(DZ) Szynobusy! Fajny pomysł, ale kto za nie zapłaci?

Samorządowcy ze Śląska Cieszyńskiego walczą o przywrócenie połączeń kolejowych, zlikwidowanych na początku stycznia. Ostatnio pojawiły się nowe pomysły, które być może sprawią, że problem uda się rozwiązać.

- Warto w tej sytuacji pomyśleć o szynobusach - stwierdził w rozmowie z nami Andrzej Molin, burmistrz Wisły. Temat podchwycili inni samorządowcy.

- To byłoby najlepsze rozwiązanie. Małe pociągi tego typu są dużo tańsze w eksploatacji od normalnych i mogą konkurować z transportem samochodowym czy autobusowym - przekonuje Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, która jako pierwsza zaprotestowała przeciwko likwidacji połączeń kolejowych na trasie Bielsko-Biała - Cieszyn.

Przypomnijmy, że oprócz tej linii, drastyczne cięcia kursów dotknęły także pociągów pomiędzy Katowicami a Wisłą. Władze powiatowe będą wspierać wójtów i burmistrzów w walce o pociągi. Paweł Brągiel, członek zarządu powiatu cieszyńskiego uważa, że pociągi muszą być, bo inaczej Beskid Śląski zacznie tracić turystów.

- Należy rozważyć wprowadzenie szynobusów na trasie Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała oraz Wisła - Cieszyn - podkreśla Brągiel. Dodaje, że konieczne jest też przeprowadzenie remontów torów, by podróż nie trwała ponad dwie godziny jak jest obecnie.

Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych PKP, pomysł wprowadzenia szyno-busów jest w stanie poprzeć, ale w temat musiałyby się zaangażować samorządy.

- Ktoś takie pociągi musi kupić. Z Regionalnego Programu Operacyjnego mamy 40 milionów euro, co starczy na osiem nowych pociągów. A my potrzebujemy 60 składów, żeby rozwiązać problem - wyjaśnia Kołodziejczyk. Sugeruje, aby gminy złożyły się na kilka szynobusów i przekazały je w użytkowanie kolei.

Burmistrz Żagan uważa, że sprawa jest ważna dla ludzi, więc trzeba szukać jakiegoś rozwiązania.

Nie podoba się to Bogdanowi Fickowi, burmistrzowi Cieszyna. - Mamy wiele innych zadań, którym nie możemy podołać. Nie jestem za dodatkowym wspieraniem kolei - argumentuje Ficek.

Autor: Łukasz Gardas
Źródło: POLSKA Dziennik Zachodni, 24 stycznia 2009r.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License