(DZ) Nowe pociągi przyjadą na Śląsk z Bydgoszczy

Bydgoska PESA zgarnęła kontrakt na dostawę ośmiu nowoczesnych pociągów, które dołączą do czwórki kursujących od grudnia na trasie Katowice -Tychy Miasto "Flirtów".

Śląski Urząd Marszałkowski zamierza kupić je za blisko 187,4 milionów złotych, przy czym 85 procent tej kwoty pochodzić będzie z unijnej dotacji.

- Oferta została przekazana do oceny biegłych, którzy mają czas na wydanie opinii do 20 lipca. Później kontrolę uprzednią przeprowadzi Urząd Zamówień Publicznych i jeśli nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, będzie można podpisać umowę. Pierwsze pociągi trafią do nas na przełomie 2010 i 2011 r., natomiast cały kontrakt zostanie zrealizowany do roku 2012 - zapowiada Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

Od ubiegłego roku trwa wymiana taboru kolejowego, obsługującego przewozy regionalne w województwie śląskim. W grudniu na tory między Tychami a Katowicami wyjechały cztery pociągi wyprodukowane przez szwajcarską firmę Stadler. Kosztowały ponad 88 mln złotych. W następnym etapie w liczącej ok. 200 pojazdów flocie elektrycznych zespołów trakcyjnych miało pojawić się kolejnych osiem nowych pociągów. Obsługiwać będą trasę Katowice-Gliwice.

Rozstrzygnięcie przetargu na ich dostawę ślimaczyło się od kwietnia. Protesty i długa lista złożonych przez zainteresowane zleceniem firmy zapytań sprawiły, że wyłonienie wykonawcy kilkakrotnie przekładano. Początkowo zainteresowanych startem w przetargu było sześciu producentów - czterech z kraju i dwóch z zagranicy. Gdy przyszło do składania ofert, na placu boju zostały tylko zakłady PESA. Brak alternatywy wobec tej propozycji nie budzi jednak obaw urzędników co do jej jakości.

- Warunki specyfikacji były jeszcze ostrzejsze niż przy poprzednim przetargu na EZT-y, więc pociągi na pewno nie będą gorsze - zarzeka się Aleksandra Marzyńska.

Dla bydgoskich zakładów zamówienie ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego to kolejny sukces w tym roku. W maju spółka podpisała wartą 1,5 miliarda złotych umowę z Tramwajami Warszawskimi na dostawę 186 wozów.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License