Dworzec zintegrowany w Bytomiu

Miasto Bytom zleciło przygotowanie projektu Zintegrowane połączenie Aglomeracji Górnośląskiej z MPL Katowice - głównym jego celem było ustalenie przebiegu linii oraz umiejscowienie przystanku na terenie miasta Bytomia. Prezentujemy materiały z tego studium.

Bytom-Dworzec_zintegrowany3.png

Wybrano wariant umiejscowienia przystanku w okolicy ulicy Chorzowskiej i Pszczyńskiej (dzielnica Rozbark). Dawniej po tym terenie przebiegała linia kolei wąskotorowej. Obecnie w okolicy tego miejsca przebiega linia tramwajowa Bytom-Katowice oraz ulica Chorzowska (z dużą liczbą linii autobusowych). Miejsce wybrane w miarę optymalnie.

Mankamentem jest jednak zapronowanie łącznicy kolejowej o małym promieniu łuku (180m). Powoduje to, że maksymalna prędkość może wynosic 60km/h (wg studium - w rzeczywistości może się okazać, że mniej…). Oraz brak bezpośredniego połączenie (przebiegającego przez Dworzec Zintegrowany) z Tarnowskich Gór do Katowic - potrzebna zmiana czoła lub przesiadka.

Zobacz więcej:
Linia na Pyrzowice

Propozycją do przedyskutowania może być takie zaprojektowanie stacji aby była możliwość nie wpływającej na przejazd innych pociągów zmiany czoła (np. dodatkowy tor przy jednym z peronów). Można też przedyskutować możliwość budowy łącznicy umożliwiającej przejazd bez zmiany kierunku z dworca głównego w Bytomiu do Katowic (teren przez, który taka łącznica mogłaby biec to była Kopalnia "Rozbark").

Prezentacja Studium Przedrealizacyjnego "Zintegrowane połączenie Aglomeracji Górnośląskiej z MPL Katowice"

Zobacz też: Zintegrowane połączenie Aglomeracji Górnośląskiej z MPL Katowice - studium wykonane na zlecenie Miasta Bytom - plik PDF 21MB. Zgodnie z ustaleniami to studium może zostać wykorzystane przez PLK SA.

Materiały uzyskane UM w Bytomiu na podstawie Ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License