Przegląd prasy

(RK) Przewoźnicy kolejowi powinni inwestować w biletomaty

autor wpisu: (user deleted) 14 Jul 2009 12:43

W tym tygodniu na ręce ministra infrastruktury ma trafić interpelacja posła Jacka Osucha dotycząca „przygotowania dworców kolejowych do przyjęcia dużej ilości podróżnych podczas odbywających się w Polsce Mistrzostw Europy w piłkę nożną „Euro 2012””. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że już teraz przewoźnicy kolejowi nie radzą sobie ze sprawną sprzedażą biletów, co generuje na dworcach długie kolejki do kas. Poseł Osuch proponuje więc powszechne wprowadzenie biletomatów.

(DZ) Dynamiczny rozkład, czyli męka pasażerów

autor wpisu: (user deleted) 14 Jul 2009 09:08

W samym środku sezonu wakacyjnego na dworcu PKP w Katowicach nie ma pociągu, który odjechałby o zaplanowanej godzinie.

(RK) PKP PR: Szymon Ruta zrezygnował

autor wpisu: (user deleted) 14 Jul 2009 09:05

Szymon Ruta, do niedawna członek zarządu i dyrektor finansowy spółki PKP Przewozy Regionalne, zrezygnował ze stanowiska. Według nieoficjalnych informacji, miał uczynić tak ze względu na wyniki audytu, przeprowadzonego w PKP PR. Rzecznik spółki, Piotr Olszewski, dementuje jednak te informacje.

(GW) Śląskie kupi nowoczesne pociągi. Gdzie pojadą?

autor wpisu: (user deleted) 14 Jul 2009 08:40

Prawdopodobnie bydgoska Pesa dostarczy osiem nowoczesnych pociągów dla naszego województwa. Decyzja zapadnie pod koniec lipca.

(GW) Złodzieje ukradli węgiel i zatrzymali pociągi

autor wpisu: (user deleted) 14 Jul 2009 08:37

Prawie 20 ton węgla ukradziono w nocy z soboty na niedzielę z pociągu w pobliżu stacji kolejowej w Mysłowicach. Wysypany z wagonów węgiel zablokował jedyny czynny tor. Pociągi pasażerskie miały kilkudziesięciominutowe opóźnienia.
Złodzieje, którzy napadli na pociąg krótko po północy, otworzyli pięć 30-tonowych węglarek. Jak oszacowali kolejarze, z wagonów na tory wysypało się mniej więcej 18-20 ton węgla. Trzy pociągi Intercity musiały korzystać z objazdów. Miały łącznie 260 minut opóźnienia.

(RP) PKP Przewozy Regionalne zostaną podzielone

autor wpisu: (user deleted) 11 Jul 2009 15:09

Samorządowa spółka PKP Przewozy Regionalne ma 138 mln zł straty, która powstała w zeszłym roku. Audytorzy zalecają jej podział na 15 oddziałów – inaczej zadłużenie firmy będzie się powiększać

(DZ) Bój o duże pieniądze na nowe tramwaje dla Częstochowy

autor wpisu: (user deleted) 11 Jul 2009 11:43

Prawdziwy wyścig z czasem ruszył w częstochowskim magistracie. W czasie dwóch miesięcy urzędnicy muszą przygotować i złożyć u marszałka województwa śląskiego wnioski o dofinansowanie budowy nowej linii tramwajowej oraz kupno nowoczesnych tramwajów.

(GW) Tajniacy wyruszają w podróż letnim pociągiem

autor wpisu: (user deleted) 10 Jul 2009 21:32

W mundurach i po cywilnemu policjanci wkraczają do pociągów, by walczyć z wakacyjną plagą kieszonkowców. Z kolei pogranicznicy będą wraz z pasażerami podróżować krakowskim szynobusem.

(GW) Kolejowy wagon-kino z Sopotu do Zakopanego

autor wpisu: (user deleted) 10 Jul 2009 21:30

Specjalny kolejowy wagon-kino udostępniony przez PKP Intercity będzie od 1 lipca do 31 sierpnia kursował po Polsce, podłączony do pociągów na trasie Sopot-Zakopane. Jest to element projektu Orange. Kino Letnie, który przedstawiono w poniedziałek w Warszawie.

Najbardziej luksusowy pociąg świata w Krakowie

autor wpisu: (user deleted) 10 Jul 2009 21:25

Orient Express - najbardziej luksusowy pociąg świata - przyjechał do Krakowa. Liczący 15 biało-granatowych wagonów kolos wyjechał w czwartek z Wenecji, jechał przez Budapeszt i Pragę.

