem tzw. mijanek. Pierwsza z nich, będąc jednocześnie drugim przystankiem, byłaby zlokalizowana przy rogu Szopienickiej i Krawczyka. Stąd można by dojść na nikiszowiecki Rynek.

Następnie kolejka dojeżdżałaby do galerii Szyb Wilson, gdzie znajdowałby się przystanek i mijanka. - Taki przebieg trasy spowoduje, że Balkan połączy wszystkie główne atrakcje Nikiszowca - mówią pomysłodawcy trasy.

Ich zdaniem pętla torów mogłaby okalać dzielnicę. To łatwe, bo po zamknięciu kopalni można by wykorzystać torowisko Wieczorka. Mało tego! Balkan mógłby jeździć z Nikisza do przyszłego Muzeum Śląskiego na terenie byłej kopalni Katowice.

- Ta kopalnia miała połączenia wąskotorowe. Trasa z centrum miasta w kierunku Szopienic mogłaby powstać na starym śladzie. Istnieje nienaruszony wiadukt nad Aleją Roździeńskiego i dalej śladami torów kopalni Wieczorek w kierunku Nikiszowca - wyjaśnia Miłoszewski. Dodaje, że wiele razy ratował przed złomiarzami stary tabor.

- Mam lokomotywę i wagoniki. Brakuje tylko torów - przekonuje. Koszt odtworzenia trasy przy ul. Szopienickiej szacuje na ok. 2 mln zł.

- Czekamy na przesłanie koncepcji do magistratu. Pomysł wydaje się interesujący, ale o tym, czym miasto mogłoby partycypować w przedsięwzięciu, będzie można powiedzieć po jego dokładnej analizie - zastrzega Jakub Jarząbek z biura prasowego magistratu.

Nikiszowiec położony jest na Szlaku Zabytków Techniki, którego promocją zajmuje się urząd marszałkowski. Adamowi Hajdudze, zastępcy dyrektora wydziału promocji urzędu, pomysł również się podoba. - Dla zarządców wszystkich obiektów, które składają się na Szlak, urządzamy szkolenia. Pokazujemy, w jaki sposób można zdobywać potrzebne pieniądze. Podpowiadamy, gdzie i jak w danej sprawie uderzyć. Nikiszowiec reprezentują ludzie z nikiszowieckiego stowarzyszenia oraz miejscy urzędnicy. Chętnie porozmawiamy z nimi o pomyśle na Balkan - obiecuje Hajduga.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License