(DZ) Na lotnisko szybką koleją dopiero w 2013 roku

Nie ma już złudzeń: szybką koleją z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach pojedziemy dopiero po 2013 roku.

Do tego czasu ma być gotowa jedynie dokumentacja projektowa szybkiego połączenia dla lotniska. Nadzieje pasażerów rozwiał Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, który odwiedził nasze województwo. Zainteresował się m.in. obwodnicami Lublińca i Siewierza. Plany budowy połączenia stolicy aglomeracji z Pyrzowicami przedstawił podczas konferencji w biurze posła Tomasza Głogowskiego w Tarnowskich Górach. Jego zdaniem, fiasko inwestycji to… wina poprzedników, którzy zarezerwowali za mało pieniędzy na to zadanie z funduszy unijnych. Chodzi o 30 milionów złotych. Dlatego 38-kilometrową trasą pojedziemy nie prędzej niż za cztery lata.

- W gruncie rzeczy środki, które zostały wpisane do programu infrastruktura i środowisko, pozwalają na rozpoczęcie prac projektowych. Ale jeżeli będziemy dysponowali dobrze przygotowaną dokumentacją, w tym środowiskową, będziemy mogli wyciągnąć rękę po pieniądze na ten projekt w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej - zapewnił Grabarczyk.

Minister odwiedził też m.in. węzeł kolejowy w Tarnowskich Górach, który jest jedną z największych w Europie stacji rozrządowych. To właśnie tutaj trafiają składy towarowe, wysyłane w różne zakątki kraju i Europy. Kolejarze poprosili go o znalezienie pieniędzy na modernizację tzw. górki rozrządowej, która ostatni raz była remontowana prawie 30 lat temu Wtedy tarnogórscy kolejarze rozrządzali (czyli formowali w pociągi) nawet 5,5 tys. wagonów na dobę. Teraz ta liczba jest o około 3 tysiące mniejsza. Minister przyznał też, że w jego resorcie trwają prace nad ustawą, która wyłączy z Grupy PKP, spółkę Polskie Linie Kolejowe, co ma sugerować Komisja Europejska. Projekt tego wyłączenia ma być gotowy za kilka miesięcy.

- Zachodzi obawa, że spółka z grupy PKP dla innych spółek tej grupy, czyli przewoźników, może ustawiać korzystniejsze stawki za dostęp infrastruktury kolejowej. Dlatego trwają w tej chwili prace nad koncepcją restrukturyzacji. Sądzę, że we wrześniu będziemy mieli już gotowy projekt ustawy. Wówczas pojawi się większa możliwość przeznaczania środków na inwestycje wprost z budżetu, bądź z funduszu kolejowego, który mógłby być zasilany w podobny sposób, jak Krajowy Fundusz Drogowy - dodał minister.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License