(DZ) Będzin: chcą odwołać prezydenta

autor wpisu: (user deleted) 10 Jul 2009 05:29

W piątek do komisarza wyborczego ma trafić drugi już wniosek o rozpoczęcie procedury związanej z organizacją referendum w sprawie odwołania Radosława Barana z funkcji prezydenta Będzina.

(DZ) Nowe pociągi przyjadą na Śląsk z Bydgoszczy

autor wpisu: (user deleted) 09 Jul 2009 08:24

Bydgoska PESA zgarnęła kontrakt na dostawę ośmiu nowoczesnych pociągów, które dołączą do czwórki kursujących od grudnia na trasie Katowice -Tychy Miasto "Flirtów".

(TVS) Coraz bliżej do odwołania Frankiewicza!

autor wpisu: (user deleted) 09 Jul 2009 07:49

Już ponad połowa podpisów do referendum została zebrana. By odwołać prezydenta Gliwic - Zygmunta Frankiewicza pomysłodawcy muszą zebrać ich 16 tysięcy. To co z początku wydawało się mało prawdopodobne przybiera realnych kształtów. Bo pod hasłem "Tak dla tramwajów" i "Nie dla Prezydenta" każdego dnia podpisuje się coraz więcej mieszkańców niezadowolonych z ostatnich decyzji Frankiewicza.

Mieszkańcy Gliwic, którzy nie potrafią pogodzić się z decyzją prezydenta wyrażają swoje niezadowolenie. - Dlaczego? Bo to jest ekologiczne bardziej. Mi się wydaję, że muszą być tramwaje w mieście - dużo osób jest starszych, którzy nie mogą chodzić - mówi Barbara Weniusz, mieszkanka Gliwic. Baner "Tak dla tramwajów" i "Nie dla Prezydenta" przyciąga co raz więcej mieszkańców, którzy liczą na to, że referendum o odwołanie prezydenta dojdzie do skutku. - Nie podoba mi się styl władzy naszego prezydenta przede wszystkim. Już ten tramwaj bym może jakoś przeżyła, ale arogancja władzy już mnie denerwuję po prostu - dodaje Halina Bawiredzka, mieszkanka Gliwic.

(PGK) Małopolska straciła szansę na budowę nowej linii

autor wpisu: (user deleted) 09 Jul 2009 07:28

Małopolska straciła szansę na szybką budowę nowej linii kolejowej, która usprawni ruch w stronę Słowacji i Zakopanego. Nasz region nie znalazł się w powstającym właśnie studium dla transeuropejskiego korytarza, łączącego porty Bałtyku i Adriatyku. Inwestycja zostanie poprowadzona przez Śląsk, który aktywniej za tym lobbował.

(DZ) Na lotnisko szybką koleją dopiero w 2013 roku

autor wpisu: (user deleted) 08 Jul 2009 10:37

Nie ma już złudzeń: szybką koleją z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach pojedziemy dopiero po 2013 roku.

(RK) "Augustyn Kordecki" do wycięcia!

autor wpisu: (user deleted) 08 Jul 2009 10:34

Tylko do 12 grudnia 2009 roku będzie kursował pociąg pospieszny TLK „Augustyn Kordecki” z Gliwic do Warszawy Wschodniej. Po tym terminie pociąg łączący powiat olkuski ze stolicą zostanie zawieszony – takie złe informacje uzyskał poseł Jacek Osuch, w odpowiedzi na swoją interpelację złożoną jeszcze pod koniec kwietnia 2009 r.

(RK) Minister Grabarczyk w Tarnowskich Górach

autor wpisu: (user deleted) 08 Jul 2009 10:32

6 lipca w Tarnowskich Górach przebywał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Został tam zaproszony przez Tomasza Głogowskiego, posła na Sejm RP.

(GW) Jakich biletów nie kupisz w kasie PKP

autor wpisu: (user deleted) 08 Jul 2009 10:30

Nieważne, czy rezerwacje miejsc w pociągach odbywają się na osobnych, czy wspólnych biletach, dobór miejsc jest zgodny z życzeniem klienta. Ale czy na pewno?

(GW) Gliwice: autobus za tramwaj tylko do granicy

autor wpisu: (user deleted) 08 Jul 2009 10:27

Autobusy, które zastąpią połączenia tramwajowe w Gliwicach, będą jeździły tylko do granicy z Zabrzem. Wyjadą na ulice najpewniej z początkiem września.

(GW) Dworzec do remontu. Będzie też taras i kawiarnia

autor wpisu: (user deleted) 08 Jul 2009 10:25

Kilka milionów złotych kosztować ma remont dworca kolejowego w Będzinie. Wandale raczej go nie zniszczą, bo swoje biuro będzie miała tu straż miejska.

Dodaj nowy wpis

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License