Czas na przesiadkę w Katowicach wynosi...

Od nowego rozkładu jazdy pojawi się więcej połączeń w GOP-ie. Problemem jest jest jednak znalezienie szybkich połączeń z przesiadkami. Mimo ich istnienia rozkład internetowy ich nie wskazuje.

rozklad-pkp.png

Wg internetowego rozkładu jazdy osoby udające się np. z Mikołowa do Sosnowca przejadą ten odcinek w około 50-60 minut (oczekując na pociąg w Katowicach około 10-20 minut). Jednak ciekawska osoba zauważy, że rozkład jazdy jest tak skonstruowany, że pociągi z Rybnika (czyli Mikołowa) przyjeżdżają około 3-4 minut przed odjazdem pociągów do Sosnowca. A tym samym mamy połączenie z czasem przejazdu około 30-40 minut.

sitkol.png

Dworzec w Katowicach jest duży, ale też dla większości osób (w przypadku połączeń aglomeracyjnych) przesiadka 3-4 minutowa powinna być wystarczająca (jeżeli zna się peron na jaki który trzeba przejść). Oczywiście nie bierzemy pod uwagę opóźnień oraz możliwości "przytrzymywania pociągu", na który jest zgłoszona przesiadka.

Obok grafiki przedstawiające rozkład wg strony rozklad-pkp.pl (długie oczekiwanie na przesiadkę) oraz rozklad.sitkol.pl (krótkie oczekiwanie). Zachęcam do porównania czasów na przesiadkę wg tych dwóch serwisów rozkładowych.

711-25-09.pdf

Dołączam do tego odpowiedź z Przewozów Regionalnych dotyczącą tego problemu. Informują w nim, że optymalny czas na przejście z peronu na peron w przypadku dworca w Katowicach to 7 minut. Czy to dobra decyzja? Moim zdaniem nie.

Masz swoje uwagi? Prześlij je na adres: lp.pkp.rp|eciwotak.rp#lp.pkp.rp|eciwotak.rp

Może warto w takich wypadkach pociągi zatrzymywać na tym samym peronie lub (jeżeli to nie możliwe) na peronie sąsiednim. Czas przesiadki wtedy skraca się. Albo pokazywać w rozkładzie internetowym dwa połączenia (z krótkim czasem na przesiadkę oraz kolejne połączenie). A może wystarczy powinna informacja o "10 połączeń alternatywnych co 4-10 minut" (tak jest na stronie SITKOL)?

Dodatkowo rozkład SITKOL jest w stanie wskazywać perony, z którego pociągi będą odjeżdżać. Nie dla wszystkich pociągów jednak takie dane zostały wprowadzone.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License