Czy po torach naszego województwa będą kursować "ELFY"?

Jak wiemy przetarg na dostawę 8 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wygrała Pesa Bydgoszcz. Nowe składy będą kosztowały nas aż 187, 4 mln złotych (Unia Europejska pokryje 85% kosztów).

Wszystko wskazuje na to, że umowa między UMWŚ a Pesą zostanie podpisana po 20 lipca, a pierwsze nowe składy pojawią się na torach naszego województwa na przełomie 2010 i 2011r. Na każdy pojazd zostanie udzielona gwarancja obejmująca 37 miesięcy. Pytaniem otwartym pozostaje, na jakich liniach będą kursowały nowoczesne składy? Pojawiają się różne koncepcje: Katowice-Gliwice, Gliwice-Częstochowa, Katowice-Pyrzowice (o ile linia na lotnisko wogóle powstanie).

Pytanie zasadnicze: jak będą wyglądały nowe pociągi, które dostarczy nam Pesa? Czy będą podobne do jednostek "Flirt" produkcji Stadlera, które kursują obecnie w liczbie 4 sztuk na linii Katowice-Tychy Miasto? A może Pasa dostarczy nam swój nowy produkt: jednostkę o nazwie "ELF"?

Trzeba zaznaczyć w tym momencie, że Pesa wygrała również kontrakt na dostawę 20 niskopodłogowych pociągów dla "Kolei Mazowieckich". Będą to właśnie "Elfy". Być może to właśnie takie jednostki zostaną dostarczone także dla naszego województwa. Na stronie "Rynku Kolejowego" można zobaczyć wizualizację "ELF-ów", a także porównać dane techniczne ED74 i ELF-a (w wersji regionalnej i aglomeracyjnej).

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License