(GK) Papieski pociąg wciąż na niepewnym torze

Szykuje się kolejna debata wokół pociągu papieskiego i przyszłości szynobusów w naszym regionie. Samorządów nie stać na dotowanie linii, a PKP Przewozy Regionalne przyznają, że nierentowny pociąg prędzej czy później trzeba będzie zlikwidować.

Jak poinformowała niedawno spółka PKP Przewozy Regionalne, "w wyniku zmiany decyzji nowego kierownictwa Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie pociąg papieski wraca na kolejowy szlak Jana Pawła II i będzie kursował do 31 sierpnia według wcześniej obowiązującego rozkładu jazdy". Józef Dąbrowski, dyrektor do spraw produktów specjalnych spółki PKP Przewozy Regionalne, przyznaje, że to efekt rozmów z samorządowcami wojewódzkimi, które nie wykluczają pomocy w utrzymaniu pociągu papieskiego.

- W styczniu samorządy stały się właścicielami spółki i teraz muszą podjąć decyzję, czy chcą, by pociąg kursował i na jakich trasach - mówi gazecie Józef Dąbrowski. W poniedziałek w ratuszu w Kętach przedstawiciele PKP oraz samorządów z naszego regionu spotkają się ze sobą przy okrągłym stole i będą szukali możliwości porozumienia nie tylko w sprawie utrzymania pociągu, ale rozwijania linii szynobusów w naszym regionie. W grę wchodzi na przykład utworzenie nowych połączeń szynobusów z Kęt do Bielska-Białej.

W przypadku pociągu papieskiego PKP do końca sierpnia ma przygotować plan działania w sprawie utrzymania pociągu lub podjęcia decyzji o jego likwidacji. Pociąg papieski nie ma dobrej passy już od początku swojego istnienia (czerwiec 2006). Jego kursowanie z Krakowa do Wadowic stale ograniczano, bo pasażerów było mniej niż się spodziewano. Od zeszłego roku roku jeździ tylko między majem a październikiem. Koszt utrzymania połączenia przez ten czas szacuje się na pół miliona złotych.

Źródło: POLSKA Gazeta Krakowska

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License