(DZ) Trzeba ratować zabytkową wąskotorówkę!

Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach wymaga remontu. Kolejne towarzystwo, które opiekowało się unikatowym na skalę całego województwa skansenem, nie udźwignęło ciężarów finansowych. W tej sytuacji kolejkę zamierzają ratować urzędnicy z Kuźni Raciborskiej, którzy niedawno przejęli stację.

- Dotąd była ona dzierżawiona przez Stowarzyszenie Ochrony Zabytków Kolei, więc nie mogliśmy znacząco wspierać jej finansowo. Teraz, gdy będzie działać w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, będziemy przeznaczyć na zabytkowy obiekt więcej pieniędzy - mówi Rita Serafin, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

W budżecie miasta zarezerwowano już 150 tys. zł na rzecz kolejki.

- Zdajemy sobie sprawę, że to kropla w morzu potrzeb, bo wiele rzeczy wymaga remontu, a część pieniędzy pójdzie na wynagrodzenia dla pracowników stacji - dodaje Serafin.

W tej sytuacji władze Kuźni Raciborskiej liczą na wsparcie powiatu.

- Napisaliśmy w tej sprawie pismo do starostwa. Ta stacja to nie tylko nasze dziedzictwo, ale także powiatu i całego Górnego Śląska - dodaje burmistrz.

Tymczasem w Rudach spodziewają się w tym roku prawdziwego najazdu turystów.

- W ubiegłym roku kolejka przewiozła ponad 8 tysięcy turystów. Teraz może być ich nawet 25 tysięcy - ocenia Jarosław Łuszcz, nowy kierownik stacji.

Prognozy mogą się sprawdzić, bo ten rok w Rudach będzie obfitował w ważne wydarzenia. Miejscowy kościół podniesiony zostanie do rangi bazyliki, a wieś odwiedzą pielgrzymi i turyści chcący zobaczyć odbudowany kompleks pocysterski. Gdy będą już w Rudach, drogowskazy poprowadzą ich także do skansenu.

- W tym roku wydłużymy o pięć kilometrów trasę przejazdu, aż do Stanicy, gdzie znajduje się wioska indiańska. To dla nas duża szansa, bo dziennie odwiedzają ją dziesiątki osób - dodaje Łuszcz.

Sezon w Rudach rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia, gdy ruszą pierwsze kursy. Teraz naprawiany jest tabor.

- Czekamy na wolontariuszy, którzy chcieliby nam pomóc - mówi Jarosław Łuszcz.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License